Rośliny na ogrodzenie:
Pnącza jako zielona ściana
Nawet piękne, drogie ogrodzenie wiele zyska na wyglądzie, gdy w jego sąsiedztwie posadzimy rośliny. Każdy płot można obsadzić pnączami. Powszechne jest też maskowanie nimi niezbyt atrakcyjnych prefabrykatów z betonu albo siatki. Zalety pnączy to szybki wzrost i łatwa pielęgnacja.
Do dyspozycji mamy pnącza jednoroczne (np. groszek pachnący, chmiel japoński, kobea pnąca) i pnącza wieloletnie (powojniki, wiciokrzewy, winobluszcze, zimozielony bluszcz czy hortensja pnąca).
- Pnącza jednoroczne bardzo szybko porastają ogrodzenie, jeśli mają pod dostatkiem słońca, wilgoci w glebie i rosną po zawietrznej stronie. Po sezonie trzeba jednak usunąć zamierające rośliny.
- Pnącza wieloletnie potrzebują co najmniej dwóch lat, by zamaskować płot, a ich łodygi trudno usunąć z ogrodzenia na czas jego konserwacji. Na ażurowe ogrodzenia – siatki, przęsła, płoty z drewna – odpowiednie są gatunki owijające się wokół podpory, np. obficie kwitnące powojniki (czepiają się wąsami przypominającymi sprężynki) i wiciokrzewy (owijają się całymi pędami). Przy murach natomiast sadzi się pnącza przytwierdzające się przylgami – np. winobluszcz trójklapowy i winobluszcz pięciolistkowy odmiany murowej (trzymają się nawet do bardzo gładkich ścian) – lub korzeniami przybyszowymi – bluszcz pospolity i hortensja pnącą.
Fot. Betafence, Plant Publicity Holland Ogrodzeniom z siatki – czy to zgrzewanej, czy plecionej – często towarzyszą pnącza. Pięknie kwitnące powojniki to idealne pnącza na ażurowe ogrodzenia. |
Zielone ogrodzenie:
małe drzewa i krzewy na żywopłoty
Jeśli żywopłot ma pełnić funkcję obronną (np. przy rezygnacji z budowy płotu), musi być gęsty i ciernisty. Wybieramy wtedy krzewy, które z natury mocno się zagęszczą i mają kolce albo ciernie. W tym celu polecamy dziką różę, berberys Thunberga, ognik szkarłatny i głóg pospolity.
Barierę od wiatru, hałasu i kurzu będzie stanowił tzw. żywopłot ochronny. Najlepiej sprawdzi się on z roślin posadzonych wzdłuż ogrodzenia, odpornych na mróz oraz wiatr, np. ze świerka pospolitego, cisa pośredniego czy żywotników oraz dowolnych gatunków jałowca.
Zwarty szpaler żywotnika, podobnie jak szczelny płot, ochroni przed hałasem i kurzem z ulicy. |
Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Klára Tóthová/Pixabay