Logo
Logo
Do góry

Kwazar: Pielęgnacja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym

Okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym do przetrwania dla roślin domowych. A zapewnienie im odpowiednich warunków może okazać się niełatwe. Każdy gatunek wymaga właściwego pH gleby, światła, temperatury i wilgotności powietrza. Jak zadbać o kwiaty doniczkowe, tak by cieszyć się domowym ogródkiem przez cały rok?

Jak zima wpływa na rośliny doniczkowe?

Ponieważ dzień staje się coraz krótszy, ilość światła docierającego do naszych mieszkań, jest znacznie mniejsza niż wiosną i latem. Dostęp do promieni słonecznych ograniczają również zawieszone w oknach firanki. Taki stan rzeczy powoduje u roślin żółknięcie, usychanie lub odpadanie kwiatów i liści. Czasem nawet dochodzi do wymarcia całej rośliny.

Najmniej odporne na niedobory światła są rośliny o liściach jasnych i pstrych. Dlatego warto umieścić je obok okna. Najlepiej oświetlone są pomieszczenia z oknami od strony południowo-wschodniej. Należy przenieść tam delikatniejsze rośliny. Pomocne tu jest także dokładne odkurzenie i oczyszczanie roślin. Jednak należy pamiętać, że liści pokrytych włoskami, kutnerem, czy też woskowym nalotem, nie wolno przecierać szmatką lub gąbką.

Zimowy spoczynek roślin doniczkowych

Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku, ich wzrost jest spowolniony i nie wymagają intensywnego podlewania. Jednak, żeby tak się stało powinny znajdować się w chłodnych pomieszczeniach. Często nie przenosimy roślin, bo chcemy by ozdabiały nasze wnętrze przez cały rok. Pamiętajmy, że wiele gatunków uprawianych w naszych domach (szczególnie o pochodzeniu tropikalnym) bezwzględnie musi przejść okres spoczynku i należy je koniecznie przenieść.

Podlewanie roślin doniczkowych w zimie

Kwiaty, które zostają na zimę w naszych ogrzewanych mieszkaniach narażone są na wysoką temperaturę. To z kolei przyczynia się do tego, że nie przechodzą wegetacji. Dlatego nie należy w dużym stopniu ograniczać ich podlewania. Ilość wody zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu – im wyższa tym więcej nawilżenia potrzebuje ziemia.

Podlewając należy zachować ostrożność, wbrew pozorom roślinom mniej szkodzi przesuszenie niż zalanie korzenia. Jeśli w doniczce jest wilgotno należy wstrzymać się z podlewaniem. Po nawodnieniu rośliny pamiętajmy, aby zawsze usunąć nadmiar wody z podstawki.

Wilgotność powietrza

Ogrzewanie w mieszkaniu przyczynia się nie tylko do podwyższenia temperatury, ale także powoduje suchość powietrza. Zadbanie o odpowiednią wilgotność pomieszczenia ma wpływ na kondycję roślin. Pomocne tu mogą być elektryczne nawilżacze powietrza lub pojemniki wieszane na kaloryferze.

Mercury Super 360
Mercury Super 360
Venus Super 360
Venus
Super 360
Dowiedz się więcej
o opryskiwaczach

Dobrym pomysłem jest ustawianie doniczek z roślinami na szerokich, płaskich podstawkach wypełnionych drobnymi kamykami. Do podstawek nalewa się wodę, która następnie będzie z nich parować. Roślinom także będzie sprzyjać spryskiwanie liści rozproszoną wodą.

Szkodniki atakujące rośliny doniczkowe w zimie

Ze względu na zbyt suche powietrze w okresie grzewczym zauważalne jest ogólne osłabienie kondycji roślin. Przez to atakują je szkodniki, takie jak przędziorki i czerwce.

Chcąc zapewnić sobie piękną zieleń w domu warto sięgnąć po specjalistyczny sprzęt. Do tego celu przydadzą się Mercury Super 360 i Venus Super 360. Opryskiwacze te doskonale nadają się do zwilżania liści wodą oraz do ochrony roślin przed szkodnikami.

Tekst i zdjęcia opryskiwaczy: Kwazar, zdjęcie tytułowe: fot. Alexis El Caminante Pixabay


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Katalog roślin
Quizy
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28314
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => lato-na-swiezym-powietrzu-inspiracje-tarasowe
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 27082
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-wykonac-i-zabezpieczyc-meble-z-palet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu