Logo
Logo

Kuny nie zbliżą się do samochodu | Ten patent działa w 100%

Kuny, choć wydają się być urocze, mogą być prawdziwym utrapieniem dla właścicieli samochodów. Te małe drapieżniki z rodziny łasicowatych znane są z niszczenia kabli i elementów w samochodach, co może prowadzić do kosztownych napraw. W tym artykule przedstawimy sprawdzone metody, zarówno profesjonalne, jak i domowe, które pomogą Ci skutecznie odstraszyć kuny od Twojego pojazdu.

Jeśli chcesz być absolutnie pewny w 100%, że kuna nie zbliży się do Twojego samochodu, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku skutecznych metod odstraszania. Wśród różnych sposobów odganiania kun znajdziemy wiele profesjonalnych rozwiązań jak i domowych metod, które nie wymagają większych nakładów pieniężnych. Poznaj je wszystkie i wybierz patent, który będzie najlepszy dla Ciebie.

O kunach w 3 słowach: Zwinne, czujne i uciążliwe

Kuny to zwierzęta o charakterystycznym wyglądzie. To niewielkie, zwinne ssaki z rodziny łasicowatych, które mierzą około 40-50 cm długości, z dodatkowym 20-25 cm ogonem. Mają gęste, miękkie futro, które jest zazwyczaj brązowe lub szare, z charakterystycznym białym lub jasnym obszarem wokół pyska. Posiadają też dość małe czarne oczy oraz zaokrąglone uszy.

Kuny są znane ze swojej zwinności i wyróżniają się wyjątkowo czułym zmysłem węchu, który służy im do nawigacji, komunikacji i wykrywania zagrożeń. Ten rozwinięty zmysł sprawia, że kuny są wrażliwe na silne zapachy, co można wykorzystać do ich odstraszania.

Zwierzęta te są uciążliwymi szkodnikami, zwłaszcza gdy dostają się na poddasza naszych domów lub pod maski samochodów, gdzie mogą wyrządzić znaczne zniszczenia.

 

Zabezpiecz swój samochód przed kunami: Profesjonalne i domowe metody

Najlepsze rezultaty osiąga się, łącząc różne metody odstraszania szkodników. Stosowanie zarówno profesjonalnych rozwiązań, jak i domowych sposobów, zwiększa szanse na skuteczne odstraszenie kun od naszych samochodów. Sprawdź je wszystkie i wybierz odpowiedni "patent", by skutecznie odpędzić niechciane zwierzęta.

Profesjonalne metody odstraszania kun

W walce z kunami, które mogą powodować znaczne szkody w samochodach, istnieje kilka profesjonalnych metod odstraszania. Te metody są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Oto przegląd najpopularniejszych rozwiązań:

 • Rażące płytki na kuny:
  To jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Płytki, podłączone do akumulatora, montuje się w komorze silnika. Kontakt kuny z płytkami powoduje porażenie prądem, co skutecznie odstrasza zwierzę.
 • Odstraszacze ultradźwiękowe
  Urządzenia te emitują ultradźwięki, które są nieprzyjemne dla kun, ale niesłyszalne dla ludzi. Ważny jest odpowiedni wybór i montaż urządzenia.
 • Preparaty odstraszające
  Są to specjalne spraye, które aplikuje się w komorze silnika. Ważne jest, aby przed ich użyciem dokładnie oczyścić komorę z zapachu kuny.
 • Bezpośrednia ochrona kabli
  Użycie peszli na kable to prosty i niedrogi sposób na ochronę przed gryzieniem przez kuny.

Miłośnicy detailingu / Youtube

 

Domowe sposoby na odstraszenie kun

Kuny mają bardzo wrażliwy węch, dlatego silne zapachy mogą być skutecznym odstraszaczem. Do najpopularniejszych należą:

 • Amoniak i chlor:
  Te drażniące zapachy mogą być skuteczne, ale należy je stosować z ostrożnością, aby nie uszkodzić elementów samochodu.
 • Cytrusy, mięta pieprzowa i cynamon:
  Plasterki cytryny (lub inne cytrusy), mięta czy cynamon posiadają wyraźne i intensywne zapachy, które mogą odstraszać kuny. Warto też wypróbować olejki eteryczne, które będą skoncentrowane utrzymują swój zapach przez dłuższy czas.
 • Sierść zwierząt domowych:
  Niektórzy kierowcy stosują sierść psów lub kotów wokół samochodu, wierząc, że zapach tych zwierząt odstraszy kuny.

Kunagone chroni przed kunami i innymi zwierzetami, Sklep ZielonyOgrodek
Ekologiczny środek odstraszający kuny
Kunagone to opatentowany polski produkt, który odpiera atak kun na nasze domy i gospodarstwa. Wyzwala naturalny zapach psa (naturalnego wroga), który odstrasza nie tylko kuny, ale i inne dzikie zwierzęta.
Kup online
Dodatkowo pamiętać, że środki czyszczące posiadają mocne, nieprzyjemne dla większości zwierząt zapachy, dlatego systematyczne mycie nimi samochodu, szczególnie komory silnika, może pomóc odstraszać kuny.

 

Ważna jest też oczywiście ochrona mechaniczna samochodu. Zabezpieczenie dostępu do komory silnika przez zastosowanie siatek lub osłon może być skutecznym sposobem na uniemożliwienie kunom dostępu do wnętrza pojazdu.

Prewencja najważniejszą walką z kunami

Choć istnieje wiele metod bezpośredniego odstraszania kun, kluczowym elementem w ochronie samochodu przed tymi zwierzętami jest prewencja. Zapobieganie jest często najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną formą walki z kunami. Oto kilka prostych, ale skutecznych zasad, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko niechcianych wizyt tych zwierząt w Twoim pojeździe.

 • Parkowanie w bezpiecznym miejscu: Parkowanie samochodu w miejscach dobrze oświetlonych i z dala od terenów zarośniętych może zmniejszyć ryzyko wizyty kuny.
 • Regularne kontrole: Sprawdzanie komory silnika pod kątem śladów obecności kun (np. ślady łap, futro) może pomóc w szybkim zidentyfikowaniu problemu.
 • Współpraca z sąsiadami: W przypadku, gdy kuny są problemem w całej okolicy, współpraca z sąsiadami w celu wspólnego stosowania metod odstraszających może przynieść lepsze efekty.

Kluczem do tego, by skutecznie odstraszać kuny od naszych samochodów jest połączenie różnych metod i regularne ich stosowanie. Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna, więc może być konieczne dostosowanie metod do konkretnych warunków i obserwowanie, które z nich są najbardziej skuteczne w Twoim przypadku.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: stockmotion / AdobeStock

Autor
Kuny nie zbliżą się do samochodu | Ten patent działa w 100%
Kuny nie zbliżą się do samochodu | Ten patent działa w 100%
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl