Logo
Logo

Polski koliber w ogrodzie? Poznaj fruczaka gołąbka i jego ulubione kwiaty. Zaproś go do ogrodu

Odkryj tajemnicę polskiego kolibra – fruczaka gołąbka, motyla o niezwykłej zdolności zawieszania się w powietrzu, który może odwiedzać Twój ogród! Czy wiesz, jak przyciągnąć to fascynujące stworzenie, wykorzystując specyficzne kwiaty o długich kielichach? Ta wyjątkowa ćma zachwyca obserwatorów nie tylko swoimi lotniczymi akrobacjami, ale również pięknem i unikatową kolorystyką skrzydeł. Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej przyciągają polskiego kolibra i jak możesz przyczynić się do ochrony tego niezwykłego gatunku.

Streszczenie artykułu
Fruczak gołąbek to niewielki motyl, który przypomina kolibra dzięki swojej umiejętności zawieszania się w powietrzu podczas żerowania na nektarze, machając skrzydełkami nawet do 80 razy na sekundę. Jest to możliwe dzięki jego zamiłowaniu do kwiatów o długich kielichach. Jest często spotykany w polskich ogrodach, szczególnie w cieplejszych miesiącach, a jego obecność może być coraz bardziej powszechna również zimą, dzięki łagodniejącym zimom. Fruczak gołąbek, pochodzący z rodziny zawisakowatych, migruje do Polski z południowej Europy, gdzie zwykle spędza zimę. Jego gąsienice żywią się liśćmi wiciokrzewu i przytulii. Aby przyciągnąć fruczaka gołąbka do ogrodu, warto posadzić rośliny z długimi i wąskimi kielichami. Ochrona tego motyla jest ważna dla ekosystemu, gdyż pełni on rolę zapylacza. Promowanie bioróżnorodności w ogrodach przyczynia się do ochrony przyrody i zwiększa świadomość ekologiczną.

To malutki ptak? Nie, to motyl! Niezwykły lotnik w ogrodzie

Fruczak gołąbek (łac. Macroglossum stellatarum) to fascynujący motyl, który swoim zachowaniem i wyglądem przyciąga uwagę nie tylko zapalonych ogrodników, ale i osób na początku swojej przygody z przyrodą. Charakterystyczna dla tego owada jest zdolność do zawieszania się w powietrzu podczas żerowania na nektarze, co jest możliwe dzięki niezwykle szybkiemu machaniu skrzydeł – nawet do 80 razy na sekundę. Ta unikalna cecha, w połączeniu z zamiłowaniem do kwiatów o długich kielichach, sprawia, że fruczak gołąbek jest często kojarzony z kolibrem. Nie dziwi więc fakt, że w języku angielskim zyskał nazwę hummingbird hawk-moth, co można by było przetłumaczyć na śmiesznie brzmiącą "jastrzębio-ćma kolibrowa".

Fruczak gołąbek to niewielki motyl z rodziny zawisakowatych (łac. Sphingidae), do której zaliczamy głównie motyle nocne, które wyróżniają się między innymi tym, że należą do najszybciej latających motyli i w ogóle owadów.

 

 

Jak wygląda polski koliber? Fruczaka gołąbka rozpoznasz w mig

Fruczak gołąbek, ten niezwykły mieszkaniec naszych ogrodów, zachwyca nie tylko swoimi lotniczymi akrobacjami, ale i wyjątkowym wyglądem. Jego krępa budowa ciała, pokryta szaro-brązowym, miękkim futerkiem, sprawia wrażenie, jakby był owinięty w delikatną, przytulną szatę. To właśnie ta puszystość dodaje mu uroku i sprawia, że jest tak chętnie obserwowany przez miłośników przyrody.

Skrzydła fruczaka gołąbka to prawdziwe dzieło sztuki. Przednie skrzydła, o szarobrązowej barwie, zdobią wyraźne, czarne linie, tworzące na ich powierzchni niepowtarzalny wzór, który może przypominać misternie wykonane rękodzieło. Tylne skrzydła są za to pomarańczowe i delikatnie przełamane ciemniejszymi przebarwieniami na obrzeżach, co dodaje im głębi i kontrastu. Ta kolorystyka nie tylko czyni fruczaka gołąbka jednym z najbardziej rozpoznawalnych motyli w naszym krajobrazie, ale również podkreśla jego niezwykłość.

Gąsienica tego motyla jest niewielka, jasnozielona i posiada białe punkty i linie.

Fruczak gołąbek (łac. Macroglossum stellatarum
Fot. bereta, bennytrapp, Henk / AdobeStock 
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Fruczak Gołąbek w Polsce: tajemniczy przybysz z południa Europy

Fruczak gołąbek to gatunek migrujący. Nie jest rodzimy dla Polski, ale coraz częściej można go spotkać na terenie całego kraju. Przylatuje do nas z południa Europy – zamieszkuje głównie tereny Europy Środkowej i Południowej, a także Afryki Północnej i części Azji.

Motyl ten często składa jaja w Polsce, pod koniec wiosny, a jego gąsienice żerują na liściach wiciokrzewu i przytulii przemieniając się w dorosłe osobniki pod koniec sierpnia. W październiku, w poszukiwaniu ciepła odlatują na południe. Czasem zdarza się, że niektóre motyle decydują się pozostać, ale niestety często nie dają rady przetrwać zimowych mrozów panujących w naszym kraju.

Kiedy najczęściej lata fruczak? Kiedy go wypatrywać?

Fruczak gołąbek to ćma, czyli tzw. motyl nocny, ale w przeciwieństwie to "zwykłych" ciem jest aktywny za dnia! Największą aktywność wykazuje o zmierzchu. Ciepłe letnie wieczory to idealny czas, aby zaobserwować tego niezwykłego gościa w naszym ogrodzie, co stanowi niezapomniane doświadczenie dla każdego miłośnika przyrody.

Źródło: mariusz gery / Youtube

 

Jakie kwiaty lubi? Przyciągnij fruczaka gołąbka do swojego ogrodu

Aby przyciągnąć tego niezwykłego motyla do ogrodu, warto posadzić rośliny, które są dla niego atrakcyjne, czyli takie, które posiadają długie i wąskie kielichy. Będą to np.:

Wśród dziko występujących kwiatów w Polsce, fruczak ceni sobie dodatkowo: oset, fiołki, marzannę barwierską i chabry.

Ochrona fruczaka gołąbka i jego rola w ekosystemie

Ochrona fruczaka gołąbka jest bardzo ważna, ponieważ tak jak wiele innych motyli odgrywa on ważną rolę w ekosystemie jako zapylacz. Dbanie o bioróżnorodność w naszym ogrodzie, poprzez zapewnienie schronienia i pożywienia dla różnorodnych owadów, w tym fruczaków, jest korzystne dla całego ekosystemu. Promowanie takich działań przyczynia się do ochrony przyrody i zwiększa świadomość ekologiczną.

Fruczak gołąbek to niezwykły i piękny motyl, którego obecność jest dowodem na bogactwo i różnorodność przyrodniczą Europy. Jego zachowanie i preferencje mogą być inspiracją do tworzenia bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla owadów przestrzeni. Warto sadzić rośliny, które zachęcą go, do odwiedzenia właśnie naszego ogrodu!


Zdjęcie tytułowe: Tony Baggett / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym jest fruczak gołąbek?

  Fruczak gołąbek to motyl, który ze względu na swój wygląd i sposób żerowania, przypominający kolibra, często jest nazywany "polskim kolibrem".
 • Skąd pochodzi fruczak gołąbek?

  Fruczak gołąbek migruje do Polski z cieplejszych regionów Europy Południowej i Afryki Północnej.
 • Jakie kwiaty przyciągają fruczaka gołąbka?

  Fruczak gołąbek preferuje kwiaty o długich kielichach, takie jak petunie, werbeny, szałwie ozdobne, lawendy, kłosowce, hyzopy, budleje i wiele innych.
 • Kiedy fruczak gołąbek jest najbardziej aktywny?

  Fruczak gołąbek wykazuje największą aktywność o zmierzchu, co czyni ciepłe letnie wieczory idealnym czasem na jego obserwację.
 • Jakie są cechy charakterystyczne fruczaka gołąbka? Jak go rozpoznać?

  Charakterystyczne dla fruczaka gołąbka są szybkie machanie skrzydełkami, umiejętność zawieszania się w powietrzu podczas żerowania na nektarze i preferencja do kwiatów o długich kielichach.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Polski koliber w ogrodzie? Poznaj fruczaka gołąbka i jego ulubione kwiaty. Zaproś go do ogrodu
Polski koliber w ogrodzie? Poznaj fruczaka gołąbka i jego ulubione kwiaty. Zaproś go do ogrodu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jacek

22-08-2020 05:04

Dzisiaj zaobserwowałem u mnie w ogrodzie na floksach białych, pięknie wyglądał naprawdę myślałem że to koliber

Gość Yourzak

25-10-2019 14:14

21.10.19 widziałem tego motyla w Bielsku Białej jak unosił się przy kwiatach pelargonii.

Gość Elżbieta

11-08-2019 20:14

Właśnie dzisiaj widziałam tego motyla. Rzeczywiście wyglądem przypomina kolibra.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl