Kalie ogrodowe to cudowne rośliny doniczkowe, które mogą być uprawiane także w ogrodzie czy na działce. Potrzebują jednak fachowej opieki, gdyż nie są to okazy odporne na mróz. Pochodzą z Afryki Południowej, więc jak możecie się domyślać, muszą być zimowane. Zachwycają przede wszystkim nietuzinkowym kwiatem, ułożonym w kształt baldachimu lub jak niektórzy twierdzą, palącego się znicza. Liście są dość rozłożyste i często cętkowane. Pochwa kwiatowa ma w swoim wnętrzu kolbę, która nieco przypomina tą w skrzydłokwiecie. Jeżeli jesteście ciekawi co zrobić, aby nie pojawiły się nicienie na roślinie, sprawdźcie koniecznie moją poradę poniżej.
Co zrobić, aby nicienie nie zainteresowały się kaliami?
Kalie, to atrakcyjne rośliny nie tylko dla człowieka. To także niezwykle smaczne gatunki dla wciornastków, wełnowców, mszyc oraz chrząszczów. Kalia jest trującą rośliną, zawierającą alkaloidy, jednak nie przeszkadza to także nicieniom, które upodobały je sobie zwłaszcza wtedy, gdy są przesadzane do gleby. Atakują one przede wszystkim część korzeniową oraz część zielną rośliny.
Zaczyna marnieć, tracić liście i powoli usychać. Co zrobić, aby się przed tym uchronić? Przede wszystkim sprawdzamy kondycję zakupionej rośliny, a w szczególności podłoże. Jeżeli mamy co do niego wątpliwości, przesadzamy.
Możecie także uzbroić się w wywar z czosnku, z którego robimy oprysk. W warunkach domowych warto zrobić nieco lżejszy - 2-3 krople wywaru czosnkowego na litr wody. Spryskujemy przynajmniej raz na 2 tygodnie w celach prewencyjnych. Roślina powinna odżyć oraz być ustawiona w słonecznym miejscu. W ten sposób sprawnie ochronicie roślinę. Sprawdzajcie na bieżąco także liście pod spodem, aby wykryć wciornastki.
Czy kalie z donicy mogą być przesadzone do ogrodu do gruntu?
Większość kalii możemy zobaczyć w doniczkach, które przeważnie są dawane w formie prezentu imieninowego czy urodzinowego. Jednak mogą się pojawić także w waszych ogrodach. Mogą być przesadzane z doniczek do gruntu, jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki i proces przechodzenia.
Jak dobrze pamiętacie, to roślina pochodząca z Afryki Południowej, dlatego zimowanie jest zawsze obowiązkowe. W donicy musimy zapewnić podłoże wilgotne - z reguły rosną w naturze w terenach podmokłych i bagnistych, stąd takie uwarunkowania.
Jeżeli chcecie, aby prawidłowo roślina przyjęła się w gruncie, przesadźcie ją pod koniec kwietnia, gdy tylko wszelkie przymrozki już dawno pójdą w odstawkę. Wtedy delikatnie wyjmijcie wasze okazy z doniczek i włóżcie do gruntu.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Snab/Krzysztof Bubel / AdobeStock