Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy zimą trzeba nawozić rośliny doniczkowe?

Pytanie czytelnika: W wyniku pandemii i kolejnych lockdownów moje małe mieszkanko zamieniło się w prawdziwą dżunglę. Przez kilka miesięcy kupiłam kilkadziesiąt różnych roślin i dopiero uczę się ich pielęgnacji. Nadchodzi zima i zastanawiam się, jak teraz nawozić moje rośliny doniczkowe? Jakich nawozów najlepiej używać?

 

Czy rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia zimą?

Wzrost większości roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowych miesięcy (od października do lutego) jest bardzo mocno ograniczony. Wiele z nich (np. niektóre kaktusy lub storczyki) przechodzą stan spoczynku, a inne (np. paprocie, palmy, rośliny o dekoracyjnych liściach), w wyniku krótkiego dnia i niewielu słonecznych godzin, ogranicza swoje potrzeby życiowe i przestaje rosnąć. Ta zimowa drzemka przygotowuje rośliny do wznowienia wegetacji wiosną (od końca lutego), gdy ilość promieni słonecznych będzie wystarczająca do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy, niezbędnego do wzrostu pędów i liści.

Nie zasilaj roślin doniczkowych zimą! Nawóz (zwłaszcza ten zawierający dużo azotu) będzie niepotrzebnie stymulował je do wzrostu, jednak zimowe warunki nie są sprzyjające dla roślin. Lepiej z nawożeniem wstrzymaj się do wiosny!

Które rośliny warto nawozić zimą?

Od każdej reguły są wyjątki, a w tym przypadku jest ich wiele – są to rośliny doniczkowe, które kwitną zimą (np. grudnik-szlumbergera, poinsecja-gwiazda betlejemska, saintpaulia-fiołek afrykański, azalia doniczkowa czy cyklamen oraz kilka innych). One, z uwagi na intensywny wzrost kwiatów, potrzebują zasilania, jednak aby zdrowo rosły i długo kwitły, powinny otrzymać odpowiedni nawóz. Jak już wspomniano powyżej, niekorzystne jest zasilanie roślin doniczkowych (nawet tych kwitnących) nawozami zawierającymi azot. Znacznie lepiej wybierać te, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu – pierwiastków, które wydłużą kwitnienie.

Nawożenie potrzebują także rośliny doniczkowe, jeśli są dodatkowo, sztucznie doświetlane, bo ich wzrost nie spowolnił, gdyż światło wciąż stymuluje je do rozwoju.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: marina_tr / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu