Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
8
Okazje

Kwiaty cięte z własnego ogrodu | sekator i nożyczki Fiskars

Bukiet pachnących piwonii czy róż z własnego ogrodu to radość i duma. Jeśli chcemy cieszyć się z pięknych kompozycji przez cały letni sezon pamiętajmy o doborze odpowiednich gatunków roślin do specjalnej rabaty, przeznaczonej na bukiety, a także stałej pielęgnacji, w tym systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Sprawdź ofertę Fiskars i zaopatrz się w idealne narzędzia do cięcia kwiatów i nie tylko – dzięki nim, tworzenie bukietów z własnego ogrodu stanie się czystą przyjemnością.

 

Dobre narzędzia do cięcia to podstawa w ogrodzie

Do cięcia i przycinania kwiatów na rabatach i do wazonu używajmy ostrych narzędzi, jak poręczny, lekki sekator czy nożyczki ogrodowe. Przykładem prostych i wydajnych sekatorów o wysokiej jakości są produkty Fiskars z linii Solid™.

  • Zostały one wyposażone w precyzyjnie szlifowane ostrze, które zapewnia sprawne cięcie i pozostaje ostre na dłużej.
  • oraz lekką i wytrzymałą rękojeść z tworzywa FiberComp™ i elementami SoftGrip™, co gwarantuje pewny i wygodny chwyt narzędzia.

Sekatory i nożyczki do cięcia kwiatów, fot. mat. prasowe Fiskars

W ofercie Fiskars znajdziemy sekator kowadełkowy P361 oraz trzy nożycowe P341, P321, P121. Takie sekatory doskonale sprawdzą się przy przycinaniu grubszych i twardszych łodyg.

Miłośniczki róż z pewnością docenią sekator do kwiatów SP14 Solid™. Narzędzie posiada specjalne otwory do usuwania liści i kolców z łodygi. Sprawnie przetnie zarówno łodygę do 10 mm, jak i drobną gałązkę. To niezbędnik przy formowaniu bukietów z róż.

Przy pielęgnacji delikatnych kwiatów czy też obcinaniu suchych kwiatów sprawdzą się nożyczki SP13 Solid™, które mają cienkie, precyzyjne ostrza. Są bardzo wygodne w obsłudze dzięki rączkom pokrytym powłoką Softgrip™. Przydadzą się również do pielęgnacji zielników czy rabat kwiatowych na balkonach. Pielęgnacja kwiatów przy ich pomocy to prawdziwa przyjemność.

Sekatory i nożyczki do cięcia kwiatów, fot. mat. prasowe Fiskars
1. Sekator nożycowy Solid™
2. Sekator do kwiatów SP14 Solid™
3. Nożyczki SP13 Solid™
4. Nożyczki SP15 Solid™
Kwiaty do bukietu zbierajmy wcześnie rano lub wieczorem, kiedy jest nieco chłodniej. Nie róbmy tego w środku słonecznego dnia, gdyż rośliny mogą szybko zwiędnąć. Do przenoszenia kwiatów do domu możemy użyć płaskiego szerokiego kosza, w którym swobodnie je ułożymy.

Co robić z przekwitłymi roślinami i kwiatami?

Jeśli mamy w ogrodzie mnóstwo roślin kwitnących, w tym: cebulowe, róże, lawendę czy też kwiaty balkonowe, to w pewnym momencie zaczną one przekwitać. Warto wówczas pomyśleć o obcięciu suchych kwiatów, co w większości przypadków przedłuża ich kwitnienie. Oto kilka przykładów:

  • Róże – nie przycinajmy tylko samych kwiatów, lecz pędy o 1/3 długości do zwróconego na zewnątrz pąka. Użyjmy do tego ostrego sekatora. Taki zabieg wzmocni ich odrastanie.

  • Kwiaty jednoroczne i byliny – wystarczy usunąć przekwitłe kwiaty, co sprawi, że będą bardziej zwarte. Można to zrobić przy pomocy nożyczek lub palcami.

  • Lawenda – przytnijmy lawendę nożycami, co spowoduje nowe przyrosty i często nowe kwiaty.

  • Kwiaty balkonowe – warto przycinać suche kwiaty ostrymi nożyczkami, nawet codziennie.

Zaplanuj specjalną rabatę na kwiaty do cięcia!

Rabata, z której pozyskujemy kwiaty do bukietów może być gdzieś na uboczu, np. przy warzywniku. Z takiej rabaty można ściąć wszystkie tulipany, piwonie lub róże potrzebne do dekoracji stołu, albo skomponowania bukietu na urodziny dla przyjaciółki i nie trzeba się przejmować, że w ogrodzie zrobiło się pusto. Kwiaty bowiem można podziwiać w innych miejscach ogrodu.

Tworząc rabatę wybierzmy rośliny, które można ścinać od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Na rabacie zawsze powinno znajdować się kilka okazałych bylin o pięknych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Jeśli w którymś roku zabraknie nam czasu, aby posiać lub posadzić rośliny jednoroczne i dwuletnie, wówczas możemy wykorzystać kwitnące byliny i stworzyć z nich piękne bukiety.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Fiskars

TagiKomentarze


Twoja strona ogrodu