Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis) ‘Pendula’ to odmiana, która została znaleziona w holenderskich szkółkach A. van Leeuwen, natomiast po raz pierwszy została opisana przez Georga Nicholsona w 1884 roku. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 1896 roku w katalogu szkółek Hosera.
Boczne gałęzie pierwszego rzędu wyrastają z pnia niemal poziomo, początkowo zwisają, w starszym wieku łukowato wyginają się ku górze. Wszystkie gałązki drugiego i dalszych rzędów zwisają do dołu
Młode pędy cyprysika nutkajskiego 'Pendula' są brązowożółte, starsze brązowe. Łuski są płaskie, niewielkie, matowozielone po obu stronach. Szyszki są niewielkie, dość liczne, kuliste o średnicy do 1 cm, złożone z 4-6 łusek, zielone z wyrostkiem na każdej łusce, po dojrzeniu brązowieją. Dojrzewają zwykle dopiero wiosną drugiego roku.
Uprawa i wymagania
Cyprysik nutkajski ‘Pendula’ jest dość odporny na mróz (strefa 5b), a to oznacza, że bez problemu możemy uprawiać go na terenie niemal całej Polski. To roślina mało wymagająca w stosunku do gleby, jednak najlepiej się czuje w podłożu żyznym o stałej, umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowiska słonecznego lub o niewielkim zacienieniu.
Gdzie posadzić?
Ta efektowna odmiana cyprysika nutkajskiego jest wykorzystywana zwłaszcza w parkach i ogrodach. Roślina pięknie i majestatycznie wygląda sadzona pojedynczo na trawniku.
Warto zwrócić uwagę na jej wygląd cyprysika nutkajskiego 'Pendula' o zmierzchu; gdy nie widzimy już szczegółów, a jedynie zarys drzewa, wówczas przypomina wielorękiego czarownika lub tajemniczą, bajkową postać.
Cyprysik nutkajski 'Pendula' nadaje się świetnie do obsadzania parkowych alei oraz tworzenia nieformowanych szpalerów. Stosunkowo dobrze znosi cięcie, lecz musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli tniemy tę roślinę, niszczymy jej oryginalny pokrój. Pomimo tego, że ta odmiana ma wzrost dość wyprostowany, w młodym wieku można uprawiać rośliny przy paliku.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |