Logo
Logo

100+ pomysłów na wiosenny ogród kwiatowy

Do wiosny co prawda jeszcze daleko, ale spróbuj już teraz wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać Twój wiosenny ogród lub balkon. Jeśli za kilka miesięcy chcesz zobaczyć z bliska, jak się budzi wiosna, posadź teraz cebulki kwiatowe. W końcu jesień to idealny czas na sadzenie tych ogrodowych perełek. Cebulki potrzebują chłodu zimy, aby już wczesną wiosną zakwitnąć w pełnej krasie.

Już teraz możesz zamówić wiosenne cebulki kwiatowe ze sprawdzonego źródła i uzyskać zdrowe, obficie kwitnące rośliny w niskiej cenie. Wystarczy kilka kliknięć myszką! Sprawdź na www.sklep.swiatkwiatow.pl

Spis treści
Jak stworzyć cebulowy ogród kwiatowy?
Jakie cebulki kwiatowe wybrać?
Zaplanuj kwitnienie
Połącz kolory
Nie masz ogrodu? Żaden problem!

WIOSENNE INSPIRACJE
Cebulowy ogród kwiatowy

Gdy, po zimowej drzemce, wiosna nabiera rozpędu, a przyroda budzi się do życia jako pierwsze pojawiają się rośliny cebulowe. Ich kolorowe kwiaty wręcz upajają się pierwszymi cieplejszymi dniami i radosnym słońcem. Przebiśniegi, krokusy, szafirki, narcyzy, hiacynty i tulipany to tylko niektóre z licznej grupy wiosennych roślin cebulowych. Jest ich tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie i do każdego ogrodu od zacienionych zakamarków, po słoneczne rabaty. Radosnych kwiatów nigdy za wiele!

Cebulki nigdy Cię nie zawiodą! Wystarczy tylko, że posadzisz je do ziemi, a za kilka miesięcy będziesz cieszyć się festiwalem kwitnienia zapewnią dowolny kolor, który przyjdzie Ci do głowy, a jednocześnie są bardzo łatwe w uprawie! Wybraliśmy najpopularniejsze gatunki wiosennych cebulek do każdego miejsca i opisaliśmy, jak odpowiednio je sadzić, by Twój wiosenny ogród wyglądał jak z katalogu. 

Myślisz już o kolorowym wiosennym ogrodzie? Jeśli tak, jesień to właściwy czas na posadzenie cebulek kwiatowych. Cała przyjemność zaczyna się właśnie od umieszczenia ich w ziemi. Kwiaty cebulowe są jak cudowne małe prezenty ukryte tuż pod ziemią. Sadzisz je jesienią zanim nadejdzie zima. Zakwitną w ogrodzie kolejnej wiosny i zauroczą cię swoimi przepięknymi kwiatami.

 

WIOSENNA RABATA
Jakie cebulki kwiatowe wybrać?

Zastanów się, które wiosenne rośliny cebulowe najbardziej Ci się podobają i wybierz tylko te, które sprawią Ci największą radość. Możesz także wybrać kilka cebulek, których jeszcze nie znasz i posadzić je w ramach ogrodniczego eksperymentu. Kwiaty cebulowe nadają się do każdego ogrodu i doniczki, dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, a ich sadzenie do świetna zabawa!

Jeśli ciężko Ci zdecydować, zapoznaj się z poniższą listą najpopularniejszych gatunków, które nigdy Cię nie zawiodą. Dla każdej z nich podano niezbędne informacje (termin kwitnienia, sadzenie, głębokość oraz stanowisko) do zaplanowania kolorowej wiosny. Po wybraniu odpowiednich gatunków musisz już tylko zdecydować, jakie kolory lubisz najbardziej. Tulipany hiacynty, szafirki..... są dostępne w każdym możliwym kolorze.

cebulica - kwiat i cebulka

CEBULICA
Scilla

Kwitnienie: marzec-kwiecień / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 5-7 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

czosnek ozdobny - kwiat i cebulka

CZOSNEK
Allium

Kwitnienie: maj-czerwiec / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 10-20 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Hiacynt - kwiat i cebulka

HIACYNT
Hyacinthus

Kwitnienie: kwiecień-maj / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 10-12 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Irys - kwiat i cebulka

KOSACIEC
Iris

Kwitnienie: luty-marzec / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: półcieniste / Głębokość: 6-10 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

krokus - kwiat i cebulka

KROKUS
Crocus

Kwitnienie: luty-marzec / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne / Głębokość: 6-10 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

szachownica - kwiat i cebulka

SZACHOWNICA
Fritillaria

Kwitnienie: kwiecień-maj / Sadzenie: sierpień-wrzesień
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 5-8 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

kwitnące wiosenne cebulki kwiatowe

CEBULOWY MIX

Zestawy i duże paczki to pakiety cebulek i sadzonek, które pomogą Ci w planowaniu  ciekawych aranżacji na rabatach. Jeśli chcesz znaleźć nowe inspiracje, nie masz czasu na kompletowanie zamówienia od zera albo potrzebujesz dużej ilości cebulek, w tym właśnie miejscu znajdziesz to, czego szukasz.

Jeśli chcesz, aby wiosna w Twoim ogrodzie była pełna kolorów — posadź jesienią cebulki kwiatowe, poczekaj aż urosną i zakwitną... i ciesz się ich pięknem! To łatwe i przyjemne, a efekt Cię zachwyci. Jeśli zasadzisz cebulki o różnych terminach kwitnienia, będziesz cieszyć się ich kolorowymi kwiatami od lutego do końca maja.

 

CEBULOVE
Wiosenny ogród pełen kolorowych kwiatów cebulowych

Cebulki kwiatowe potrafią uszczęśliwić ogrodnika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sadzimy je jesienią. Zimą przygotowują się do wzrostu i kwitnienia, a wiosną rozświetlają ogród. Efekt jest po prostu czarujący. Inne rośliny oraz drzewa i krzewy jeszcze nie mają liści, a te barwne kwiaty z cebulek już ogłaszają nadejście wiosny czysta magia! Na co więc czekasz? Aby zobaczyć ten bajeczny spektakl, nie czekaj zasadź je już teraz.

Kwiaty cebulowe mają ogromną zaletę: doskonale dopasują się do już posadzonych roślin. Można je posadzić w dowolnym miejscu wśród innych: na rabacie, w doniczce, a nawet na trawniku. A co z miejscami pod drzewami i krzewami? Cebulki kwiatowe nadają miejscom, w którym rosną weselszy charakter. Sadzenie ich w grupach daje wyjątkowy efekt kolorystyczny, a jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalny wygląd, posadź pojedyncze cebulki kwiatowe w kilku miejscach.

 

Zaplanuj kwitnienie

W ogrodzie każda pora roku ma swój urok. Ale po ponurej jesieni i chłodnej zimie, każdy ogrodnik z niecierpliwością oczekuje na pojawienie się kolorowych kwiatów. Wywołują one uśmiech na twarzy, także dlatego, że ich pojawienie się jest zwiastunem wiosny, gdy wszystko w ogrodzie rośnie i rozkwita.

Czy wiesz, że rośliny cebulowe kwitnące wiosną mogą sprawić, że ogród będzie zachwycał od stycznia aż do końca maja? W każdym kolejnym miesiącu będą pojawiały się nowe kwiaty!

Rannik (Eranthis) i śnieżyczka (Galanthus) jako pierwsze stawiają czoła styczniowym przymrozkom. Te dzielne niewielkie rośliny przebijają się przez warstwę śniegu, by pokazać swoje kwiaty. Delikatne, małe kwiatki są prawdziwymi zwiastunami wiosny. W lutym, duża liczba różnych roślin odsłania swoje szybko rosnące kwiaty. To miesiąc, w którym coraz więcej wiosennych cebulek budzi się ze snu zimowego. Krokusy (Crocus), kosaciec żyłkowaty (Iris reticulata) i śnieżyce (Leucojum vernum) razem z puszkinią (Puschkinia) i śnieżnikiem (Chionodoxa) dodają ogrodowi blasku.

Marzec jest miesiącem, w którym w ogrodzie możemy obserwować istną eksplozję kolorów. Pojawiają się wtedy i witają nas kolorowe kwiaty, takie jak zawilce (Anemone), szafirki (Muscari), narcyzy (Narcissus), śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum nutans) i cebulica syberyjska (Scilla siberica). W tym miesiącu ogród wypełnia się niezwykle atrakcyjnym, przyciągającym pszczoły zapachem szafirków.

W kwietniu podziwiamy najbardziej popularne kwiaty cebulowe tulipany (Tulipa). Wszędzie można obserwować ich jaskrawe, niezwykłe kolory i wyjątkowe kształty. W tym miesiącu, do tulipanów dołączają także hiacynty (Hyacinthus), ifejony (Ipheion) i śnieżyce (Leucojum). W międzyczasie zaczynają rosnąć także byliny, których połączenie z roślinami cebulkowymi tworzy piękny wystrój. W maju powoli już nadchodzi lato nadchodzi, a najnowsze rośliny kwitnące wiosną nadal dodają ogrodowi elegancji. Czosnek ozdobny (Allium), hiszpańskie dzwonki (Hyacinthoides), konwalie (Convallaria), iksja (Ixia) i jaskry (Ranunculus) żegnają wiosenną kolorową porę roku.

 

Połącz kolory

Tworząc własną mieszankę cebulek kwiatowych, należy wziąć pod uwagę efekt wizualny połączenia kolorów, kształtów i wysokości kwiatów. Twoja mieszanka może być harmonijna, a może wolisz kontrast kolorów lub wysokości?

Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt kolorystyczny, posadź dużo cebulek tego samego gatunku. Tulipany, hiacynty i narcyzy zapewnią niezwykle barwny efekt, zachwycając swoimi kwiatami w żółtym, czerwonym, pomarańczowym, różowym, fioletowym i białym kolorze. Występują one zarówno w jaskrawych, jak i pastelowych odcieniach, a niektóre mogą być nawet dwukolorowe! Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają, i daj się zaskoczyć ich cudownymi kwiatami.

Kolejnym czynnikiem jest okres kwitnienia. Zastanów się nad tym z wyprzedzeniem. Wolisz cebulki kwiatowe, które kwitną w tym samym czasie, czy mieszankę cebulek, które kwitną jedne po drugich.

Wiosenne rośliny cebulowe najpiękniej prezentują się we własnym towarzystwie. Dobierz różne gatunki i odmiany, be podbić efekt kolorystyczny i wydłużyć kwitnienie. Możesz liczyć na prawdziwy maraton kolorów, który potrwa aż do lipca. Skomplikowane? Wcale nie! Sprawdź nasze pomysły i wybierz kwiaty w swoich ulubionych kolorach.

 

Nie masz ogrodu? Żaden problem!

Jeśli w Twoim miejskim ogrodzie nie ma rabatek, ale jest patio, rozważ posadzenie cebulek w doniczkach. Sadzenie cebulek kwiatowych w pojemnikach pozwala Ci cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną, nawet jeśli nie masz ogrodu. Będą one idealnie pasować do każdego balkonu lub patio, bez względu na jego wielkość. Sprawdzi się nawet parapet czy miejsce przy drzwiach frontowych. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe jesienią, możesz liczyć na to, że wiosną Twój balkon lub patio wypełni się kolorami tęczy.

Ważne jest, aby doniczka była wystarczająco głęboka i miała otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka. Aby uzyskać kolorowy efekt, posadź więcej cebulek, niż należałoby wykorzystać w przypadku rabaty. W doniczkach cebulki można sadzić blisko siebie: nie dalej niż na odległość średnicy każdej cebulki.

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykorzystano teksty i zdjęcia od iBulb

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym ŚwiatKwiatów.pl

Autor
100+ pomysłów na wiosenny ogród kwiatowy
100+ pomysłów na wiosenny ogród kwiatowy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Zośka

20-07-2020 15:25

Świetny poradnik! Do tej pory uprawiałam tylko tulipany i krokusy. Ale widzę, że można jeszcze w ogrodzie posadzić mnóstwo innych kolorowych gatunków, w dodatku nie tylko na rabatach, ale też w donicach. Dziękuję za inspirujące kompozycje.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu