Trzmielina płaskoogonkowa

Trzemielina płaskoogonkowa to interesujący krzew naturalnie występujący w północno-wschodnich Chinach, Korei oraz Japonii. Roślina ta jest blisko spokrewniona z rosnącą w Polsce trzemieliną zwyczajną. Od krajowego gatunku różni się większymi liśćmi oraz bardzo okazałymi, ozdobnymi owocami.

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Trzmielina płaskoogonkowa (łac. Euonymus planipes) to wysoki krzew o jajowatym, luźnym pokroju, dorastający do 5 m wysokości. Tworzy sztywne, słabo rozgałęzione pędy oraz duże, jajowate lub eliptyczne liście o piłkowanych brzegach i zaostrzonych wierzchołkach. Blaszki liściowe mają od 5 do 12 cm długości, są ciemnozielone, jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub w odcieniach czerwieni.

Niepozorne, drobne, żółto-seledynowe kwiaty rozwijają się w maju z zaróżowionych, kulistych pąków. Zebrane są po 10-30 sztuk w kwiatostanach, są jednak słabo widoczne, ukryte wśród liści i nie stanowią większej wartości dekoracyjnej w przeciwieństwie do dojrzewających we wrześniu i październiku okazałych owoców i nasion. Pod względem botanicznym owocami trzmieliny płaskoogonkowej są karminowoczerwone, kuliste torebki o średnicy około 1,5 cm wiszące na bardzo długich (do 10-12 cm), cienkich i silnie rozgałęzionych szypułach. Wewnątrz torebek znajdują się nasiona okryte jaskrawopomarańczowymi, mięsistymi osnówkami. Po dojrzeniu torebki pękają wzdłuż 5 krawędzi i unoszą się, odsłaniając atrakcyjne nasiona, chętnie zjadane przez ptaki. Owoce najładniej prezentują po opadnięciu liści.

Trzmielina płaskoogonkowa fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej ciekawych gatunków i odmian trzmielin

Wymagania i uprawa

Trzemielina płaskoogonkowa należy do krzewów łatwych w uprawie, mało wymagających. Zadowala się przeciętną glebą ogrodową, jest w pełni mrozoodporna. Nie lubi jedynie zbyt mokrych podłoży. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych oraz w cieniu. Jest krzewem zdrowym, rzadko atakowanym przez mszyce, które niemal zawsze zasiedlają naszą rodzimą trzmielinę pospolitą.

Gdzie posadzić?

W sprzedaży roślina jest oferowana w 2 formach – tradycyjnego krzewu oraz niedużego drzewka uzyskanego poprzez zaszczepienie na podkładce na wysokości 1-1,5 m. Roślina dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych oraz w kompozycjach z innymi, niewymagającymi krzewami liściastymi w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni publicznej, parkowej i osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści