Logo
Logo

Nalewka z mniszka – wyjątkowo prosty przepis!

Mniszek lekarski to roślina, która licznie występuje w całej Polsce, co w połączeniu z jej prozdrowotnymi właściwościami sprawia, że warto z niej korzystać, przygotowując różnorodne przetwory. Warto więc nauczyć się rozróżniać tę wspaniałą roślinę od pospolitego mlecza, do którego jest podobna. Jednym ze sposobów na spożywanie mniszka jest przygotowywanie nalewki. Jak działa mniszek lekarski? Dlaczego warto go spożywać i jak przygotować nalewkę z mniszka?

Jak zrobić nalewkę z mniszka?

Przepisy na nalewkę z mniszka to całe bogactwo różnych pomysłów, wariantów i smaków. My przedstawimy najbardziej podstawowy, ale można go wzbogacić dodatkiem miodu, cytryny lub innych składników. Warto posprawdzać różne wersje i wybrać tą, która będzie najbardziej odpowiadać indywidualnym preferencjom. Jak zrobić nalewkę z mniszka?

Składniki na nalewkę z mniszka

  • 30 kwiatów mniszka lekarskiego
  • 1 litr wódki (opcjonalnie wódkę można zamienić na spirytus)

Przygotowanie nalewki z mniszka

  1. Zebrane kwiaty dokładnie wypłukać i osuszyć, a następnie zostawić na 2 godziny.
  2. Włożyć do przygotowanego naczynia (np. szklany słoik) i zalać alkoholem, a następnie szczelnie zamknąć i zostawić na tydzień.
  3. Po tym czasie nalewkę można przelać do butelek lub słoików, przepuszczając ją przez bibułę filtracyjną, by pozbyć się kwiatów mniszka.
    Gotowe!

Jakie są właściwości zdrowotne nalewki z mniszka?

Mniszek lekarski posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych, przez co chętnie jest wykorzystywany w ziołolecznictwie. Zawiera znaczne ilości witamin, składników mineralnych i polifenoli. Dzięki temu ma działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo pobudza wydzielanie żółci, pozytywnie wpływając na procesy trawienne. Ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.

Mniszek lekarski stosowany jest w trakcie przeziębień, infekcji, chorób wątroby i układu moczowego. Dodatkowo zawarte w nim związki pozytywnie wpływają na cały organizm i przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób.

Jak stosować nalewkę z mniszka w celach zdrowotnych?

Nalewka z mniszka lekarskiego stosowana jest przy problemach z zaparciami i w chorobach nerek ze względu na delikatne działanie moczopędne. Polecana jest także przy chorobach stawów oraz problemach z bezsennością.

Zazwyczaj zaleca się 2 łyżki stołowe przyjmowane 3 razy dziennie. Dodatkowo nalewkę można stosować profilaktycznie 1 łyżkę raz dziennie. Oczywiście, stosując nalewkę, trzeba pamiętać, że zawiera ona znaczne ilości alkoholu. Nie mogą więc jej spożywać, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, kierowcy oraz osoby, które stosują niektóre leki. W takim przypadku lepiej sprawdzi się syrop z mniszka.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ChamilleWhite / Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu