Logo
Logo
48
Okazje

Czy zimą trzeba nawozić rośliny doniczkowe?

Pytanie czytelnika: W wyniku pandemii i kolejnych lockdownów moje małe mieszkanko zamieniło się w prawdziwą dżunglę. Przez kilka miesięcy kupiłam kilkadziesiąt różnych roślin i dopiero uczę się ich pielęgnacji. Nadchodzi zima i zastanawiam się, jak teraz nawozić moje rośliny doniczkowe? Jakich nawozów najlepiej używać?

 

Czy rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia zimą?

Wzrost większości roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowych miesięcy (od października do lutego) jest bardzo mocno ograniczony. Wiele z nich (np. niektóre kaktusy lub storczyki) przechodzą stan spoczynku, a inne (np. paprocie, palmy, rośliny o dekoracyjnych liściach), w wyniku krótkiego dnia i niewielu słonecznych godzin, ogranicza swoje potrzeby życiowe i przestaje rosnąć. Ta zimowa drzemka przygotowuje rośliny do wznowienia wegetacji wiosną (od końca lutego), gdy ilość promieni słonecznych będzie wystarczająca do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy, niezbędnego do wzrostu pędów i liści.

Nie zasilaj roślin doniczkowych zimą! Nawóz (zwłaszcza ten zawierający dużo azotu) będzie niepotrzebnie stymulował je do wzrostu, jednak zimowe warunki nie są sprzyjające dla roślin. Lepiej z nawożeniem wstrzymaj się do wiosny!

Które rośliny warto nawozić zimą?

Od każdej reguły są wyjątki, a w tym przypadku jest ich wiele – są to rośliny doniczkowe, które kwitną zimą (np. grudnik-szlumbergera, poinsecja-gwiazda betlejemska, saintpaulia-fiołek afrykański, azalia doniczkowa czy cyklamen oraz kilka innych). One, z uwagi na intensywny wzrost kwiatów, potrzebują zasilania, jednak aby zdrowo rosły i długo kwitły, powinny otrzymać odpowiedni nawóz. Jak już wspomniano powyżej, niekorzystne jest zasilanie roślin doniczkowych (nawet tych kwitnących) nawozami zawierającymi azot. Znacznie lepiej wybierać te, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu – pierwiastków, które wydłużą kwitnienie.

Nawożenie potrzebują także rośliny doniczkowe, jeśli są dodatkowo, sztucznie doświetlane, bo ich wzrost nie spowolnił, gdyż światło wciąż stymuluje je do rozwoju.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: marina_tr / Depositphotos
G.T.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu