Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) ‘Nana’ to dosyć stara odmiana; została uzyskana we Francji w 1850 roku. W pierwszych latach uprawy rośnie dosyć szybko. Po 10 latach jej korona osiąga od 1 do 2 m średnicy, starsze egzemplarze mają korony średnicy 3-5 m.
Blaszki liściowe surmii 'Nana' są osadzone na długich ogonkach. To one stanowią element ozdobny, bo w przeciwieństwie do gatunku, odmiana ‘Nana’ nie tworzy kwiatów.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Niestety katalpa jest podatna na ataki mszyc, które chętnie pożywiają się młodymi liśćmi doprowadzając do ich deformacji. W przypadku zauważenia szkodników zwykle wystarczy jednokrotny zabieg środkiem mszycobójczym, by się ich pozbyć. Latem liście mogą być porażenie przez mączniaka i choroby wywołujące plamistości. Pomimo tego drzewa te są warte uwagi i sadzenia, bo wnoszą do ogrodów powiew egzotyki.
Uprawa i wymagania
Surmia bignoniowa ‘Nana’ preferuje gleby żyzne, gliniaste lub próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Młode rośliny są wrażliwe na mróz i podczas surowych zim, zwłaszcza na wschodzie kraju, mogą przemarzać.
Gdzie posadzić?
W miastach, gdzie temperatura jest zwykle nieco wyższa, drzewa te sadzi się w parkach, na placach zabaw, w ogródkach oraz przy osiedlowych uliczkach. Drzewa można też uprawiać w dużych pojemnikach i wykorzystywać do dekoracji tarasów czy kawiarnianych ogródków.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |