PRAKTYCZNE PORADY
3 kroki do idealnego trawnika!
Późne lato i wczesna jesień to doskonały czas, by zająć się trawnikiem w ogrodzie. Pogoda sprzyja kiełkowaniu nasion oraz szybkiej regeneracji darni po uszkodzeniach i upalnej suszy. Jeśli założysz trawnik teraz, to już w kilka tygodni od wysiewu trawa stworzy gęsty zielony dywan, który bezpiecznie przetrwa zimowe mrozy.
Nie zapomnij także o regularnej pielęgnacji murawy – po upalnym lecie musisz obejrzeć dokładnie stan uszkodzeń i w razie potrzeby je naprawić. Jesienne zabiegi są niezbędne, by trawnik w dobrej kondycji dotrwał do wiosny. Sprawdź, jak to zrobić.
1. ZAKŁADANIE TRAWNIKA
Jak to zrobić prawidłowo?
Wysiewanie nasion to najtańsza i najskuteczniejsza metoda zakładania trawnika. Jeśli zrobisz to dobrze, będziesz mógł cieszyć się efektem zielonego dywanu przez długie lata. Skorzystaj z naszych wskazówek i załóż trawnik bezbłędnie!
KROK 1
Przygotowanie podłoża
- PRZYGOTUJ odpowiednio miejsce pod trawnik, by uniknąć późniejszych problemów. Grunt to podłoże (mawiają ogrodnicy). Prawidłowo przygotowana ziemia pod trawnik to połowa sukcesu!
- USUŃ bardzo dokładnie całą starą darń, korzenie chwastów i innych roślin. Wykorzystaj ostry szpadel, a następnie użyj glebogryzarki, by ułatwić sobie pracę.
- SPULCHNIJ glebę na głębokość około 20-30 cm – dzięki temu zabiegowi trawa będzie mogła łatwiej się ukorzenić.
- DODAJ świeżej i żyznej ziemi kompostowej lub wykorzystaj gotowe podłoże w workach.
KROK 2
Wysiewanie nasion
- ODMIERZ odpowiednią ilość nasion – wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu. Zwykle wysiewa się 30 g nasion na 1 m2 powierzchni (przy wysiewie siewnikiem) lub 40-50 g (przy wysiewie ręcznym).
- ROZSYP nasiona równomiernie na powierzchni ziemi. Najlepiej rozłóż wysiewanie na dwa razy, tak aby wysiewać nasiona "na krzyż". Wysiewanie ręczne bywa nieprecyzyjne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalnego siewnika, który równomiernie rozrzuci nasiona, a później wykorzystasz go do nawożenia.
- PRZYKRYJ nasiona cienką warstwą ziemi, ubij ciężkim walcem ogrodowym i podlej. Dobre przyciśnięcie nasion do podłoża zapobiegnie ich wymywaniu i rozwiewaniu przez wiatr.
KROK 3
Pielęgnacja nasion po wysiewie
- OBSERWUJ kiełkujące nasiona i zaczekaj cierpliwie (bo kiełkowanie uzależnione jest od pogody: im cieplej, tym szybciej). Pierwsze siewki mogą pojawić się już po tygodniu, a ostatnie nawet po 3!
- PODLEWAJ młodą trawę regularnie, tak by ziemia nie przeschła. Na tym etapie wzrostu (kiedy system korzeniowy dopiero się rozrasta) stała wilgotność jest bardzo ważna! Nawet krótkotrwała susza może znacznie wydłużyć proces kiełkowania.
- DBAJ troskliwie o młody trawnik! Skoś go najwcześniej po 3-4 tygodniach od wysiewy, kiedy źdźbła osiągną około 7-10 cm. Przytnij je o 1/3 długości i powtórz koszenie po 2-3 dniach.
Dlaczego warto zakładać trawnik jesienią?
Późne lato i wczesna jesień (od połowy sierpnia do połowy października, a nawet dłużej, przy sprzyjającej pogodzie) to najlepszy czas, by wysiewać nasiona traw – potwierdzi to każdy profesjonalny ogrodnik oraz firmy nasienne produkujące mieszanki traw. Oto kilka powodów, dla których warto teraz założyć nowy trawnik:
√ Więcej ciepła
Po lecie gleba w ogrodzie jest odpowiednio nagrzana (co sprzyja kiełkowaniu nasion traw) i nie występują już przymrozki (jak ma to miejsce wiosną). Ponadto późnym latem i jesienią kiełkującym nasionom nie będą już doskwierać upały!
√ Więcej wilgoci
Jesienią w glebie znajduje się dużo wilgoci (dzięki większej liczbie opadów oraz porannej rosie), dzięki czemu system korzeniowy traw może dobrze się rozkrzewiać. Im mocniej się rozrośnie, tym trawa będzie lepiej przygotowana do mrozów i szybciej wznowi wegetację wiosną.
√ Więcej czasu
Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, w ogrodzie jest zbyt wiele do zrobienia. Na szczęście późnym latem mamy więcej wolnego czasu, który można wykorzystać na odpowiednie przygotowanie gleby pod trawnik oraz wybór odpowiednich nasion. Trawnik założony teraz szybciej wykiełkuje i lepiej się przyjmie!
Jakie nasiona wybrać na trawnik?
Wybierz odpowiednie nasiona, by mieć gwarancję najwyższej jakości, szybkie wschody i mocną, żywozieloną darń! Nie wiesz, które nasiona wybrać? Wysiewając trawę samo zagęszczającą założysz trawnik tylko raz i będziesz mieć długotrwały efekt na lata!
Zastosowanie trawy samozageszczającej to jednorazowy wydatek i gwarancja gęstego trawnika na lata! To doskonały wybór nie tylko do zakładania trawników od zera; sprawdza się także w przypadku dosiewek w trakcie sezonu.
Oryginalna trawa samo zagęszczająca SUBSTRAL rośnie inaczej niż tradycyjne mieszanki traw! Rozrasta się we wszystkich kierunkach. Podziemne rozłogi krzyżują się ze sobą, a z każdego międzywęźla wyrastają nowe, mocne korzenie i kolejne rośliny rozrastające się na boki. Szybko powstaje gęsta sieć, tworząca zwartą i praktycznie niezniszczalną darń. Dowiedz się więcej
10 POWODÓW
Dlaczego warto wybrać trawę samo zagęszczającą?
- Samozagęszczanie trawy przez kłącza
- Szybko zadarniania wolne powierzchnie i ubytki na trawniku
- Tworzy zwartą, gęstą i bujną darń
- Samo regeneracja (rozkrzewianie) przy uszkodzeniach
- Wysoka odporność trawnika na deptanie i intensywne użytkowanie
- Intensywny wzrost i ciągłe „odmładzanie” się trawnika
- Naturalna bariera dla mchu i chwastów na trawniku
- Kiełkuje w niższych temperaturach i szybko zadarnia
- Bardziej odporna na przemarzanie – trawnik lepiej przetrzyma zimę
- Można kosić trawę znacznie niżej – nisko międzywęźla
P o l e c a n y p r o d u k tUNIWERSALNA
|
P o l e c a n y p r o d u k tSPORTOWA
|
P o l e c a n y p r o d u k tRENOWACYJNA
|
2. RENOWACJA MURAWY
Jak naprawić zniszczony trawnik?
- WYBIERZ nasiona renowacyjnej trawy samo zagęszczającej SUBSTRAL, która doskonale nadaje się do naprawy zniszczonej murawy. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie widać ubytki, darń jest mało zagęszczona lub uległa uszkodzeniu.
- USUŃ martwą murawę i wymień część ziemi na świeżą i żyzną – najlepiej gotowe podłoże do trawników, wzbogacone nawozem długodziałającym.
- ROZSYP nasiona i uzupełnij puste place i uszkodzone fragmenty, bo tam, gdzie nie ma trawy szybko pojawią się chwasty! Nasiona szybko kiełkują, a trawa tworzy zwartą, naturalną sieć samodzielnie rozrastających się na boki kłączy, z których wyrastają nowe kępy.
3. JESIENNA PIELĘGNACJA
Przygotuj trawnik do zimy
Zadbaj o trawnik jesienią, by dobrze przygotować go na zimowe trudy. Im więcej czasu poświęcisz teraz na jesienne zabiegi, tym mniej pracy będziesz musiał wykonać wiosną. Jeśli chcesz uniknąć wiosennej rozpaczy na widok zniszczonej murawy, przeczytaj nasze wskazówki i bierz się do pracy!
Porządki – grabienie liści i koszenie
- UPRZĄTNIJ resztki liści i patyków, które zalegały na trawniku po zimie. Jeśli je zostawisz, będą gniły i mogą być przyczyną chorób trawy.
- USUŃ chwasty, wykopując je z korzeniami lub zastosuj selektywny herbicyd – Mniszek Ultra 070 EW, który zniszczy chwasty dwuliścienne, ale nie uszkodzi trawnika.
- SKOŚ trawę o ⅓ długości, by ją skrócić, wzmocnić i ułatwić kolejne zabiegi. Wykorzystaj kosiarkę z koszem, by usunąć z trawnika wszystkie ścinki oraz pozostałe liście. Krótko przycięta i czysta murawa lepiej przetrwa zimę!
Wertykulacja – usuwanie filcu i mchu
- WYGRAB dokładnie z murawy martwe źdźbła (filc) i mech, które utrudniają murawie odpowiedni wzrost. Podczas wertykulacji darń ulega rozluźnieniu i rozcięciu, co stymuluje ją do szybkiej regeneracji.
- UŻYJ mocnych grabi lub mechanicznego wertykulatora, który szybko odświeży zaniedbaną czuprynę. Trawnik po wertykulacji może wyglądać na jeszcze bardziej zniszczony, ale nie martw się! Darń bardzo szybko się zazieleni i zarośnie poste miejsca.
- POZBĄDŹ się resztek, których nie udało się dokładnie wygrabić, wykorzystując kosiarkę z koszem. Ustaw nisko wysokość koszenia i przejedź kilkukrotnie kosiarką wzdłuż i wszerz. ZBIERZ ścinki, bo ponownie zamienią się w filc!
- W razie potrzeby ZASTOSUJ specjalny nawóz do trawnika z mchem, który dzięki zawartości siarczanu żelaza zapobiega jego rozwojowi mchów.
Aeracja – napowietrzanie trawnika
- NAKŁUJ ziemię na głębokość 10-15 cm w odstępach co 15 cm. UŻYJ zwykłych wideł lub specjalnego mechanicznego aeratora, który zrobi to szybciej. Zabieg ten poprawi napowietrzenie ziemi, co ułatwi korzeniom penetrację głębszych jej warstw. W lżejszym podłoży darń łatwiej będzie się korzenić!
- Jeśli masz ciężką i gliniastą ziemię ROZSYP do otworów gruboziarnisty piasek, wymieszany z torfem. Zabieg poprawi napowietrzenie, rozwój systemu korzeniowego oraz przenikanie wody i składników pokarmowych z nawozów, co podniesie zdolności regeneracyjne trawy.
- Następnie PODLEJ trawnik i zaczekaj, aż przeschnie.
Pielęgnacja – podlewanie i nawożenie
- PODLEWAJ glebę regularnie i obficie, tak by zapewnić murawie dużo wilgoci. Najlepsze efekty przynosi podlewanie dużą ilością wody co kilka dni. Unikaj częstego podlewania niewielką ilością wody.
- ZASILAJ trawę odpowiednim długodziałającym nawozem mineralnym, by zapewnić idealną równowagę wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, które będą powoli uwalniały się przez wiele tygodni! Odpowiednio nawożona trawa jest gęsta, zwarta, odporna na uszkodzenia i żywo zielona! Jesienią wybierz specjalny nawóz jesienny, który ma odpowiednio zbilansowany skład mineralny dla trawnika o tej porze roku (mało azotu i dużo fosforu i potasu).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Depositphotos
Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL |