Logo
Logo

Nawożenie berberysów | Kiedy i jak to robić?

Berberysy należą do krzewów o umiarkowanych potrzebach pokarmowych i wymagają jedynie sporadycznego zasilania. Jeśli w czasie sadzenia zapewniliśmy roślinie odpowiednie, żyzne podłoże, nawożenie można zacząć po około 3-4 latach, gdy zauważymy, że słabiej rośnie lub kiepsko wybarwiają się jej liście (u odmian o barwnych liściach). Zobacz, czym i kiedy nawozić berberysy!

Czym i kiedy nawozić berberysy?

Berberysy (łac. Berberis) najprościej nawozić przy użyciu wieloskładnikowych nawozów mineralnych, przeznaczonych dla krzewów ozdobnych. Mają one odpowiednio dobrane i zbilansowane najważniejsze makro i mikroelementy, niezbędne dla właściwego rozwoju roślin – między innymi azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń.

Nawozy mineralne, wieloskładnikowe stosujemy głównie w marcu i kwietniu, a także latem w lipcu – najpóźniej do połowy sierpnia (później już tylko nawozy jesienne – bez azotu). Zwykle mieszanki takie mają postać rozpuszczalnych w wodzie emulsji lub granulek, którymi posypujemy glebę wokół krzewów. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy mieć większą pewność, że rośliny są zaopatrzone we niezbędne składniki odżywcze, ale ważne jest ścisłe stosowanie dawek podanych przez producenta, by nie przenawozić i nie uszkodzić roślin.

Możemy także zastosować do berberysów tzw. nawozy długo działające. Są one dostępne pod postacią granulatu, ukrytego w specjalnych otoczkach, które wysiewamy raz lub dwa razy do roku (nawozy działające np. 6 miesięcy lub 3 miesiące).

Wiosną (marzec/kwiecień) po prostu rozsypujemy granulat w dawce podanej przez producenta wokół krzewów. Ukryte w otoczkach składniki odżywcze uwalniają się stopniowo, zapewniając roślinom odpowiednią ilość substancji odżywczych.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: okazan / Depositphotos

Autor
Nawożenie berberysów | Kiedy i jak to robić?
Nawożenie berberysów | Kiedy i jak to robić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl