Kocanka włochata Helichrysum petiolare

Kocanka włochata 'Silver', fot. Babij (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
37
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: świeża, przepuszczalna, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Kwiaty: kuliste
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: luźny, pokładający się, rozłożysty, krzaczkowaty
Wysokość: 80 cm
Okres kwitnienia: VII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: zieleń miejska, pojemniki, balkony, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae). Kocanka pochodzi z Afryki, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Kocanka włochata tworzy rozgałęzione, dość sztywne, kutnerowato owłosione, częściowo wzniesione, a czesiowo pokładające się pędy, gęsto pokryte okrągłymi lub sercowatymi, wełnisto owłosionymi, szarosrebrnymi, ogonkowymi liśćmi. Roślina w naturze może dorastać do ok. 1 m wys. i osiągać podobną szerokość, ale w uprawie jest zwykle niższa (ok. 50-70 cm). Posiada też odmiany karłowe o dużo wolniejszym wzroście i mniejszych rozmiarach.

Kocanka włochata zakwita latem, ale jej drobne, żółte, koszyczkowe kwiatostany, tworzące się na szczytach pędów nie mają większej wartości dekoracyjnej.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Kocanka włochata z natury jest krótkowiecznym krzewem, ale ze względu na brak mrozoodporności, w naszym kraju zwykle uprawia się ją jak roślinę jednoroczną. Kocanka oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i umiarkowanie żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Bardzo dobrze znosi upał, pełne słońce i przejściową suszę. Nie oczekuje też nawożenia, gdyż ma małe potrzeby pokarmowe. Jest natomiast bardzo wrażliwa na zalanie i nie lubi ciężkiej ziemi.

Kocanka doskonale znosi cięcie i chociaż nie musi być regularnie przycinana, 2-3 razy w sezonie można skrócić jej pędy, dzięki czemu ładniej się zagęści. Gatunek rośnie bardzo szybko i silnie się rozkrzewia, dlatego za pomocą cięcia można też utrzymać jego rozmiary pod kontrolą. Cięcia nie potrzebują natomiast karłowe, wolno rosnące odmiany.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Kocankę włochatą po sezonie można przechować w chłodnym, widnym miejscu do następnego roku, ale utrzymanie rośliny przez zimę w dobrej formie jest trudne, wiec zwykle wiosną kupuje się nowe egzemplarze. Wyjątkiem są rośliny, które planujemy wykorzystać do rozmnażania.

Kocankę włochatą rozmnaża się głównie z sadzonek pędowych, pobieranych w lutym z roślin przechowywanych zimą w chłodnym, widnym pomieszczeniu.

Zastosowanie

Kocanki włochate to przede wszystkim doskonałe rośliny balkonowe i tarasowe. Pięknie uzupełniają kompozycje z innych roślin sezonowych jak pelargonii, petunii, werben, lantan, koleusów, heliotropów, złocieni krzewiastych czy goździków. Mogą być też jednak sadzone w wiszących koszach lub donicach jako solitery.

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić do ogrodu w maju?

Sezonowo kocanka włochata może być również uprawiana w ogrodzie jako roślina okrywowa, należy jednak pamiętać, że źle znosi zimno i deszcze, wiec podczas brzydkiej pogody może stracić na urodzie i zacząć chorować.

Wybrane odmiany

  • 'Silver' - odmiana silnie rosnąca, liście srebrzystoszare
  • 'Variegata' – odmiana o zielonych liściach z białym obrzeżeniem
  • 'Golden Leaved' – odm. słabo rosnąca, liście żółte
  • 'Rondello' – odm. słabo rosnąca, liście zielone z kremowobiałym obrzeżem


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Helichrysum petiolare 'Silver'"/Babij/CC BY-SA 2.0, "Helichrysum Petiolare Variegata"/Les Serres Fortier/CC BY 2.0, Helichrysum petiolare/Babij/CC BY-SA 2.0, "H. petiolare"/chuck b./CC BY 2.0


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Gaulteria rozesłana Gaultheria procumbens

Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści