Trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha) to bylinowa trawa kępkowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje na wilgotnych terenach w Azji Wschodniej, ale jest też powszechnie uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Trawa może dorastać do ok. 50-60 cm wys., a w porze kwitnienia nawet do 120 cm wys. Początkowo tworzy szarozielone, wąskie, sztywne, płaskie, lekko przewieszające się na końcach liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce nerwem głównym, zebrane ponad ziemią w gęstą kępę o wachlarzowatym lub fontannowym pokroju. Liście jesienią przebarwiają się na kolor beżowo-żółty.

Trzcinnik krótkowłosy kwitnie jesienią (IX-XI), wydając drobne, kłosowate kwiaty, zebrane na szycie wzniesionego, sztywnego, nagiego pędu w duże, gęste, początkowo różowo-fioletowe i zwarte, w miarę rozwoju luźniejsze i bardziej puszyste, a także jaśniejące (srebrzysto-szare), wrzecionowate lub stożkowate kwiatostany, które bardzo długo utrzymują się na roślinie.

Trawa tworzy krótkie kłącza i z reguły nie jest ekspansywna.

Wymagania i uprawa

Trzcinnik krótkowłosy nie jest trudny w uprawie. Oczekuje głównie ciepłego, słonecznego lub półcienistego stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie żyznej, stale lekko wilgotnej gleby. Bardzo źle znosi suszę, ale nie lubi też zalania, dlatego nie należy sadzić go na glebach ciężkich, mokrych i zimnych ani jałowych piaskach.

Roślina nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza czyszczeniem wiosną kęp z obumarłych, zeszłorocznych liści. W naszym klimacie roślina jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia. Może być też uprawiana na terenie całego kraju.

Trawę można rozmnażać przez podział lub wysiew nasion (może dawać też obfity samosiew).

Zastosowanie

Trzcinnik krótkowłosy to jedna z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych traw ozdobnych. Jej duże, zielone kępy liści oraz wspaniałe, puszyste, wiechowate kwiatostany mogą ozdobić każdy ogród i każdą rabatę. Roślina najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle trawnika, ściany domu lub ogrodzenia bądź nad brzegiem zbiornika lub oczka wodnego.

Można z niej też tworzyć atrakcyjne szpalery wzdłuż chodników bądź zestawiać z innymi roślinami ozdobnymi, gdyż dobrze komponuje się min.: z astrami bylinowymi, rudbekiami, dzielżanami, krwawnikami, werbeną patagońską, sadźcem purpurowym, rozchodnikiem okazałym, gaurą Lindheimera, bodziszkami, liliowcami.

Trawa może być też uprawiana w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Jej kwiatostany nadają się do ciecia i suszenia (ścięte przed fazą pełnego rozkwitu).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde