Logo
Logo

Malinotruskawka – co to za roślina, jakie ma owoce i jak ją uprawiać?

Malinotruskawka, egzotyczna roślina z Japonii, staje się coraz popularniejsza w naszych ogrodach. Jej duże, ciemnoczerwone owoce o słodko-kwaskowatym smaku dodają uroku każdemu ogrodowi i są smacznym dodatkiem do wielu dań i deserów. Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować malinotruskawkę, jakie są jej wymagania glebowe i klimatyczne, a także jak ją rozmnażać.

Spis treści
Co to jest malinotruskawka i skąd pochodzi? Jakie są charakterystyczne cechy malinotruskawki? Jak owocuje malinotruskawka? Kiedy sadzić malinotruskawkę? Jakie są wymagania uprawowe malinotruskawki? Czym nawozić malinotruskawkę? Jak rozmnażać malinotruskawkę? Gdzie można sadzić malinotruskawkę? Film o uprawie malinotruskawki? Czy malinotruskawka jest inwazyjna? Jakie są ceny sadzonek malinotruskawek?

Jak wygląda i czym się charakteryzuje malinotruskawka?

Malinotruskawka, a właściwie malinotruskawka japońska (łac. Rubus illecebrosus), to niewysoka krzewinka naturalnie występująca w lasach Japonii. Coraz śmielej wkracza ona do naszych ogrodów, nie tylko jako roślina ozdobna, ale również jako dodatek do letnich sałatek i deserów owocowych. Jej duże, ciemnoczerwone, soczyste i aromatyczne owoce o słodko-kwaskowatym smaku dojrzewają od sierpnia do września i przypominają wyglądem owoce poziomek.

Malinotruskawka zdobi ogrody nie tylko owocami. Roślina posiada pędy są pokryte drobnymi kolcami, które dodają jej dzikiego uroku. Kwiaty są białe, pięciopłatkowe i nieliczne ale przykuwają uwagę wielkością. Liście natomiast są jasnozielone, o pięknie wyprofilowanych kształtach, które przypominają liście maliny. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i karminowo.

Jak owocuje malinotruskawka?

Malinotruskawka owocuje na pędach jednorocznych. Owoce dojrzewają od sierpnia do września i przypominają wyglądem owoce znanych nam dobrze poziomek, z tym że są duże, ciemnoczerwone, soczyste, bardzo aromatyczne i mają słodko-kwaskowaty smak.

Kiedy i jak sadzimy malinotruskawkę?

  • Malinotruskawkę sadzimy na wiosnę lub jesienią, zależnie od warunków pogodowych.
  • Przed posadzeniem malinotruskawki zanurzamy doniczkę z sadzonką w naczyniu z wodą na 10-30 minut.
  • Tak nawodnione malinotruskawki sadzi się w dołkach, które powinniśmy wykopać 2 razy większe niż bryła kupionej przez nas sadzonki.
  • Podłoże dla malinotruskawki powinno być żyzne, a dodatkowo ziemię w dołku warto wzbogacić dodając kompost lub inny nawóz na dno i lekko go przemieszać.
  • Po dosypaniu odpowiedniej ilości ziemi należy ją lekko przydeptać i ponownie podlać roślinę.

Warto zaznaczyć, że malinotruskawka tworzy silny, łatwo rozrastający się system korzeniowy. Jeśli rośnie w sprzyjających dla siebie warunkach, po kilku latach może okazać się ciężka do usunięcia / wykarczowania.

 

Wymagania uprawowe i pielęgnacja | Jak dbać o malinotruskawkę?

Malinotruskawka to roślina, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale kilka kluczowych kroków może pomóc w uzyskaniu zdrowych, obficie owocujących krzewów.

Stanowisko

Malinotruskawka łatwo przyjmuje się w naszym klimacie i może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach. Najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej ziemi gliniastej, ale jest bardzo tolerancyjna i przyjmuje się też w innych podłożach, o ile nie będą one bardzo suche. Roślina dobrze znosi półcień, ale dla uzyskania obfitego owocowania najlepsze będą stanowiska słoneczne.

Podlewanie

Warto pamiętać o podlewaniu roślin, szczególnie w okresie suszy.

Nawożenie

Malinotruskawka najlepiej rośnie w żyznej ziemi. Warto więc zastosować kompost lub obornik granulowany, który dostarczy roślinie niezbędnych składników odżywczych. Można również zastosować nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin owocowych.

Zimowanie

Roślina nie jest całkowicie mrozoodporna i w naszym klimacie może przemarzać zimą. Dlatego pod koniec jesieni zimującą część krzewinki warto zabezpieczyć przed mrozem.

Cięcie

Malinotruskawka nie wymaga regularnego przycinania. Na wiosnę usuwamy jedynie pozostałości zeszłorocznych zielonych pędów. W tym samym czasie można też wykonać cięcie mające na celu zagęszczenie rośliny.

Rozmnażanie malinotruskawki | Jak uzyskać sadzonki?

Malinotruskawkę można rozmnażać na kilka sposobów, ale najprostszym i najbardziej efektywnym jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe.

Rozmnażanie przez odrosty korzeniowe

Malinotruskawka tworzy liczne odrosty korzeniowe, które można wykorzystać do rozmnażania. Wiosną, kiedy odrosty osiągną odpowiednią wielkość (najlepiej około 15-20 cm), można je delikatnie odseparować od rośliny matecznej, starając się nie uszkodzić korzeni. Następnie odrosty sadzi się w nowym miejscu, pamiętając o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża. Po kilku tygodniach odrosty powinny zacząć tworzyć nowe pędy.

Rozmnażanie przez sadzonki pędowe

Innym sposobem na rozmnażanie malinotruskawki jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe. W tym celu, wczesnym latem, kiedy pędy są jeszcze młode i elastyczne, wybieramy zdrowe, silne pędy i odcinamy je tuż pod węzłem. Następnie sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu, najlepiej mieszance torfu i piasku. Po kilku tygodniach sadzonki powinny zacząć tworzyć korzenie.

Pamiętaj, że niezależnie od metody rozmnażania, młode rośliny wymagają szczególnej opieki. Należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, w tym regularne podlewanie i ochronę przed szkodnikami i chorobami.

Zastosowanie w ogrodzie | Gdzie sadzić?

Malinotruskawka uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna, a dokładniej okrywowa lub do tworzenia nieformowanych niskich żywopłotów. Jej zastosowanie jako rośliny sadowniczej ma mniejsze znaczenie. Wynika to z tego, że plenność malinotruskawki nie jest wysoka i siłą wyższą nie ma ona dużego znaczenia w uprawie towarowej.

Roślina dobrze radzi sobie w dużych donicach, w których z powodzeniem może być uprawiana na balkonach.

Malinotruskawka polecana jest głównie do uprawy amatorskiej na działkach i w ogrodach przydomowych, gdzie zachwyca swoimi oryginalnymi owocami.

infouprawa / Youtube

 

Zastosowanie w kuchni | Co robić z owoców malinotruskawki?

Owoce malinotruskawki charakteryzują się dużymi rozmiarami, a ich szorstka tekstura dostarcza ciekawych doznań podczas degustacji. Ich smak nie wszystkim może przypaść do gustu – przypomina słodką malinę z subtelnym akcentem morwy.

Warto wiedzieć, że malinotruskawki mają dużo wartości prozdrowotnych. Zawierają one cenne witaminy (głownie C, E i B). Ich spożywanie wspomaga ochronę organizmu przed negatywnymi skutkami działania wolnych rodników (powodujących nowotwory) i wzmacniają ogólną odporność na różne choroby.

Owoce malinotruskawki można jeść na surowo – jako samodzielny przysmak, a także w deserach, galaretkach, ciastach lub z lodami. Można je również wykorzystać do przetworów – robić dżemy lub soki, które z kolei mogą być dodawane do innych potraw.

FAQ | Często zadawane pytania

Czy warto uprawiać malinotruskawkę w Polsce?

Malinotruskawka to ciekawy dodatek do każdego ogrodu. Jej oryginalne owoce, łatwość uprawy i atrakcyjna cena sadzonek sprawiają, że coraz więcej ogrodników w Polsce decyduje się na jej uprawę. Jeśli szukasz czegoś nowego do swojego ogrodu, malinotruskawka może być doskonałym wyborem.

Czy malinotruskawka to roślina inwazyjna?

Malinotruskawka nie jest rośliną inwazyjną ale wytwarza bardzo mocny system korzeniowy, który daje dużo odrostów korzeniowych. Po kilku latach może się bardzo rozrosnąć. Ciężko ją też wtedy usunąć – pod tym względem przypomina maliny. Można dla niej stosować mocne bariery korzeniowe.

Jaka jest przybliżona cena sadzonki malinotruskawki?

W sprzedaży detalicznej cena sadzonkek malinotruskawki wynosi około 10 zł. Za tę cenę można kupić już ładne, rozkrzewione rośliny, które zaowocują już w pierwszym roku po sadzeniu.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Perovskia, Katarzyna, Igor Groshev / AdobeStock

Autor
Malinotruskawka – co to za roślina, jakie ma owoce i jak ją uprawiać?
Malinotruskawka – co to za roślina, jakie ma owoce i jak ją uprawiać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny