Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
8
Do góry

Śnieguliczka Doorenbosa 'Magic Berry'

Śnieguliczka Doorenbosa 'Magic Berry' jest wdzięcznym i niekłopotliwym w uprawie krzewem często spotykanym w miastach i parkach. Latem zwraca uwagę drobnymi i zdrowymi liśćmi, a jesienią charakterystycznymi różowymi kulistymi owocami. Są one dekoracyjnym akcentem kolorystycznym w jesiennym i zimowym ogrodzie przydomowym lub w zieleni osiedlowej.

Opis rośliny

Śnieguliczka Doorenbosa (Symphoricarpos ×doorenbosii) 'Magic Berry' została wyhodowana przez S.G.A. Doorenbosa w latach 40. XX wieku w Holandii. Gatunek jest mieszańcem śnieguliczki białej odmiany nagiej (S. albus var. laevigatus) za śnieguliczką Chenaulta (S. ×chenaultii). Odmiana swoją odporność na mróz przejęła od śnieguliczki białej, a kolorowe owoce od śnieguliczki Chenaulta.

Jest niskim krzewem o krzaczastym pokroju i przewisających, gęsto ułożonych cienkich pędach. Dorasta do 0,5-1 m wysokości i takiej samej szerokości. Rośnie dosyć szybko i rozrasta się na boki przez odrosty korzeniowe, ale na niewielką odległość, więc nie jest ekspansywny.

Śnieguliczka Magic Berry fot. Grzegorz_Falkowski_ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Liście ma drobne, długości 2-4 cm, eliptyczne do szerokojajowatych, ciemnozielone. Ułożone są naprzeciwlegle i długo utrzymują się na krzewie, niekiedy do zimy. Drobne białoróżowe, ale bardzo liczne kwiaty zebrane są w dzwonkowate grona na końcach pędów jednorocznych. Ze względu na niewielkie rozmiary są symboliczną ozdobą krzewu, ale gdy rozwijają się w pod koniec maja przyciągają mnóstwo pszczół, trzmieli i motyli.

Główną ozdobą śnieguliczki są duże, do 1,5 cm średnicy, kuliste mięsiste jagody zebrane w kilkuowocowe grona. Dekoracyjne różowe owoce odmiany 'Magic Berry' pojawiają się w lipcu, a dojrzewają w październiku i pozostają na pędach do zimy. Owoce śnieguliczki są lekko trujące, ale często są wykorzystywane do zabawy (strzelają po nadepnięciu). Zimą mogą być pożytkiem dla niektórych gatunków ptaków.

Wymagania i uprawa

Śnieguliczka Doorenbosa zaliczana jest do najbardziej odpornych i jednocześnie najmniej wymagających krzewów liściastych. Rośnie praktycznie na każdym stanowisku, od słonecznego do cienistego pod koronami drzew. Gleba może być sucha lub wilgotna, uboga i piaszczysta lub żyzna. Krzew jest odporny na zanieczyszczenie powietrza i całkowicie odporny na mróz (strefa 5). Dobrze znosi cięcie.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Magic Berry' sprawdzi się w każdym ogrodzie przydomowym, w nasadzeniach parkowych i miejskich. Może być sadzona pojedynczo, w grupach, szpalerach lub nieformowanych żywopłotach. Niezawodnie posłuży do zadarniania skarp i nieużytków. Pędy z owocami można ścinać do wazonu.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu