Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

Powojnik 'Sweet Summer Love'

Rośnie silnie i bujnie – dorasta do 3,5 metra, ale tym, co wyróżnia ten powojnik ze swojej grupy, to purpurowo-fioletowe kwiaty.

 

Powojniki są chyba najchętniej uprawianymi pnączami ogrodowymi. Na świecie występuje ponad 200 ich gatunków, a liczbę uzyskanych odmian szacuje się na kilka tysięcy. Każdego roku do sprzedaży wchodzą nowości, w tym także te wyhodowane w Polsce. Cieszą się one dużą popularnością i są oferowane w sprzedaży nie tylko w Europie, ale też w Azji i Ameryce Północnej. Pod tym względem światowym hitem okazał się powojnik ‘Sweet Summer Love’ z Grupy Flammula.

Powojniki zaliczane do tej grupy są spokrewnione z powojnikiem południowym (C. flammula) – pnączem o drewniejących pędach, które dorasta do kilku metrów wysokości, kwitnie na pędach tegorocznych, a jego kwiaty wydzielają przyjemny, intensywny zapach. Rośliny te są znacznie łatwiejsze w uprawie od powojników z Grupy Wielkokwiatowych, zdrowsze, a ich kwitnienie jest niezawodne i bardzo obfite.

Clematis Sweet Summer Love Fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP
fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)
 
   

Opis rośliny

Powojnik (Clematis) 'Sweet Summer Love' został wyhodowany przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie. Jego premiera miała miejsce na międzynarodowej wystawie Zieleń to Życie w Warszawie w 2011 r. i od razu zdobyła uznanie w kraju i zagranicą, zdobywając w tym samym roku aż dwa prestiżowe wyróżnienia – srebrny medal na wystawie Cvety w Moskwie oraz brązowy na wystawie Plantarium w holenderskim Boskoop. W 2014 r. pnącze zostało nagrodzone w USA wyróżnieniem Green Thumb Award.

Nie bez powodu roślina zyskała tak dużą popularność – jest to bowiem odmiana o niespotykanych w tej grupie, purpurowo-fioletowych kwiatach. Charakteryzuje się silnym, bujnym wzrostem – dorasta do 3,5 m, przy czym pnie się, czepiając podpór (owijając wokół nich) ogonkami liściowymi. Pnącze tworzy ciemnozielone liście złożone z 5–9 prawie okrągłych listków, zarówno ostro, jak i łagodnie zakończonych. Liście są sztywne, matowe, bez owłosienia.

Pierwsze kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach w lipcu. Purpurowe, gwiazdkowate kwiaty są dosyć małe, o średnicy 3–4 cm, jednak tworzą się bardzo obficie i pokrywają całe pnącze, wydzielając przyjemny zapach.

Pojedynczy kwiat składa się z czterech działek otaczających zebrane w środku liczne pręciki, zbudowane z różowo-purpurowych pylników zawieszonych na białych nitkach. Intensywne kwitnienie trwa do sierpnia. Ponownie kwiaty pojawiają się jesienią, w październiku, ale nie jest ich tak dużo jak latem.

  Clematis Sweet Summer Love Fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP
fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)
   

Wymagania i uprawa

Powojnik ‘Sweet Summer Love’ jest łatwy w uprawie. Roślinę należy sadzić w dole (60x60x60 cm) wypełnionym żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 5–10 cm głębiej niż rosła w pojemniku. Pnącze preferuje gleby o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane, stanowiska słoneczne, nie toleruje miejsc zalewanych wodą.

Całkowita mrozoodporność eliminuje potrzebę zabezpieczania roślin na zimę. Ponieważ odmiana zakwita na przyrostach tegorocznych, można ją silnie przycinać wiosną, a na przełomie maja i czerwca zasilić nawozem. Odmiany z Grupy Flammula są rzadko atakowane przez szkodniki czy porażane przez choroby, stąd mogą być polecane nawet początkującym amatorom pnączy.

Gdzie posadzić?

Silny wzrost i obfite kwitnienie sprawia, że ‘Sweet Summer Love’ znajduje szerokie stosowanie jako roślina osłonowa do sadzenia przy wszelkiego rodzaju płotach, ażurowych ogrodzeniach, kratkach stawianych przy ścianach budynków oraz pergolach i altanach.

Sadzona swobodnie w ogrodach naturalistycznych nadaje im dzikości, tajemniczości. Plątanina pędów staje się doskonałym miejscem lęgowym ptaków. Odmianę tę można uprawiać także w donicach ustawianych na balkonach i tarasach o wystawie wschodniej lub zachodniej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu