Logo
Logo
Okazje

Jak kupić dobrą kosiarkę?

Decyzja o zakupie kosiarki zależy od wielu czynników. Należy brać pod uwagę między innymi wielkość murawy, rodzaj powierzchni, nasz zapał do koszenia trawy, czy wygodę. Gdy wybór zostanie podjęty pozostaje tylko cieszyć się pięknie przystrzyżoną murawą.

 

Wybór kosiarki - elektryczna czy spalinowa?

To odwieczny dylemat każdego posiadacza pasma zieleni koło domu – kosiarka elektryczna czy spalinowa?

  • Kosiarka elektryczna jest bardziej ekologiczna i cicha, ale przy większym trawniku wymagany jest dostęp do kilku źródeł zasilania, tak aby móc bez problemu skosić wszystkie zakątki ogrodu.
  • Kosiarka spalinowa jest w pewnym stopniu wygodniejsza – jej zasięgu nie ogranicza kabel. Należy jednak pamiętać, że konieczne będzie wygospodarowanie miejsca, w którym można przechowywać olej czy benzynę.

 

ogród fot AL-KO

Rozmiar trawnika jest bardzo istotny przy zakupie kosiarki

  • W przypadku małej powierzchni, można zdecydować się na ręczną kosiarkę bębnową.
  • Jeśli wolimy trochę więcej wygody optymalnym wyborem będzie mała kosiarka elektryczna, która jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale też nie zabiera dużo miejsca.
  • Przy średniej powierzchni trawnika (powyżej 300 m2), można zastanowić się już nad zainwestowaniem w kosiarkę spalinową.

Szybkość koszenia

Na optymalny wybór składa się również zakładana szybkość koszenia, którą chcemy osiągnąć. Zależy ona przede wszystkim od szerokości roboczej kosiarki. Przy małych maszynach wynosi około 30cm, co pozwala na skoszenie maksymalnie 400 m2 trawnika w przybliżonym czasie 1-2 godzin w zależności od wysokości trawy. Większa szerokość koszenia 30-40 cm umożliwia szybsze wykonanie pracy.

Jak kształt trawnika wpływa na wybór kosiarki?

Po pierwsze, przy prostych brzegach, na przykład gdy trawnik jest w kształcie prostokąta, wybiera się kosiarki o większej szerokości roboczej i mocniejszym silniku. Nieregularne brzegi są już większym wyzwaniem dla koszącego i wymagają zakupu mniejszej maszyny, która ma oczywiście niezbyt dużą szerokość koszenia, a co za tym idzie pozwala na w miarę łatwe manewry.

Pytania internautów

  • „Szukam niedrogiej kosiarki elektrycznej na mały ogród przy domku, ~200m2 trawnika przeplatanego skalniaczkami i innymi pierdołami :) Co ew. byście polecili […]? ” dopytuje na jednym z forów ogrodniczych użytkownik „przemos”.

Podobnie jak w przypadku nieregularnych, gdy na powierzchni znajduje się sporo przeszkód do wyminięcia, jak na przykład krzewy, drzewa, rabaty, skarpy czy oczka wodne, pojawiają się trudności z manewrowaniem, szczególnie kosiarką spalinową. Warto jednocześnie pamiętać, że im dłuższy nóż i im większa maszyna tym szybciej skosimy trawę, ale też tym ciężej będzie nam dotrzeć we wszystkie zakamarki czy gorzej dostępne miejsca. Znacznym utrudnieniem będzie też pofałdowany teren, pełen pagórków, dołków czy wzniesień i nie każda kosiarka podoła takiemu wyzwaniu.

  • „Witam poszukuje jakiejś kosiarki […] która sprawdzi się w pagórkowatym terenie. […] Teren mam mocno pofaldowany, brak patyków, wysoka trawa, kretowiska, nachylenie terenu do 20% ,czasem trafią sie kamienie. Nie wiem co będzie lepsze i się sprawdzi” szuka porady jeden z Internautów na forum portalu http://www.ppr.pl

Na nierównym terenie oraz gdy mowa o trawniku, na którym można znaleźć kamienie, gałęzie, szyszki czy inne tego rodzaju zanieczyszczenia, sprawdzą się głównie kosiarki rotacyjne i poduszkowe. Przy większych nachyleniach dobrze jest mieć kosiarkę elektryczną lub spalinową, ale wyłącznie z silnikiem dwusuwowym, ponieważ przy większej mocy nie będzie odpowiedniego smarowania, a stąd prosta droga do zatarcia.

Jak często kosić trawnik?

Raz na tydzień? To rozwiązanie stosowane przez cierpliwych wielbicieli strzyżenia trawników. Najlepiej wybrać kosiarkę bębnową, dzięki której pasmo zielonej trawki będzie eleganckie i krótko przystrzyżone.

A może koszenie „raz do roku” lub „od święta”? Dla mniej zapalonych ogrodników, którzy nie mają nic przeciw trochę wyższej trawie, idealna okaże się kosiarka rotacyjna. Gdy źdźbła są wysokie i wilgotne sprawdzi się maszyna z wyrzutem bocznym i mocą silnika większą niż 4 KM.

Zielona murawa nie musi być nudna i jednolita.

W łatwy sposób można ją przemienić w szachownicę, boisko do gry w piłkę, zebrę czy płaskorzeźbę. Jak to osiągnąć?

Kluczem do sukcesu jest cięcie trawy na różnych wysokościach, co pozwala uzyskać różnice w kolorach. Większość dobrej jakości kosiarek elektrycznych, jak na przykład wcześniej wspomniany model AL-KO Silver 470 E Premium, pozwala na regulację wysokości koszenia.

Niżej ścięte zielone źdźbła mają w oczywisty sposób inny odcień niż reszta trawnika. Warto również eksperymentować ze ścinaniem trawy pod różnym kątem nachylenia, poprzez prowadzenie maszyny w różnych kierunkach.

Przydatna może okazać się kosiarka ręczna. Szerokość wyciętego wzoru jest oczywiście taka sama jak szerokość robocza kosiarki. Odrobina kreatywności i wysiłku pozwolą na stworzenie ciekawych wzorów jak półkola, okręgi, wijące się ścieżki, serce czy nawet słowa bądź liczby.

Źródło: AL-KO

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!