Czy zimą trzeba nawozić rośliny doniczkowe?
Pytanie czytelnika: W wyniku pandemii i kolejnych lockdownów moje małe mieszkanko zamieniło się w prawdziwą dżunglę. Przez kilka miesięcy kupiłam kilkadziesiąt różnych roślin i dopiero uczę się ich pielęgnacji. Nadchodzi zima i zastanawiam się, jak teraz nawozić moje rośliny doniczkowe? Jakich nawozów najlepiej używać?
Czy rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia zimą?
Wzrost większości roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowych miesięcy (od października do lutego) jest bardzo mocno ograniczony. Wiele z nich (np. niektóre kaktusy lub storczyki) przechodzą stan spoczynku, a inne (np. paprocie, palmy, rośliny o dekoracyjnych liściach), w wyniku krótkiego dnia i niewielu słonecznych godzin, ogranicza swoje potrzeby życiowe i przestaje rosnąć. Ta zimowa drzemka przygotowuje rośliny do wznowienia wegetacji wiosną (od końca lutego), gdy ilość promieni słonecznych będzie wystarczająca do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy, niezbędnego do wzrostu pędów i liści.
Które rośliny warto nawozić zimą?
Od każdej reguły są wyjątki, a w tym przypadku jest ich wiele – są to rośliny doniczkowe, które kwitną zimą (np. grudnik-szlumbergera, poinsecja-gwiazda betlejemska, saintpaulia-fiołek afrykański, azalia doniczkowa czy cyklamen oraz kilka innych). One, z uwagi na intensywny wzrost kwiatów, potrzebują zasilania, jednak aby zdrowo rosły i długo kwitły, powinny otrzymać odpowiedni nawóz.
Czym nawozić rośliny doniczkowe zimą?
Jak już wspomniano powyżej, niekorzystne jest zasilanie roślin doniczkowych (nawet tych kwitnących) nawozami zawierającymi azot. Znacznie lepiej wybierać te preparaty, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu – pierwiastków, które wydłużą kwitnienie.
Nawożenie potrzebują także rośliny doniczkowe, jeśli są dodatkowo, sztucznie doświetlane, bo ich wzrost nie spowolnił, gdyż światło wciąż stymuluje je do rozwoju.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: marina_tr / Depositphotos
G.T.
Komentarze