Donice na balkonach i tarasach zwykle kipią od roślin sezonowych ozdobnych z kwiatów. Jeśli wolisz w tym roku stworzyć kompozycję z gatunków o ozdobnych liściach, sięgnij po koleus, czyli pokrzywkę. Ma mnóstwo ciekawych odmian, które fantastycznie wyglądają w towarzystwie wilców ziemniaczanych czy kocanek.
Zobacz, co możesz wyczarować z koleusów – weź pod uwagę nie tylko kolory roślin, ale też pojemników. Mamy dla Ciebie 10 pomysłów do wykorzystania.
Wśród dostępnych w sprzedaży odmian koleusów Blumego, zwanego również pokrzywką brazylijską (Coleus scutellarioides), jest ogromna różnorodność – pod względem kształtów, kolorów i wielkości liści. Wszystkie jednak należy traktować jako rośliny jednoroczne, sezonowe.
Koleusy nie znoszą przymrozków – ani wiosennych, ani jesiennych, więc można je komponować z innymi roślinami sezonowymi o ozdobnych liściach, ale też traktować jako dodatek do gatunków kwitnących, które kupujemy do donic wiosną.
Pokrzywki, czyli koleusy nie są specjalnie trudne w uprawie. Wystarczy, że zapewnisz im w donicy żyzne podłoże, posadzisz w półcieniu, a będą ozdobą aż do jesieni. Trzeba tylko pamiętać o usuwaniu kwiatostanów, bo nie są one zbyt atrakcyjne. A przycinanie doskonale wpływa na zagęszczanie się całej rośliny.
Sadzenie koleusów w doniczkach
Wdzięczne, ale delikatne koleusy nadają się do sadzenia na rabatach oraz w skrzynkach lub donicach. Na balkonach i tarasach mogą gościć od wczesnej wiosny aż do jesieni.
Jednak zanim posadzisz koleus w docelowym miejscu, pamiętaj, że to roślina wrażliwa na niskie temperatury. Można ją posadzić na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków – czyli po tzw. Zimnej Zośce i Zimnych Ogrodnikach.
Koleusy to jedne z najbardziej kolorowych roślin ozdobnych – mogą mieć liście różnobarwne, różowe, jasno lub ciemno zielone, czerwone, bordowe lub prawie czarne, a także rdzawo pomarańczowe lub fioletowe. Korzystaj więc z ich urody i sadź w doniczkach.
W białej, prążkowanej donicy posadzono koleusy o drobnych, brązowoczerwonych liściach z zielonym brzegiem. Dodatek purpurowego wilca i jasnoszarej kocanki dodaje całości wyrazistości.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Koleus Blumego (Coleus scutellarioides) ColorBlaze® Chocolate Drop Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) White Licorice Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) Sweet Caroline Raven™
Malinowa pelargonia rabatowa w tej kompozycji będzie kwitła przez całe lato, ale by w donicy nie zostawiać pustych miejsc, zyskała towarzystwo purpurowego koleusa, z żyłkami w kolorze kwiatów pelargonii i jasnozielony dodatek w postaci wilca ziemniaczanego. Rośliny ozdobne z liści regularnie przycinane będą zwarte i efektowne do pierwszych przymrozków.
Dominujące w tym zestawieniu żółte słoneczniki o ciemnych środkach dopełnia kępa jasnozielonych koleusów o liściach kształtem nieco podobnych do liści słoneczników. Łososiowe kwiaty kalibrachoa tworzą kolorową krawędź i wypełniają pustą przestrzeń pod słonecznikami.
W tej kompozycji żółta kępa słonecznika i lantana o kwiatostanach składających się z drobnych, żółtych kwiatów stanowią bazę. A różowo-purpurowy koleus zajmuje górę. Na liściach koleusa znalazła się także i żółta barwa, nawiązująca do kwiatów znajdujących się poniżej.
Rośliny ozdobne z liści sadzone koło siebie powinny odróżniać się nie tylko barwą liści, ale też ich kształtem i wielkością. W tej donicy główną rolę gra purpurowy koleus z lekko zielonymi środkami. Zestawiono go z dwiema roślinami, które nawiązują do barw na jego blaszkach – ciemnopurpurowym wilcem i jasnozielonym rozchodnikiem o igiełkowatych liściach.
Ciężkie, ciemnopurpurowe liście koleusa i wilca ciekawie wyglądają w białej, ceramicznej donicy, ale cała kompozycja stała się lżejsza i bardziej oryginalna dzięki kępkom torenii. Biało-niebieskie kwiaty rozwijać się będą aż do przymrozków, jeśli cała kompozycja zostanie ustawiona w zacisznym półcienistym miejscu na tarasie.
Limonkowa zieleń doskonale rozwesela ogrodowe zestawienia, ale tu kolor liści koleusa o tak urokliwych blaszkach został wzmocniony ciemniejszymi akcentami – ciemniejszą zielenią liści niecierpka i purpurowymi plamami liści koleusa. Łososiowe kwiaty są urokliwym, egzotycznym dodatkiem.
Rdzawa donica i efektowny koleus o rdzawych liściach to trzon tego zestawienia. Ale środek jest równie interesujący – ciemnoczerwone, pełne kwiaty kalobrachoa są nawiązaniem do zabarwionych na ciemnobrązowy kolor liści rosnącej obok pokrzywki.
Kolory ziemi nie muszą być nudne, mogą ożywiać taras lub balkon różnymi odcieniami. To zestawienie roślin zostało dopasowane do koloru donicy – okazałe liście koleusa i ciemniejszego od niego wilca wylewają się z donicy niczym lawa, a rozplenica przypomina chmurę dymu, która zwykle unosi się nad wzburzonym wulkanem.
Grafitowa donica i białe, wylewające się poza jej krawędź dzwonkowate kwiaty petunii nadają ton całemu zestawieniu. A wesołe, brązowo-zielone liście koleusów idealnie oddzielają od delikatnych petunii kępę pokrytej cierniami kleome, która została posadzona z drugiej strony kompozycji.