Miskant lutarioriparius

miskant lutarioriparius Miscanthus lutarioriparius

To jeden z najwyższych miskantów – dorasta w sprzyjających warunkach do 4-5 m wysokości! W środowisku naturalnym osiąga nawet 7 m wysokości. Jest to edemiczny gatunek, naturalnie porastający brzegi jeziora Dongting oraz rzeki Jangcy w chińskich prowincjach Hunan i Hubei.

Zobacz, jak wygląda niezwykły miskant lutarioriparius, jak go sadzić i jakie ma  wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska.

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Po raz pierwszy ten gatunek miskanta został opisany przez botaników Shouliang Chen i Renvoize w 1988 roku. Na polskim rynku szkółkarskim roślina pojawiła się w latach dziesiątych obecnego stulecia. Obecnie miskant ten jest dostępny w sprzedaży, głównie w szkółkach specjalizujących się w produkcji traw, jako gatunek kolekcjonerski, poszukiwany przez miłośników tej grupy roślin.

Miskant lutarioriparius (Miscanthus lutarioriparius) tworzy sztywne, proste i wyjątkowo ozdobne, zabarwione na fioletowo łodygi średnicy 1-3 cm oraz soczyście zielone, szerokie liście. Blaszki liściowe są lancetowate, typowe dla traw, o szerokości około 2-3 cm i długości do 1 metra, szorstkie w dotyku, z widocznym, równoległym unerwieniem.

Roślina tworzy rozbudowany system korzeniowy z kłączami, co pozwala jej na efektywne pobieranie wody i składników odżywczych oraz sprzyja rozmnażaniu wegetatywnemu. Podziemne rozłogi są bardzo długie, przez co roślina jest ekspansywna.

Dlatego miskant lutarioriparius sadzony w ogrodach wymaga stosowania głęboko wkopanych barier ograniczających rozrastanie się roślin. Dzięki zastosowaniu ekranów korzeniowych i ograniczeniu powierzchni uprawy łodygi wyrastają blisko siebie, tworząc atrakcyjne skupiny, prezentując się znacznie ciekawiej, niż gdyby swobodnie się rozrastał.

Latem dolne liście warto obrywać, dzięki czemu odsłoni się piękną, fioletową barwę skórki pokrywającej łodygi. W dolnych częściach źdźbeł z kątów liści wyrastają niewielkie rozmnóżki, które można ukorzeniać i w ten sposób rozmnażać roślinę. Miskant lutarioriparius w naszych warunkach klimatycznych nie zakwita.

Kilkumetrowy miskant lutarioriparius (Miscanthus lutarioriparius) w ogrodzie latem
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Naturalnie miskant lutarioriparius występuje w wilgotnych siedliskach, takich jak nadbrzeża rzek i mokradła, co sugeruje jego preferencję do wilgotnych i dobrze nasłonecznionych stanowisk. Lubi gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, miejsca słoneczne, ciepłe.

Ten gatunek miskanta wykazuje umiarkowaną mrozoodporność. Jest w stanie przetrwać zimowe temperatury do około -15°C. Roślina jest bardziej mrozoodporna w regionach, gdzie zimy są krótsze i mniej surowe. W chłodniejszych rejonach kraju może wymagać dodatkowej ochrony, szczególnie w przypadku młodych roślin, które są bardziej wrażliwe na niskie temperatury.

Zaschnięte pędy ścina się wiosną, można je wykorzystywać tak samo, jak tyczki bambusowe.

Gdzie posadzić?

Miskant lutarioriparius to oryginalna roślina kolekcjonerska, polecana do sadzenia w miejscach eksponowanych w ogrodach przydomowych i osiedlowych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści