Logo
Logo

Okazała hedera teraz w Biedronce za grosze. Nie będzie gubiła liści, jeżeli wykorzystacie ten 1 sposób

Hedera, inaczej bluszcz pojawił się właśnie w jednym z dobrze znanych dyskontów. Warto zwrócić na niego baczniejszą uwagę, gdyż jest to jedna z roślin, która nie zwraca większych problemów w uprawie. Może być formowana w sposób, który będzie przypominała przeróżne kształty. Ta dostępna w sklepie jest ukształtowana w okrąg, co doskonale wpływa na walory dekoracyjne tej rośliny. Nie zapominajcie, że zawarte w niej saponiny mogą wpływać drażniąco na śluzówkę układu pokarmowego czy oddechowego. Dlatego też nie poleca się, aby znajdowała się w pobliżu zwierząt. Umieśćcie ją najlepiej wysoko na szafce lub zawieście na modnych węzłach lub sznurach, gdzie umieścicie doniczkę.

Spis treści
Hedera z dyskontu gubi liście? Zróbcie tę 1 rzecz Czy hedera wypuszcza kwiaty?

Bluszcz, inaczej hedera to dość okazała roślina, która rozrasta się w sposób bardzo równomierny. Jeżeli otrzyma sprzyjające warunki, może być to roślina na lata, która pomoże wam stworzyć domową dżunglę. Jestem jej wielką fanką, gdyż z łatwością adaptuje się praktycznie do każdego mieszkania. Utworzyłam dla niej specjalne podpory, które kierują ją w miejsca przeze mnie dedykowane. Pnie się wzdłuż parapetu oraz niektórych półek, tworząc piękny, bardzo efektowny gąszcz. Nie jest łatwy w sprzątaniu kurzu, jednak efekt mówi sam za siebie. Wielokrotnie trafialiście, że kupowana hedera szybko traciła liście? Nic dziwnego, jeżeli nie udało wam się przestrzegać tej jednej rzeczy. Sprawdźcie koniecznie o co chodzi.

Co zrobić, by hedera z dyskontu nie gubiła liści?

W pierwszej kolejności, jak zawsze podkreślam, należy koniecznie sprawdzić jakość podłoża, w którym zostały zasadzone rośliny. Jeżeli macie podejrzenia, że pojawiły się larwy ziemiórek, zrezygnujcie z zakupu lub będzie konieczność przesadzenia rośliny do lepszej gatunkowo ziemi. W ostatnich dniach często napotykałam się na przepiękne sadzonki, wokół których fruwały dorosłe osobniki.

Co zrobić, by nie gubiła liści? To proste, hedera bardzo nie lubi zbyt ciepłego pomieszczenia, a przede wszystkim suchego. To sprawia, ze liście powoli żółkną i są bardzo podatne na pojawienie się i inwazję roztoczy.

Przynajmniej raz na 2 tygodnie przecieramy liście z kurzu, a następnie zraszamy wodą przegotowaną lub z domieszką soku z cytryny. Dzięki temu zdezynfekujemy ich powierzchnię i nie doprowadzimy do pojawienia się pasożytów. Jeżeli została zastosowana ziemia uniwersalna do rośliny, warto przesadzić ją w bardziej torfową, lekko przepuszczalną glebę. Odczyn kwaśny wspomoże jej prawidłowy rozrost.

Czy hedera ma kwiaty? Jeżeli tak, jak wzbudzić jej kwitnienie?

Bluszcz to roślina zimozielona, która może wypuścić kwiaty. Dzieje się to jednak najczęściej w warunkach dzikich. Po około 8-10 lat od posadzenia możemy zauważyć drobne, delikatnie zielone kwiaty, które pokrywają całą roślinę.

Należy pamiętać, że bluszcz wypuszcza także owoce wielkości grochu. Ciemne, lekko granatowe. Są trujące, podobnie jak cała roślina.

Dzieje się tak w sprzyjających warunkach, gdzie wilgotność oraz podłoże są bogate w składniki odżywcze. Czasem to zjawisko możemy zauważyć w lesie liściasto-iglastym. Torfowe, próchniczne gleby, rozproszone światło i wilgotność ukierunkowują bluszcz w tryb wypuszczenia kwiatów.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Mtrlin/ AdobeStock

Autor
Okazała hedera teraz w Biedronce za grosze. Nie będzie gubiła liści, jeżeli wykorzystacie ten 1 sposób
Okazała hedera teraz w Biedronce za grosze. Nie będzie gubiła liści, jeżeli wykorzystacie ten 1 sposób
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy