Logo
Logo

Czy Roundup powoduje raka?

EFSA - Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Pasz w procesie przedłużenia zgody na kontynuację legalności stosowania herbicydu Roundup orzekła że jest mało prawdopodobne, aby glifosat był przyczyną raka.

EFSA i państwa członkowskie UE sfinalizowały ponowną ocenę glifosatu - substancji czynnej powszechnie stosowanej w wielu środkach ochrony roślin. W raporcie wskazano, iż mało prawdopodobnym jest, aby glifosat stwarzał zagrożenie rakotwórcze dla ludzi. Niezależnie od powyższego, Urząd zaproponował nowe środki bezpieczeństwa, które mają na celu zaostrzenie kontroli pozostałości glifosatu w żywności.

Wnioski pochodzące z raportu zostaną wykorzystane przez : Komisję Europejską w podjęciu decyzji prawnych dotyczących kwestii czy glifosat powinien pozostać na unijnej liście substancji czynnych, państwa członkowskie UE w ramach ponownej oceny bezpieczeństwa stosowania środków ochrony roślin zawierających glifosat, które pozostają w użyciu na ich obszarach.

W świetle ocenianych danych naukowych mało jest prawdopodobnym, a by ta substancja posiadała właściwości rakotwórcze. Pomimo wniosku Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) dotyczącego wątpliwości w sprawie potencjalnego działaniu rakotwórczego glifosatu eksperci wszystkich państw członkowskich jednogłośnie zgodzili się, że zarówno dane epidemiologiczne pochodzące z badań na ludziach, jak i z badań na zwierzętach nie wykazały związku przyczynowego między narażeni em na glifosatu a rozwojem raka.

Więcej informacji można znaleźć na stronie EFSA: Glyphosate: EFSA updates toxicological profile

2015-12-15
źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, fot. zefe wu Pixabay

Powiązane tematy