Logo
Logo
Do góry

Powojnik 'Sweet Summer Love'

Rośnie silnie i bujnie – dorasta do 3,5 metra, ale tym, co wyróżnia ten powojnik ze swojej grupy, to purpurowo-fioletowe kwiaty.

Powojniki są chyba najchętniej uprawianymi pnączami ogrodowymi. Na świecie występuje ponad 200 ich gatunków, a liczbę uzyskanych odmian szacuje się na kilka tysięcy. Każdego roku do sprzedaży wchodzą nowości, w tym także te wyhodowane w Polsce. Cieszą się one dużą popularnością i są oferowane w sprzedaży nie tylko w Europie, ale też w Azji i Ameryce Północnej. Pod tym względem światowym hitem okazał się powojnik ‘Sweet Summer Love’ z Grupy Flammula.

Powojniki zaliczane do tej grupy są spokrewnione z powojnikiem południowym (C. flammula) – pnączem o drewniejących pędach, które dorasta do kilku metrów wysokości, kwitnie na pędach tegorocznych, a jego kwiaty wydzielają przyjemny, intensywny zapach. Rośliny te są znacznie łatwiejsze w uprawie od powojników z Grupy Wielkokwiatowych, zdrowsze, a ich kwitnienie jest niezawodne i bardzo obfite.

Clematis Sweet Summer Love Fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP
fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)
 
   

Opis rośliny

Powojnik (Clematis) 'Sweet Summer Love' został wyhodowany przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie. Jego premiera miała miejsce na międzynarodowej wystawie Zieleń to Życie w Warszawie w 2011 r. i od razu zdobyła uznanie w kraju i zagranicą, zdobywając w tym samym roku aż dwa prestiżowe wyróżnienia – srebrny medal na wystawie Cvety w Moskwie oraz brązowy na wystawie Plantarium w holenderskim Boskoop. W 2014 r. pnącze zostało nagrodzone w USA wyróżnieniem Green Thumb Award.

Nie bez powodu roślina zyskała tak dużą popularność – jest to bowiem odmiana o niespotykanych w tej grupie, purpurowo-fioletowych kwiatach. Charakteryzuje się silnym, bujnym wzrostem – dorasta do 3,5 m, przy czym pnie się, czepiając podpór (owijając wokół nich) ogonkami liściowymi. Pnącze tworzy ciemnozielone liście złożone z 5–9 prawie okrągłych listków, zarówno ostro, jak i łagodnie zakończonych. Liście są sztywne, matowe, bez owłosienia.

Pierwsze kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach w lipcu. Purpurowe, gwiazdkowate kwiaty są dosyć małe, o średnicy 3–4 cm, jednak tworzą się bardzo obficie i pokrywają całe pnącze, wydzielając przyjemny zapach.

Pojedynczy kwiat składa się z czterech działek otaczających zebrane w środku liczne pręciki, zbudowane z różowo-purpurowych pylników zawieszonych na białych nitkach. Intensywne kwitnienie trwa do sierpnia. Ponownie kwiaty pojawiają się jesienią, w październiku, ale nie jest ich tak dużo jak latem.

  Clematis Sweet Summer Love Fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP
fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)
   

Wymagania i uprawa

Powojnik ‘Sweet Summer Love’ jest łatwy w uprawie. Roślinę należy sadzić w dole (60x60x60 cm) wypełnionym żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 5–10 cm głębiej niż rosła w pojemniku. Pnącze preferuje gleby o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane, stanowiska słoneczne, nie toleruje miejsc zalewanych wodą.

Całkowita mrozoodporność eliminuje potrzebę zabezpieczania roślin na zimę. Ponieważ odmiana zakwita na przyrostach tegorocznych, można ją silnie przycinać wiosną, a na przełomie maja i czerwca zasilić nawozem. Odmiany z Grupy Flammula są rzadko atakowane przez szkodniki czy porażane przez choroby, stąd mogą być polecane nawet początkującym amatorom pnączy.

Gdzie posadzić?

Silny wzrost i obfite kwitnienie sprawia, że ‘Sweet Summer Love’ znajduje szerokie stosowanie jako roślina osłonowa do sadzenia przy wszelkiego rodzaju płotach, ażurowych ogrodzeniach, kratkach stawianych przy ścianach budynków oraz pergolach i altanach.

Sadzona swobodnie w ogrodach naturalistycznych nadaje im dzikości, tajemniczości. Plątanina pędów staje się doskonałym miejscem lęgowym ptaków. Odmianę tę można uprawiać także w donicach ustawianych na balkonach i tarasach o wystawie wschodniej lub zachodniej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu