Kolkwicja chińska ‘Pink Cloud’

kolkwicja chińska Kolkwitzia amabilis Pink Cloud Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Kolkwicja to rodzaj botaniczny reprezentowany tylko przez jeden gatunek, kolkwicję chińską, występującą naturalnie w środkowych Chinach, na obszarach górskich do wysokości 1300 m. n.p.m. Jest to sporych rozmiarów krzew liściasty o łukowato wyginających się pędach i bardzo obfitym kwitnieniu.

W sprzedaży dostępna jest też ciekawa odmiana – kolkwicja 'Pink Cloud'. Dowiedz się, jak ją uprawiać i gdzie sadzić.

Posłuchaj
00:00
38
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) ‘Pink Cloud’ została uzyskana w Anglii w latach 40. XX wieku. To krzew, który dorasta do 2-3 m wysokości i osiąga podobną szerokość. Gałęzie pokrywa szarobrązowa kora łuszcząca się atrakcyjnie długimi płatami. Liście są eliptyczne, o gładkich brzegach, zielone, owłosione, mają od 3 do 7 cm długości. Jesienią przebarwiają się na purpurowo.

Dzwonkowate kwiaty kolkwicji rozwijają się od maja do czerwca z ciemnoróżowych pąków, są zbudowane z 5 płatków zrośniętych u podstawy w rurkę, tworzących kwiat dwuwargowy. Kwiaty mają do 2,5 cm długości, wewnątrz są białe, z zewnątrz różowe, z żółtą plamką w gardzieli, zebrane w baldachogrona. Kwiaty są zapylane przez pszczoły i trzmiele. Po przekwitnięciu ozdobę rośliny stanowią atrakcyjne, szczeciniasto owłosione owocostany.

kolkwicja chińska Kolkwitzia amabilis Pink Cloud Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Kolkwicja chińska 'Pink Cloud' jest odporna na mróz, nadaje się do uprawy na terenie całego kraju. Preferuje gleby żyzne, gliniastopiaszczyste, przepuszczalne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, stanowiska słoneczne. W miejscach cienistych też sobie całkiem nieźle radzi, ale kwitnie słabiej.

W okresach suszy, zwłaszcza w czasie kwitnienia, kolkwicja wymaga podlewania. Co kilka lat warto wykonać silne cięcie odmładzające krzewy.

Gdzie posadzić?

Kolkwicja chińska znajduje zastosowanie w większych ogrodach przydomowych i parkach, gdzie posadzona pojedynczo w pełni prezentuje swój ładny pokrój, a podczas kwitnienia zachwyca swoją urodą. Sadzona w grupach, np. w formie szpaleru, może pełnić rolę ogrodzenia (nieformowanego żywopłotu). Nadaje się do sadzenia w zieleni osiedlowej, miejskiej, na skarpach i nasypach.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści