Logo
Logo

Esencja angielskiego ogrodu | Ogród z Chelsea Flower Show 2018

Są takie ogrody, które przetrwają próbę czasu i zawsze będę wyglądać pięknie, niezależnie od zmieniających się czasów i sezonowych nowinek. To zaprojektowane w klasycznych stylach miejsca, bazujące na wykorzystaniu tradycyjnych materiałów i wypełnione roślinami, które nigdy nie wychodzą z mody – tak jak ogród pokazowy „A Very English Garden”, który został zaprezentowany na wystawie RHS Chelsea Flower Show w 2018 roku.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec 2022

Projekt: Janine Crimmin
Wykonawca: Andrew Loudon
Sponsor: The Claims Guys

Dzięki klasycznemu stylowi tego projektu i niewymuszonej elegancji nasadzeń udało się zamknąć esencję angielskiego ogrodu na bardzo ograniczonej przestrzeni

W ogrodzie…

Silnym punktem tego niewielkiego projektu jest półkolista nisza z ławeczką, której echo stanowi centralnie ustawiona kamienna misa i przycinane do kształtu kuli bukszpany zatopione wśród kwiatów. Niszy strzegą obustronnie uformowane skrupulatnym cięciem głogowniki Frasera (Photinia × fraseri) ‘Red Robin’. Stąd rozciąga się doskonały widok na rozmieszczone przy granicy ogrodu rabaty. Chociaż ogród emanuje precyzyjną symetrią, to radośnie kolorowe kwiaty na rabatach wprowadzają miły rozgardiasz, utrzymywany w ryzach przez bukszpanowe obwódki.

Jak w każdym angielskim ogrodzie, także tutaj nie zabrakło różanych krzewów w intensywnie pachnących odmianach. Fioletowo- różowe róże pnące ‘Perennial Blue’ wspinają się po kamiennych słupkach przy metalowej bramce, a czerwone ‘Chevy Chase’ perfumują powietrze przy ławeczce. Niższe odmiany o burgundowych kwiatach: ‘Tuscany Superb’, ‘Capitaine John Ingram’, ‘Nuits de Young’ i ’Cardinal de Richelieu’ współgrają z różowymi odmianami: ‘Reine Des Violettes’, ‘Rose de Rescht’ i ‘Frilly Cuff’.

Różom towarzyszy cała plejada bylin o kwiatach we wszystkich odcieniach błękitu, fioletu i różu, m.in.: bodziszki, chabry, czosnki, dziewanny, farbowniki, irysy, jarzmianki, kocimiętki, łubiny, naparstnice, orliki, ostrożenie, ostróżki, przymiotna, szałwie i wieczorniki.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Skop

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec 2022

Autor
Esencja angielskiego ogrodu | Ogród z Chelsea Flower Show 2018
Esencja angielskiego ogrodu | Ogród z Chelsea Flower Show 2018
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Marzec 2022
Przejrzyj i kup
kategoria-ogrod_wizyty_w_ogrodach