Przymiotna ogrodowe (Erigeron ×hybridus) to grupa odmian mieszańcowych, uzyskana ze skrzyżowania różnych gatunków przymiotna. Jako hybryda nie występuje w naturze, jest natomiast powszechnie uprawiane w ogrodach. Ponieważ należy do rodziny astrowatych, jest kuzynem popularnych w ogrodach astrów krzaczastych, które z wyglądu bardzo przypomina.
Jak wyglądają przymiotna? Po czym je rozpoznać?
Przymiotno ogrodowe w zależności od odmiany może dorastać do ok. 20-60/80 cm wys. Rośliny początkowo tworzą zielone, odziomkowe, łopatkowe liście, zebrane w gęste kępy, a następnie rozwijają słabo rozgałęzione, ulistnione, cienkie, wzniesione pędy, zwieńczone koszyczkowatymi kwiatostanami.
Przymiotna kwitną latem (VI-VIII) i wytwarzają luźne baldachogrona złożone z żółtych kwiatów rurkowych, tworzących dno kwiatowe i otaczającego je okółka barwnych, wydłużonych, wąskich kwiatów języczkowych, które mogą być liliowe, fioletowe, różowe, czerwone lub białe.
Wymagania uprawowe przymiotna ogrodowego
Przymiotno ogrodowe jest łatwe w uprawie i choć najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach i próchniczych, żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH, poradzi sobie także w półcieniu i na słabszym podłożu. Źle znosi przedłużającą się suszę. Nie lubi też jednak mokrej gleby i zalewania, bo wtedy łatwo zapada na choroby grzybowe. Jest natomiast w pełni mrozoodporne i może być uprawiane na terenie całego kraju.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Przymiotno ogrodowe jako mieszaniec może być rozmnażane tylko wegetatywnie przez podział lub sadzonki pędowe z piętką. Decydując się na rozmnazanie rośliny z nasion, należy wybrać nasiona u sprawdzonego sprzedawcy, gdyż rośliny uzyskane z własnych nasion, raczej nie powtórzą cech odmianowych egzemplarza matecznego.
Jak pielęgnować przymiotno, by długo kwitło?
Aby przymiotno długo kwitło, należy zapewnić mu regularne podlewanie, utrzymując glebę lekko wilgotną, ale nie przemoczona. Roślinę warto nawozić co 4-6 tygodni w okresie wegetacyjnym, używając nawozów wieloskładnikowych dla roślin kwitnących. Usuwanie przekwitłych kwiatów zachęca do tworzenia nowych pąków, przedłużając okres kwitnienia.
Po kwietniu rośliny warto przyciąć, dzięki czemu mogą powtórzyć kwitnienie jesienią. Raz na kilka lat dobrze jest też je odmłodzić, dzieląc rozrośnięte kępy wiosną.
Jakie choroby i szkodniki mogą atakować przymiotna ogrodowe?
Przymiotno ogrodowe rzadko sprawia problemy w uprawie, czasem jednak może być porażane przez mączniaka prawdziwego.
Zastosowanie przymiotna ogrodowego
Przymiotno ogrodowe to niewielka, długo kwitnąca i atrakcyjna bylina, która idealnie nadaje się do uprawy w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i angielskich. Ciekawie prezentuje się w formie obwódki chodnika lub ścieżki ogrodowej.
Na rabacie dobrze wygląda w towarzystwie krwawników, bodziszków, jarzmianek, chabrów i nagietków. Warto też wiedzieć, że kwiaty przymiotna nadają się do cięcia i tworzenia letnich bukietów.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wybrane odmiany przymiotna ogrodowego
- ‘Rosa Juwel” kwiaty różowe, wys ok. 50 cm
- ‘Dunkelste Aller’ kwiaty fioletowe, wys ok. 40-50 cm
- ‘Snow White’ kwiaty biale, wys ok. 50 cm
Zdjęcia: Keith / AdobeStock