W Aldi draceny w supercenie. Zróbcie tą rzecz, inaczej szybko pojawią się niebezpieczne plamy na liściach

Dracena w doniczce pojawiła się w popularnym dyskoncie

Dracena, która pojawiła się właśnie w Aldi, to niezły kąsek dla fanów tych roślin pochodzących z Madagaskaru. Tworzą pióropusz z wąskich dość cienkich liści. Są niezwykle ozdobne i przede wszystkim bardzo okazałe. Pamiętam, jak babcia miała w swoim domu ogromną ich kolekcję. Uginały się od liści oraz widniały w większych donicach, które potrafiły zajmować pół podłogi. To przepiękne rośliny doniczkowe, które nie wymagają od nas zbyt dużych nakładów pracy. Ważne jednak jest, aby wiedzieć, jak chronić ją przed chorobami grzybowymi, które uwielbiają się panoszyć na liściach oraz w strefie bryły korzeniowej.

Posłuchaj
00:00
10

Wielokrotnie ze smutkiem patrzyłam na okolice śmietników, gdzie widniały draceny z połamanymi liśćmi oraz plamami. Niestety większość z nas musi zdać sobie sprawę, ze przyjmując pod dach rośliny egzotyczne, nie jest łatwo nadążyć za niektórymi wymaganiami. Wilgotność powietrza, temperatura oraz częstotliwość podlewania to bardzo indywidualne kwestie, które zmieniają się w każdym mieszkaniu. Dobrze pielęgnowana nie przekracza 2 metrów, jednak zdarza się, ze potrafi być i wyższa. Co zrobić, aby uchronić ją przed pojawieniem się niechcianych plam? Sprawdźcie poniższą poradę.

Dracena pojawiła się w supercenie w Aldi. Tak nie doprowadzicie do powstania niebezpiecznych plam na liściach

Dracena to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin w polskich domach. Zasila regały oraz podłogi od ponad 30 lat i nadal cieszy się niekończącą się sławą. Dlaczego? Liście tworzą gęstwinę, która przypomina palny z lasów deszczowych.

Dodatkowo wprowadza element egzotyki do domu. Jest lubiana wśród osób, które pokochały także monsterę czy sansewierię. Jeżeli macie młode osobniki, musicie przesadzać je co roku w okolicach kwietnia. W tym czasie nie możemy naruszyć bryły korzeniowej, jak najdelikatniej przekładając ją do nowego podłoża.

Po tym zabiegu nawozimy ją po około miesiącu, dając czas na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach. Pamiętajmy, ze starsze rośliny przesadzamy dopiero co 3-4 lata oraz wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na ryzyko chorób grzybowych czy szkodników.

W okresie od września do marca nie nawozimy jej, pozostawiając w spoczynku. Dopiero po tym okresie możemy ponownie zacząć wzmacniać roślinę i zmusić do wypuszczenia nowych pędów.

Czy dracena lubi zraszanie? Przekonajcie się sami

Jak wspomniałam wcześniej, to roślina, która pochodzi z Madagaskaru. W warunkach natywnych potrafi wznieść się do 5 metrów wysokości. Wilgotność powietrza w strefie, w której zamieszkuje, jest dość wysoka, jednak w zachodniej części możemy zauważyć już nieco niższą, dającą wytchnienie mieszkańcom.

Zastanawiacie się, jak ją podlewać? Jest na to prosty sposób - jeżeli ziemia jest sucha na grubość około 1 cm to czas, aby zaaplikować kolejną porcję wody. Cała wilgoć zbiera się na dnie, dlatego też mylnie możemy określać jej faktyczny stan nawodnienia i ją przelać.

Co do zraszania - jak najbardziej! Powinniście to robić przynajmniej raz w tygodniu, gdy temperatura jest wysoka, a suchość powietrza daje we znaki. Brak tego etapu pielęgnacji jest najczęstszą przyczyną marnienia liści, które powoli brązowieją.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Marylooo / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści