Pnącza różnią się od siebie sposobem czepiania się podpory. Samoczepne przylgi (winobluszcz trójklapowy) lub korzonki (bluszcz pospolity) przyczepiają się bezpośrednio do powierzchni ściany. Natomiast ażurową siatkę obrosną pnącza, które wytwarzają wąsy czepne (winorośl, powojniki) czy owijają się pędami wokół podpory (kokornak, dławisz).
Kolejną kwestią jest podłoże i nasłonecznienie miejsca posadzenia roślin. Pnącza, tak jak pozostałe rośliny, mają swoje wymagania siedliskowe i należy je przede wszystkim brać pod uwagę przy wyborze gatunku.
Duże sercowate liście kokornaka
Kokornak do cienia
Na stanowiska cieniste i półcieniste polecam kokornak wielkolistny – ma piękne, duże (do 30 cm średnicy), sercowate, ciemnozielone liście. Rośnie bardzo szybko, dając roczne przyrosty długości 1–2 m. Preferuje żyzne i wilgotne gleby. Oryginalne kwiaty pojawiają się w maju, są brązowe i mają fajkowaty kształt. Są niewielkich rozmiarów (ok. 5 cm długości), dlatego giną przy masie olbrzymich liści. Kokornak dobrze znosi również warunki miejskie.
Winorośl japońska jesienią
Winorośl na słońce
Jeśli Pana ogrodzenie jest mocno nasłonecznione, poleciłabym obsadzenie go winoroślą japońską. To bardzo silnie rosnące pnącze, dające nawet 4 m długości przyrosty roczne. Podobnie jak kokornak, ma bardzo duże liście. Są one sztywne, skórzaste, o delikatnym zarysie trzech klap i przepięknie wybarwiają się jesienią na szkarłatny kolor. Winorośl ta jest bardzo mało wymagająca w stosunku do podłoża, im uboższa gleba, tym bardziej intensywne kolory liści na jesieni.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2015 Tekst i zdjęcie: Małgorzata Szymańska