Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
57
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Margerytki, perły lata | Jak je uprawiać w ogrodzie?

Promienne białe kwiaty z jaskrawożółtym środkiem sprawiają, że margerytki wyglądają jak słoneczka. Posadź te wesołe byliny na rabacie w ogrodzie lub w doniczkach i ciesz się ich urodą oraz obfitym kwitnieniem. Zobacz, jak wszechstronne mają zastosowanie, jak wiele odmian i jak łatwo je uprawiać!

Margerytka ma kilka nazw polskich (właściwa nazwa rośliny to jastruń lub złocień) i  łacińskich (Leucanthemum oraz Chrysanthemum). Najładniejsza nazwa tej rośliny "margerytka" pochodzi od starogreckiego słowa margarites. Wywodzi się ono z języka babilońskiego i oznacza dosłownie „perłę”. To rzeczywiście ogrodowe perły – pełne uroku i łatwe w uprawie!

Gatunki i odmiany margerytek

W polskich ogrodach uprawia się zwykle odmiany dwóch gatunków margerytek: jastrunia właściwego (Leucanthemum vulgare) oraz rośliny o bardziej okazałych kwiatach, jastrunia wielkiego (Leucanthemum maximum)

Odmiana 'Alaska' to kompaktowa roślina dorastająca do 90 cm wysokości o pojedynczych kwiatach. Margerytka 'Christine Hagemann' jest niższa, dorasta do 60 cm i nadaje się do pojemników i na brzegi rabat. Oryginalnymi półpełnymi kwiatami o ciekawie sfalowanych lub pozwijanych płatkach mają odmiany białe – 'Real Glory, 'Real Dream', 'Luna' oraz żółta – 'Goldfinch'.

margerytki fot. iVerde

Fot. iVerde

Margerytki można uprawiać w donicach i na rabatach.

Zobacz, jak łatwo uprawiać margerytki!

Margerytki najlepiej rosną w słonecznych miejscach, ale odrobina cienia nie stanowi dla nich problemu. Lubią gleby przepuszczalne i suche. Ponieważ są to byliny, czyli rośliny wieloletnie, ich radosnymi kwiatami można się cieszyć rok po roku. Najlepiej dzielić kępy margerytek co kilka lat.

Jeśli przytniesz roślinę po zakwitnięciu, przy odrobinie szczęścia ponownie wypuści piękne kwiaty. Warto o tym pamiętać, ponieważ ta letnia bylina jest magnesem dla motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów.

margerytki - odmiany fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – jastruń właściwy 'Christine Hagemann', 2 – jastruń właściwy 'Alaska', 3 – jastruń wielki

Zastosowanie margerytek

Biało-żółte kwiaty margerytek doskonale prezentują się na tradycyjnych lub żwirowych rabatach wśród gatunków roślin o białych kwiatach, takich jak łubiny, maki, krwawniki lub ostróżki oraz obok roślin o szarych liściach, np. czyśćców wełnistych, strzelistej dziewanny lub bylicy. Warto je też zestawiać z kolorowymi pnącymi powojnikami, jednorocznymi wilcami lub pełnymi uroku groszkami pachnącymi.

Wdzięczne margerytki dobrze czują się również w doniczkach i koszach. Dzięki nim możesz cudownie rozświetlić swoje patio lub balkon. Nadają się do ogrodów założonych w stylu romantyczny, rustykalnym lub leśnym. A skoro już je sadzisz, może wypełnisz nimi dodatkową donicę, tacę lub kosz i podarujesz komuś w prezencie?

margerytki - odmiany fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – jastruń wielki (L. maximum) 'Real Glory', 2 – 'Goldfinch', 3 – 'Real Dream', 4 – 'Luna'

Wykorzystanie margerytek

Margerytki bardzo obficie kwitną. Nie bój się zatem ich ścinać do wazonu. Lubisz zbierać naręcza kwiatów z własnego ogrodu? Ścinaj te urocze rośliny i zestawiaj z floksamitrawami ozdobnymi, żółtymi jak słońce rudbekiami, pachnącymi nieziemsko lewkoniami oraz wdzięcznymi, kołyszącymi się na wietrze kolorowymi kosmosami.

Margerytki, perły lata – uprawa i wymagania fot. iVerde

Fot. iVerde

Źródło: iVerde

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT