Fruczak gołąbek - motyl zwany polskim kolibrem
Fruczak gołąbek to niewielki motyl, który swoim wyglądem łudząco przypomina kolibra. Potrafi zawisnąć w powietrzu w pobliżu zapylanego kwiatu i "stać" prawie nieruchomo. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym motylu, zwanym polskim kolibrem.
Jak wygląda fruczak gołąbek - polski koliber?
Fruczak gołąbek (Macroglossum stellatarum, ang. Humming-bird) to niewielki motyl (rozpiętość skrzydeł 5-7 cm) z rodziny zawisakowatych (Sphingidae). Ma krępą budowę ciała, skrzydła szarobrązowe, pokryte czarnymi liniami, tylne zaś - pomarańczowe. Wyglądem i zachowaniem do złudzenia przypomina kolibra. Podobnie też zawisa nad kwiatami, zastygając w miejscu. Długą ssawką spija nektar z kwiatów (ostu, przytulii, petunii czy floksów). Rusza skrzydłami tak szybko (80 uderzeń na sekundę), że stają się prawie niewidoczne.
![]() fruczak gołąbek fot. Jerzy Strzelecki CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons |
Fruczak gołąbek nie jest rodzimym gatunkiem w Polsce, ale coraz częściej można go spotkać na terenie całego kraju. Przylatuje wiosną z południa Europy. Często składa jaja, a jego gąsienice żerują na liściach wiciokrzewu i przytulii. Gąsienica ma barwę zieloną lub brązową, zakończoną niebieskim rogiem. Dorosłe osobniki można zaobserwować pod koniec sierpnia, nie odlatują na południe i prawdopodobnie nie zimują w naszym klimacie, ale zdania specjalistów na ten temat są na razie podzielone.
Zdjęcie tytułowe: Robert Balog
Komentarze