Butelua smukła Bouteloua gracilis

Butelua smukla Bouteloua gracilis, fot. KENPEI (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Butelua smukła (Bouteloua gracilis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
3
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta
Kolor kwiatów: kremowe, żółte, purpurowe
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: drobne
Pokrój: kępy
Wysokość: 30-50 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, skarpy, nasadzenia naturalistyczne, pojemniki, kwiat cięty, skalniaki, obwódki rabat

Butelua smukła (Bouteloua gracilis) to niewielka, kępkowa, wieloletnia trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jej ojczyzną jest Ameryka Północna, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Trawa ta może dorastać do ok. 30-50 cm. Tworzy gęstą rozetę szarozielonych, bardzo wąskich, przewieszających się łukowato na zewnątrz i nieregularnie układających się w kępie liści

Butelua ta kwitnie latem (VI-VIII) wyrastają cienkie, wzniesione, proste, sztywne, walcowate, słabo ulistnione (liście na pędach siedzące, otaczające pęd pochewką) pędy, na szczycie których tworzą się nieduże, ale niezwykle oryginalne, kłosowe kwiatostany (2-4). Każdy z kwiatostanów złożony jest z wielu drobnych, początkowo purpurowych, później płowiejących kłosków z mocno wystającymi pręcikami i pylnikami, układających się na osi kwiatostanu grzebieniasto po jednej stronie (kłoski są skierowane do dołu) – na pędzie zwykle układają się pod kątem 90°.

Wymagania i uprawa

Butelua smukła to typowa trawa stepowa, dlatego w uprawie preferuje słoneczne stanowiska i bardzo przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne lub nawet suche, lekkie gleby. Dobrze znosi mróz i może być uprawiana na terenie całego kraju. Trawy sadzone na mokrych lub podmakających podłożach, szybko tracą urodę i mogą nie przetrwać nawet jednej zimy. Butelua to roślina odporna na suszę, jednak dopiero wtedy, gdy solidnie się ukorzeni (młode okazy należy podlewać).

Butelua smukła może być rozmnażana z przez wysiew nasion lub podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie

Butelua smukła na odpowiednim stanowisku może być wyjątkowo atrakcyjną rośliną ozdobną. Doskonale nadaje się do uprawy na skarpach, wzniesieniach, murkach, skalniakach i w ogrodach żwirowych. Idealnie sprawdza się też w ogrodach preriowych.

Bardzo ładnie prezentuje się w zestawieniach z lawendą, rozchodnikiem okazałym, werbeną patagońską, kłosowcem, szałwią czy perowskią. Na suchych, słonecznych rabatach może być wykorzystywana jako obwódka. Trawa ta może być uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Kwiatostany butelui nadają się także na kwiat cięty.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: KENPEI/CC BY-SA 3.0/Link

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
09-09-2024 07:13
Komentarz dodany przez Jola: Mam bardzo potarganą 😅 nie wiem kiedy i jak ją obciąć
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści