Prosownica rozpierzchła (Milium effusum) to krótkowieczna, rozłogowa, kępiasta trawa bylinowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, Azji i Europie, w tym także w Polsce, gdzie jest dość powszechna. Spotykana jest głównie w wilgotnych lasach liściastych i na obrzeżach zacienionych zbiorników wodnych. W postaci odmian bywa też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.
Jak wygląda prosownica rozpierzchła? Co to za trawa?
Prosownica rozpierzchła może dorastać do ok. 30-40 cm, a w porze kwitnienia nawet 100 cm wysokości. Roślina tworzy szerokie, sinozielone, wydłużone, zaostrzone na wierzchołku, szorstkie na brzegach i przewieszające się w górnej części na zewnątrz liście, obejmujące pęd pochewką i zebrane ponad ziemią w gęste kępy.
Prosownica zakwita wiosną i wczesnym latem (V-VII), rozwijając drobne kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionego lub pokładającego się u podstawy pędu w silnie rozgałęzione, rozpierzchłe, luźne, wiechowate kwiatostany. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w małe, jajowate, nieco spłaszczone nasiona (ziarniaki), bardzo podobne do ziaren prosa (stąd nazwa rodzajowa)
Prosownica tworzy gesty system korzeniowy i rozwija długie, podziemne, pełzające kłącza, za pomocą których się rozrasta. Może być ekspansywna.
Wymagania i uprawa prosownicy rozpierzchłej
Prosownica rozpierzchła oczekuje w uprawie półcienistego, chronionego przed ostrym słońcem stanowiska i żyznego, próchniczego, stale wilgotnego podłoża o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Gatunek poradzi siebie na stanowisku cienistym, jednak odmiany ozdobne dla lepszego wybarwienia liści oczekują więcej światła.
Prosownica rozpierzchła jako gatunek jest dostatecznie mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju, jej odmiany ozdobne są jednak delikatniejsze i mogą wymagać zimowego okrycia.
Prosownica rozpierzchła jako gatunek może być rozmnażana przez wysiew nasion (daje też obfity samosiew), jednak odmiany poleca się rozmnaża przez podział lub odrosty korzeniowe.
Jak pielęgnować prosownicę rozpierzchłą?
Ponieważ prosownica nie toleruje suszy, w okresach bezdeszczowych koniecznie musi być podlewana. Roślina bardzo dobrze reaguje na nawożenie, do czego stosować możemy zarówno nawozy organiczne jak i specjalne, mineralne, przeznaczone dla traw ozdobnych.
Jeśli po kwitnieniu roślina straci na urodzie, warto przyciąć jej kępy nisko ponad ziemią, dzięki czemu szybko odzyska ładny i efektowny wygląd.
Choroby i szkodniki prosownicy rozpierzchłej
Prosownica rozpierzchła uważana jest za roślinę odporną na choroby i szkodni. Ponieważ jednak bywa rośliną żywicielską niektórych gatunków motyli z rodziny rusałkowatych (min. górówki boruta), na jej liściach mogą żerować gąsienice tych owadów.
Jakie zastosowanie ma prosownica rozpierzchła w ogrodzie?
Prosownica rozpierzchła w ogrodach występuje głównie w postaci odmian ozdobnych, które ładnie prezentują się na półcienistych rabatach w towarzystwie funkii, żurawek, brunner, runianek, orlików, kopytników, rdestu wężownika czy bodziszków.
Nadaje się też na obwódki rabat lub jako roślina okrywowa na półcieniste i wilgotne stanowiska. Ładnie prezentuje się też na brzegach oczek wodnych. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach leśnych i naturalistycznych. Może być też uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Popularne odmiany prosownicy rozpierzchłej
- 'Aureum' – liście żółte, krótsze rozłogi (mniej ekspansywna niż gatunek)
Zdjęcia: guentermanaus, evbrbe / AdobeStock