Jodła górska 'Argentea'

Jodła górska 'Argentea' jest łudząco podobna do świerka kłującego czyli srebrnego, jednak jej igły nie są kłujące. Doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jest mało wymagająca, odporna i bardzo dekoracyjna, ze uwagi na wąski pokrój i srebrzyste zabarwienie igieł.

Posłuchaj
00:00
9
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Jodła górska (Abies laciocarpa) 'Argentea' to piękne, majestatyczne drzewo o bardzo regularnym, wąskim, stożkowym pokroju, dorastające w wieku 30 lat do 15 m wysokości. W swojej ojczyźnie – USA i Kanadzie, drzewa tego gatunku jodły dorastają nawet do 40 m wysokości i 360 cm obwodu!

Pędy są charakterystycznie okółkowo ułożone wokół prostego przewodnika pokrytego ciemną, szarobrązową korą. Igły do 4 cm długości, wąskie, o zaokrąglonych czubkach, niekłujące, o intensywnym srebrzystym zabarwieniu. Szyszki do 10 cm długości, niedojrzałe mają ciemnofioletowe zabarwienie.

Jodla gorska Argentea fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski

Z rozpoznaniem tej rośliny są zawsze kłopoty – wszyscy (no prawie wszyscy) myślą, że jest to świerk kłujący, czyli srebrny. Wystarczy jej jednak dotknąć i jest jasne, że to nie świerk, bo igły nie są kłujące. To wyjątkowo piękna srebrzystoigielna odmiana jodły górskiej!

Wymagania i uprawa

Ma przeciętne wymagania uprawowe i może z powodzeniem rosnąć na większości gleb ogrodowych, chociaż preferuje gleby żyzne i stale umiarkowanie wilgotne. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków jodeł dobrze znosi okresowe susze.

Jodła górska jest gatunkiem o dobrej mrozoodporności i może rosnąć na terenie całego kraju. Jedyny problemem w pierwszych latach uprawy młodych roślin mogą stanowić późno występujące przymrozki, które uszkadzają młode wiosenne przyrosty.

Odmiana 'Argentea' bardzo rzadko jest atakowana przez choroby i szkodniki. Czasami, szczególnie na starszych egzemplarzach drzew, mogą pojawić się ochojniki, które żerują na igłach (ochojnik jodłowy) i na pniach oraz grubych konarach (ochojnik korowojodłowy). Ochojniki to mszyce, które możemy zwalczyć stosując preparaty owadobójcze o działaniu układowym.

Gdzie posadzić?

Jodła górska 'Argentea' polecana jest do sadzenia w wyeksponowanych, reprezentacyjnych miejscach w parkach i ogrodach. Ponieważ rośnie wolno i nawet w starszym wieku zachowuje wąski pokrój, dlatego nie wymaga dużej przestrzeni i może być z powodzeniem sadzona także w mniejszych ogrodach.

Będzie także ciekawym, barwny akcentem mieszanych kompozycji roślinnych, stworzonych szczególnie z różnych odmian iglaków, różniących się pokrojem i zabarwieniem igieł.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Abies lasiocarpa

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści