Trzmielina oskrzydlona (Euonumus alatus) 'Compactus', pomiędzy oferowanymi przez szkółki odmianami, jest najpopularniejsza. Ma zwarty, kulisty pokrój i niezwykle intensywnie przebarwiające się jesienią liście. Krzew ten rośnie dosyć wolno, docelowo osiągając około 2 metrów średnicy. Tworzy sztywne, silnie rozgałęzione i cienkie pędy pozbawione charakterystycznych dla tego gatunku korkowych listewek (skrzydełek, od której wzięła swoją nazwę gatunkową).
Liście tej odmiany są drobne, jajowato-eliptyczne, początkowo jasnozielone, później ciemniejące, a jesienią nabierające intensywnych odcieni czerwieni. Wyrazista, szkarłatna barwa jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w jesiennej palecie kolorów. Stąd nie bez powodu Amerykanie nazywają krzew trzmieliny burning busch – płonącym krzewem, gdyż z oddali faktycznie sprawia takie wrażenie.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Niepozorne, żółtawo-zielonkawe kwiaty rozwijają się w maju, lecz są prawie niewidoczne, bo ukryte wśród liści. Kwiaty nie stanowią większej wartości dekoracyjnej w przeciwieństwie do dojrzewających we wrześniu i październiku drobnych owoców i nasion. Pod względem botanicznym owocem trzmieliny oskrzydlonej jest purpurowa torebka umieszczona na niezbyt długiej szypułce. Wewnątrz każdej torebki znajduje się zwykle od jednego do trzech nasion okrytych jaskrawopomarańczowymi, mięsistymi osnówkami. Po dojrzeniu torebki pękają, odsłaniając atrakcyjne nasiona. Owoce najładniej prezentują po opadnięciu liści, później są chętnie zjadane przez ptaki.
Uprawa i wymagania
Trzmielina oskrzydlona 'Compactus' należy do krzewów łatwych w uprawie, mało wymagających. Zadowala się przeciętną glebą ogrodową, jest odporna na suszę, silny mróz oraz zanieczyszczenie powietrza. Aby liście nabrały intensywnych jesiennych barw krzewy należy sadzić na miejscach słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Trzmielina oskrzydlona rośnie zdrowo i nie jest atakowany przez mszyce, które wręcz uwielbiają naszą rodzimą trzmielinę. Ze względu na kompaktowy pokrój roślina nie wymaga cięcia.
Gdzie posadzić?
Ten piękny krzew dobrze prezentuje się pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi, niewymagającymi krzewami liściastymi – w niewielkich ogrodach przydomowych, w zieleni publicznej, parkowej i osiedlowej.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |