Logo
Logo
45
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Margerytki, perły lata – zastosowanie i odmiany

Promienne białe kwiaty z jaskrawożółtym środkiem sprawiają, że margerytki wyglądają jak słoneczka. Posadź te wesołe byliny na rabacie w ogrodzie lub w doniczkach i ciesz się ich urodą oraz obfitym kwitnieniem. Zobacz, jak wszechstronne mają zastosowanie, jak wiele odmian i jak łatwo je uprawiać!

Margerytka ma kilka nazw polskich (właściwa nazwa rośliny to jastruń lub złocień) i  łacińskich (Leucanthemum oraz Chrysanthemum). Najładniejsza nazwa tej rośliny "margerytka" pochodzi od starogreckiego słowa margarites. Wywodzi się ono z języka babilońskiego i oznacza dosłownie „perłę”. To rzeczywiście ogrodowe perły – pełne uroku i łatwe w uprawie!

Gatunki i odmiany margerytek

W polskich ogrodach uprawia się zwykle odmiany dwóch gatunków margerytek: jastrunia właściwego (Leucanthemum vulgare) oraz rośliny o bardziej okazałych kwiatach, jastrunia wielkiego (Leucanthemum maximum)

Odmiana 'Alaska' to kompaktowa roślina dorastająca do 90 cm wysokości o pojedynczych kwiatach. Margerytka 'Christine Hagemann' jest niższa, dorasta do 60 cm i nadaje się do pojemników i na brzegi rabat. Oryginalnymi półpełnymi kwiatami o ciekawie sfalowanych lub pozwijanych płatkach mają odmiany białe – 'Real Glory, 'Real Dream', 'Luna' oraz żółta – 'Goldfinch'.

margerytki fot. iVerde

Fot. iVerde

Margerytki można uprawiać w donicach i na rabatach.

Zobacz, jak łatwo uprawiać margerytki!

Margerytki najlepiej rosną w słonecznych miejscach, ale odrobina cienia nie stanowi dla nich problemu. Lubią gleby przepuszczalne i suche. Ponieważ są to byliny, czyli rośliny wieloletnie, ich radosnymi kwiatami można się cieszyć rok po roku. Najlepiej dzielić kępy margerytek co kilka lat.

Jeśli przytniesz roślinę po zakwitnięciu, przy odrobinie szczęścia ponownie wypuści piękne kwiaty. Warto o tym pamiętać, ponieważ ta letnia bylina jest magnesem dla motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów.

margerytki - odmiany fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – jastruń właściwy 'Christine Hagemann', 2 – jastruń właściwy 'Alaska', 3 – jastruń wielki

Zastosowanie margerytek

Biało-żółte kwiaty margerytek doskonale prezentują się na tradycyjnych lub żwirowych rabatach wśród gatunków roślin o białych kwiatach, takich jak łubiny, maki, krwawniki lub ostróżki oraz obok roślin o szarych liściach, np. czyśćców wełnistych, strzelistej dziewanny lub bylicy. Warto je też zestawiać z kolorowymi pnącymi powojnikami, jednorocznymi wilcami lub pełnymi uroku groszkami pachnącymi.

Wdzięczne margerytki dobrze czują się również w doniczkach i koszach. Dzięki nim możesz cudownie rozświetlić swoje patio lub balkon. Nadają się do ogrodów założonych w stylu romantyczny, rustykalnym lub leśnym. A skoro już je sadzisz, może wypełnisz nimi dodatkową donicę, tacę lub kosz i podarujesz komuś w prezencie?

margerytki - odmiany fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – jastruń wielki (L. maximum) 'Real Glory', 2 – 'Goldfinch', 3 – 'Real Dream', 4 – 'Luna'

Wykorzystanie margerytek

Margerytki bardzo obficie kwitną. Nie bój się zatem ich ścinać do wazonu. Lubisz zbierać naręcza kwiatów z własnego ogrodu? Ścinaj te urocze rośliny i zestawiaj z floksamitrawami ozdobnymi, żółtymi jak słońce rudbekiami, pachnącymi nieziemsko lewkoniami oraz wdzięcznymi, kołyszącymi się na wietrze kolorowymi kosmosami.

Margerytki, perły lata – uprawa i wymagania fot. iVerde

Fot. iVerde

Źródło: iVerde


Komentarze

Powiązane artykuły
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu