Trzmielina płaskoogonkowa

Trzemielina płaskoogonkowa to interesujący krzew naturalnie występujący w północno-wschodnich Chinach, Korei oraz Japonii. Roślina ta jest blisko spokrewniona z rosnącą w Polsce trzemieliną zwyczajną. Od krajowego gatunku różni się większymi liśćmi oraz bardzo okazałymi, ozdobnymi owocami.

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Trzmielina płaskoogonkowa (łac. Euonymus planipes) to wysoki krzew o jajowatym, luźnym pokroju, dorastający do 5 m wysokości. Tworzy sztywne, słabo rozgałęzione pędy oraz duże, jajowate lub eliptyczne liście o piłkowanych brzegach i zaostrzonych wierzchołkach. Blaszki liściowe mają od 5 do 12 cm długości, są ciemnozielone, jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub w odcieniach czerwieni.

Niepozorne, drobne, żółto-seledynowe kwiaty rozwijają się w maju z zaróżowionych, kulistych pąków. Zebrane są po 10-30 sztuk w kwiatostanach, są jednak słabo widoczne, ukryte wśród liści i nie stanowią większej wartości dekoracyjnej w przeciwieństwie do dojrzewających we wrześniu i październiku okazałych owoców i nasion. Pod względem botanicznym owocami trzmieliny płaskoogonkowej są karminowoczerwone, kuliste torebki o średnicy około 1,5 cm wiszące na bardzo długich (do 10-12 cm), cienkich i silnie rozgałęzionych szypułach. Wewnątrz torebek znajdują się nasiona okryte jaskrawopomarańczowymi, mięsistymi osnówkami. Po dojrzeniu torebki pękają wzdłuż 5 krawędzi i unoszą się, odsłaniając atrakcyjne nasiona, chętnie zjadane przez ptaki. Owoce najładniej prezentują po opadnięciu liści.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Trzmielina płaskoogonkowa fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej ciekawych gatunków i odmian trzmielin

Wymagania i uprawa

Trzemielina płaskoogonkowa należy do krzewów łatwych w uprawie, mało wymagających. Zadowala się przeciętną glebą ogrodową, jest w pełni mrozoodporna. Nie lubi jedynie zbyt mokrych podłoży. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych oraz w cieniu. Jest krzewem zdrowym, rzadko atakowanym przez mszyce, które niemal zawsze zasiedlają naszą rodzimą trzmielinę pospolitą.

Gdzie posadzić?

W sprzedaży roślina jest oferowana w 2 formach – tradycyjnego krzewu oraz niedużego drzewka uzyskanego poprzez zaszczepienie na podkładce na wysokości 1-1,5 m. Roślina dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych oraz w kompozycjach z innymi, niewymagającymi krzewami liściastymi w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni publicznej, parkowej i osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści