Bluszcz, inaczej hedera to dość okazała roślina, która rozrasta się w sposób bardzo równomierny. Jeżeli otrzyma sprzyjające warunki, może być to roślina na lata, która pomoże wam stworzyć domową dżunglę. Jestem jej wielką fanką, gdyż z łatwością adaptuje się praktycznie do każdego mieszkania. Utworzyłam dla niej specjalne podpory, które kierują ją w miejsca przeze mnie dedykowane. Pnie się wzdłuż parapetu oraz niektórych półek, tworząc piękny, bardzo efektowny gąszcz. Nie jest łatwy w sprzątaniu kurzu, jednak efekt mówi sam za siebie. Wielokrotnie trafialiście, że kupowana hedera szybko traciła liście? Nic dziwnego, jeżeli nie udało wam się przestrzegać tej jednej rzeczy. Sprawdźcie koniecznie o co chodzi.
Co zrobić, by hedera z dyskontu nie gubiła liści?
W pierwszej kolejności, jak zawsze podkreślam, należy koniecznie sprawdzić jakość podłoża, w którym zostały zasadzone rośliny. Jeżeli macie podejrzenia, że pojawiły się larwy ziemiórek, zrezygnujcie z zakupu lub będzie konieczność przesadzenia rośliny do lepszej gatunkowo ziemi. W ostatnich dniach często napotykałam się na przepiękne sadzonki, wokół których fruwały dorosłe osobniki.
Co zrobić, by nie gubiła liści? To proste, hedera bardzo nie lubi zbyt ciepłego pomieszczenia, a przede wszystkim suchego. To sprawia, ze liście powoli żółkną i są bardzo podatne na pojawienie się i inwazję roztoczy.
Przynajmniej raz na 2 tygodnie przecieramy liście z kurzu, a następnie zraszamy wodą przegotowaną lub z domieszką soku z cytryny. Dzięki temu zdezynfekujemy ich powierzchnię i nie doprowadzimy do pojawienia się pasożytów. Jeżeli została zastosowana ziemia uniwersalna do rośliny, warto przesadzić ją w bardziej torfową, lekko przepuszczalną glebę. Odczyn kwaśny wspomoże jej prawidłowy rozrost.
Czy hedera ma kwiaty? Jeżeli tak, jak wzbudzić jej kwitnienie?
Bluszcz to roślina zimozielona, która może wypuścić kwiaty. Dzieje się to jednak najczęściej w warunkach dzikich. Po około 8-10 lat od posadzenia możemy zauważyć drobne, delikatnie zielone kwiaty, które pokrywają całą roślinę.
Dzieje się tak w sprzyjających warunkach, gdzie wilgotność oraz podłoże są bogate w składniki odżywcze. Czasem to zjawisko możemy zauważyć w lesie liściasto-iglastym. Torfowe, próchniczne gleby, rozproszone światło i wilgotność ukierunkowują bluszcz w tryb wypuszczenia kwiatów.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Mtrlin/ AdobeStock