Na terenie osiedla, wzdłuż głównych ścieżek zaprojektowano drzewa o kulistym pokroju (surmia bignoniowa 'Nana') a odległości między drzewami wypełnione są grupami krzewów, takimi jak: berberys Thunberga 'Atropurpurea' o bordowym kolorze liści oraz dereń biały ‘Elegantissima’, którego liście są intensywnie zielone, pstre, z dużym, nieregularnym, białym obrzeżeniem. Krzew ten jest bardzo atrakcyjny również zimą, dzięki intensywnie czerwonym pędom.
Natomiast wzdłuż wewnętrznych terenów przeznaczonych dla pieszych, znajdują się drzewa o pokroju stożkowatym (buk pospolity 'Dawyck Purple'), których liście są koloru bordowego, a jesienią przebarwiają się na jasnobrązowo. Między tymi drzewami znajdują się niskie donice wypełnione krzewem iglastym (sosna górska). Krzew ten będzie dobrze kontrastował z bordowym kolorem liści drzew oraz jasnym kolorem elewacji budynków osiedla.
Na terenie osiedla zaprojektowane są dwa duże ogólnodostępne place w kształcie koła, wokół których zostały posadzone drzewa o pokroju kulistym (surmia bignoniowa 'Nana'). Gatunek drzew w nawiązaniu do nasadzeń wzdłuż głównych ścieżek jest taki sam. Pod drzewami, wokół placu rozpościera się bylina zadarniająca (runianka japońska), która jest rośliną zimozieloną. Tworzy ona kobierce do 0,2 metra wysokości. Dalej znajdują się tam również krzewy, takie jak: dereń biały o odmianie 'Aurea', którego liście są koloru żółtego oraz berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana' o liściach koloru bordowego.
Wewnątrz placu zaprojektowane są krzewy iglaste (sosna górska), okazały perukowiec podolski 'Royal Purple' i pojedyncze drzewo osiągające do 8 m wysokości, o wyprostowanej luźnej koronie, posiadające złocistożółte liście. Ten sam gatunek drzewa posadzony jest w sąsiedztwie po zachodniej i wschodniej stronie placu. Między wspomnianymi roślinami, na terenie placu rośnie bylina - liliowiec ogrodowy w odmianie ‘Stella de Oro’.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
O autorce projektu: Natalia Pokorska - absolwentka studiów dziennych na wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, specjalność Kształtowanie Terenów Zieleni. Fanpage autorki na facebooku - Projekty Ogrodów
Praca magisterska pod tytułem "Historia, stan obecny i rewaloryzacja Dziecińca przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu"otrzymała wyróżnienie w Konkursie „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską” w marcu 2011 roku.
"Wyróżnienie przyznano za dokonanie bardzo szczegółowej inwentaryzacji zieleni oraz autorską koncepcję rewaloryzacji terenu Dziecińca przy Drodze Dębińskiej. Praca jest przykładem poszukiwania współczesnych rozwiązań w zakresie rewaloryzacji zabytkowego obiektu zieleni miejskiej, przy zachowaniu jego historycznej struktury i substancji. Autorka podjęła ważne i trudne zadanie polegające na przywróceniu przestrzeni miejskiej Poznania cennego terenu rekreacyjnego, o wyjątkowej funkcji i historii. Praca zawiera starannie wykonaną, bardzo szczegółową inwentaryzację zieleni na terenie Dziecińca, która została wykorzystana do stworzenia zgodnego z zasadami dotyczącymi konserwacji zieleni zabytkowej, kompleksowego projektu rewaloryzacji obiektu"