Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
2
Do góry

GreenOK: Sadzenie, uprawa i nawożenie truskawek

W zależności od odmiany, w naszych warunkach klimatycznych, truskawki dojrzewają pod koniec maja. Najobficiej plonują w drugim roku owocowania, później owoce mogą być coraz drobniejsze. Im roślina jest starsza, tym jest bardziej narażona na podmarzanie w czasie zimy i mocniej cierpi
w przypadku suszy. W przydomowych ogrodach sugerowane jest, aby truskawki były uprawiane maksymalnie do 5 lat w jednym miejscu.

Sadzenie truskawek krok po kroku

Aby roślina obficie owocowała, potrzebuje czasu na to, żeby się odpowiednio rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą dużo pąków kwiatowych na następny rok.

truskawka fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com.jpg

Przy wyborze sadzonek należy decydować się na okazy zdrowe, wolne od chorób. Nie powinno się przesadzać w nowe miejsce truskawek z likwidowanego zagonu. Młode sadzonki wykorzystane do założenia nowego zagonu są bardziej narażone na choroby.

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek:

Sadzonki frigo są kopane w stanie spoczynku zimowego roślin i po oczyszczeniu umieszczane w chłodni. W tej temperaturze można je przechowywać kilka miesięcy i sadzić latem, kiedy nie ma jeszcze świeżych sadzonek. Nie powinno się ich sadzić później niż do końca lipca, w przeciwnym wypadku mogą przemarznąć. Jeśli sadzonki frigo mają grubość powyżej 15 mm, to posadzone w czerwcu powinny zaowocować po upływie 2 miesięcy.

Sadzonki świeże, uzyskiwane późnym latem i wiosną nie nadają się do przechowywania, wobec czego sadzi się je jesienią i wiosną. Niestety ten termin sadzenia opóźnia rozwój truskawek. Od sadzenia do pierwszego owocowania mija kilkanaście miesięcy, 13-14 przy sadzeniu w kwietniu i 20 przy sadzeniu na początku października.

Sadzonki truskawek warto wcześniej namoczyć w Naturalnym Eliksirze Brunatne BioZłoto, który przyspiesza ukorzenianie. Preparat zawiera związki humusowe pozyskane z łotewskiego torfu oraz łatwo przyswajalne, naturalnie występujące składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas. Praktyczny dozownik pozwala na odmierzenie dokładnej ilości eliksiru - jednorazowo 5 kropli preparatu należy zmieszać z 50 ml wody. Dolną część sadzonki zanurzamy w roztworze i pozostawiamy na 2 do 3 godzin.

truskawki fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

Jakie odmiany truskawek wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele odmian truskawek. Nie wszystkie w równym stopniu nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce.

Do wczesnych odmian zaliczamy truskawki takie jak Senga Precosa i Kama.

Nieco później dojrzewają: Dukat, Elkat i Polka. Dukat to jedna z najsłodszych odmian truskawek, podobnie Polka, która zaliczana jest do najsmaczniejszych. Ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia.

Z odmian późnych warto polecić Pegasusa, który ma bardzo duże, stożkowate owoce. Dodatkowo jest odporny na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego. Bogota także owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Daje duże, jasnoczerwone owoce. Selva jest truskawką powtarzającą owocowanie - najpierw możemy cieszyć się owocami w czerwcu, a następnie w sierpniu. Owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie. Skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem - niekiedy na wierzchołkach owocu jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.

Uprawa i nawożenie truskawki

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych.
W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić.

truskawka fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com.jpg

W uprawie roślin decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, potas z kolei decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

Do nawożenia truskawek warto wykorzystać Aktywator wzrostu Brunatne BioZłoto, który jest wytwarzany z najlepszego łotewskiego torfu. Można go stosować zarówno do opryskiwania, jak i podlewania roślin. Zapewnia prawidłowy i zdrowy wzrost. Dodatkowo zwiększa odporność na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu. Dzięki silnemu skoncentrowaniu 1 butelka wystarcza do przygotowania aż 100 litrów roztworu!

Poza nawożeniem należy także pamiętać o usuwaniu chwastów. W tym celu warto spulchniać glebę motyką wokół roślin, uważając by ich nie uszkodzić. Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji - pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.

28.05.2013
źródło GreenOK

TOP 10: Najczęściej czytane artykuły

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
6. Mech na trawniku: Skąd się bierze i jak go zwalczać?
7. Wrzosy w doniczkach- uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii – jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu