Logo
Logo
7
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Wysiewanie kopru – jak to robić?

Ogrodowy koper, nazywany też koperkiem to dość łatwe w uprawie warzywo i jedno z niewielu, które można wysiewać niemal przez cały sezon – od wiosny do zimy. Jak i kiedy wysiewać koper?

 

Jakie miejsce i podłoże wybrać do uprawy kopru?

Koper nie ma dużych wymagań i zadowoli się przeciętną, gliniasto-piaszczystą ogrodową glebą, ale najlepiej rośnie na wilgotnym, zasobnym w azot podłożu.

Podobnie, jak w przypadku uprawy innych warzyw, wskazane jest, by w sezonie poprzedzającym wysiew nasion zasilić glebę nawozem organicznym – najlepiej kompostem (lub obornikiem). To zdecydowanie najlepszy i najzdrowszy nawóz, odżywiający podłoże i poprawiający jego strukturę.

Najlepiej przeznaczyć pod wysiew kopru miejsca słoneczne, najlepiej w sąsiedztwie innych warzyw i roślin ogrodowych (zawiera substancje wpływające korzystnie na inne warzywa).

Jak i kiedy siać koper?

Koperek najczęściej siejemy wprost do gruntu wiosną lub wczesnym latem, ale można go wysiewać: 

  • od wiosny (od połowy kwietnia) do września (dosiewając nasiona przez cały sezon co kilka tygodni),
  • oraz od połowy października do grudnia, kiedy to wykonuje się siew ozimy warzyw – w tym przypadku nasiona kopru zimują w gruncie, maja zapewnioną odpowiednią ilość wilgoci i z powodzeniem znoszą zimowe chłody.

Koper najczęściej sieje się równomiernie w rzędach, do wcześniej przygotowanych rowków, na głębokości około 1-2 cm. Odstępy między rzędami powinny wynosić około 20-30 cm, a po wykiełkowaniu nasion i wzejściu kopru należy go rozsadzić (przerwać), by nie rósł zbyt gęsto. Można także umieszczać nasiona w pojedynczych dołkach, ale jest to mało wygodne i zajmuje więcej czasu.

Koper ogrodowy
Koper idealny do ogródka ziołowego, warzywnego i do donic. Klasyczny i niezastąpiony smak sprawia, że roślina Idealnie nadaje się do kiszenia ogórków, dań rybnych i sałatek
Kup wygodnie online

Czasem stosuje się także wysiew kopru nieregularnie (rzutowo) na całej powierzchni grządki i następnie przysypuje je cienką warstwą gleby. Nasiona kopru kiełkują zazwyczaj po około 2-3 tygodniach od wysiewu. Z powodzeniem można także wysiewać koperek w większych donicach lub skrzynkach, np. na balkonie lub tarasie.

Koper bardzo często wysiewa się także sam i rośnie nieregularnie między innymi warzywami w ciągu całego sezonu.

Kielkujacy koperek, fot. ArtActiveArt z Pixabay
Fot. ArtActiveArt/Pixabay
Aby kopek był pod ręką (w ogrodzie, czy na działce) przez cały sezon, najlepiej wysiewać nasiona co kilka tygodni przez cały sezon. Warto wysiewać koper w ogrodzie pod koniec lata, kiedy nie tylko dostarczy smacznych, aromatycznych liści, ale także będzie pełniła rolę rośliny poplonowej.

Pielęgnacja kopru po wysiewie

Mimo, że koper ogrodowy jest raczej odporny na chłody, to należy pamiętać, że wiosenne przymrozki mogą całkowicie zniszczyć roślinę, gdy już wzejdzie. Z tego względu, jeśli zapowiadane są wiosenne przymrozki warto okryć grządkę , gdzie rośnie koper białą agrowłókniną. Ponadto, trzeba pamiętać o odchwaszczaniu i podlewaniu kopru, szczególnie w okresie wzrostu. 

Ważne!
Zaleca się, by unikać wysiewu kopru w miejscach, gdzie wcześniej rosły rośliny z tej samej rodziny (selerowatych), co koper (np. marchew, seler, koper włoski, kolendra, kminek). Chodzi o to by ograniczyć występowanie tych samych szkodników lub chorób, które mogłyby atakować koper.

Dobrym towarzystwem dla kopru są inne warzywa, np. burak, fasola, sałata, roszponka, ogórek, marchew.

Koper warto wysiewać i uprawiać nie tylko ze względu na jego walory smakowe i właściwości zdrowotne, ale to także roślina, która odstrasza szkodniki roślin, dzięki wydzielaniu olejków eterycznych o charakterystycznym zapachu. Między innymi z tego powodu, obecność kopru ma także pozytywny wpływ na inne rośliny rosnące w jego pobliżu.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, Zdjęcie tytułowe: igorpushkarev/Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu