Logo
Logo

Trzcinnik krótkowłosy

Trzcinnik krótkowłosy jest jednym z niezawodnych gatunków traw polecanych do stosowania w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz ogrodach przydomowych; zachwyca jesienią srebrzystymi kwiatostanami. Swoją urodą i delikatnością śmiało konkuruje z najpiękniejszymi trawami, jest przy tym w pełni odporny na mróz i zdrowy.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha) pochodzi z Azji Wschodniej, porastając obrzeża wilgotnych lasów. W porównaniu popularniejszego, często sadzonego w ogrodach krewniaka – trzcinnika ostrokwiatowego jest mniej znanym gatunkiem o bardziej okazałych, srebrzystych kwiatostanach. W czasie kwitnienia trawa ta dorasta do 1 m wysokości.

Liście trzcinnika krótkowłosego są równowąskie, jasnozielone, błyszczące i wyrastają w zwartych kępach. Źdźbła tej rośliny są wyprostowane, w drugiej połowie lata zwieńczone puszystymi, wiechowatymi kwiatostanami.

Kwiatostany są wrzecionowate, mają od 10 do 30 cm długości, w pierwszej fazie kwitnienia, w sierpniu, są purpurowoczerwonawe, w miarę przekwitania stają się srebrzystoszare, zachowując walory ozdobne do późnej jesieni i początku zimy. Szczególnie pięknie wyglądają w jesienne poranki, gdy osadzają się na nich drobne kropelki rosy, mieniące się i skrzące w pierwszych promieniach słońca.

trzcinnik krótkowłosy Calamagrostis brachytricha fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Uprawa i wymagania

Trzcinnik krótkowłosy jest trawą bardzo łatwą w uprawie i utrzymaniu. Najlepiej rośnie sadzony na glebach ciepłych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jest to gatunek w pełni mrozoodporny, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Prace pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania zeszłorocznych, zaschniętych źdźbeł wczesną wiosną, przed wznowieniem wzrostu.

Gdzie posadzić?

Ten gatunek trawy doskonale prezentuje się sadzony w większych grupach w ogrodach preriowych oraz jak element rabat bylinowych w ogrodach angielskich. Świetnie komponuje się z bylinami kwitnącymi jesienią. Może być uprawiany w pojemnikach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Trzcinnik krótkowłosy
Trzcinnik krótkowłosy
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu