Obsypane kwiatami bugenwille i oleandry. Pachnące wawrzyny popularnie nazywane laurami oraz oliwki, cytrusy, granaty, figi i passiflory. Coraz częściej są to nie tylko okazy przywożone jako pamiątki z wypraw na południe, lecz standardowa oferta krajowych centrów ogrodniczych. Polacy coraz częściej decydują się na kupno roślin śródziemnomorskich i szukają odpowiedzi jak je pielęgnować.
Ogród śródziemnomorski w Polsce? To nie takie trudne!
Czyżby to zmiany klimatu albo moda, a może zwykła tęsknota za czasem spędzonym na wakacjach we Włoszech, Grecji, Hiszpanii czy Chorwacji? Faktem jest, że już nie tylko w profesjonalnych kolekcjach, ale i w polskich prywatnych ogrodach, obserwujemy urocze, a w naszej szerokości geograficznej dotychczas niespotykane rośliny. Dla wszystkich hobbystów zafascynowanych śródziemnomorską przyrodą i dla zbieraczy żywych pamiątek marka KRONEN stworzyła specjalne podłoże, które można wykorzystać w uprawach pojemnikowych i gruntowych.
Celem, który chcieli osiągnąć twórcy podłoża jest zmiana lub polepszenie właściwości rodzimych gleb. Dla roślin śródziemnomorskich, często są one zdecydowanie zbyt piaszczyste, suche lub ciężkie i gliniaste. Te rośliny wymagają specyficznych warunków - ziem zlewnych, a zarazem zasobnych w przestrzenie powietrzne. Te pozornie wykluczające się właściwości uzyskano między innymi dzięki zmieszaniu frakcji poszczególnych komponentów.
POLECANY PRODUKT
KRONEN® Ziemia do roślin śródziemnomorskich
To gotowe do użycia, wysokiej jakości podłoże polecane do sadzenia i przesadzania roślin cytrusowych, oleandrów, lawendy, bukszpanu i innych roślin uprawianych w pojemnikach.
Zawiera piasek, żwir i porowaty pumeks. Frakcje kruszyw zmieszane z wysokim torfem, który jest bazą podłoża, tworzą przyjazną korzeniom roślin strukturę. Z tego powstaje ziemia o dobrej strukturze, a zarazem żyzna, bo wzbogacona kompostem, nawozami mineralnymi, rozpuszczalnymi solami żelaza i regulatorem odczynu. Całość uzupełniona jest dodatkiem glinki i nawilżacza. Poziom pH 5,5 – 6,5 jest odpowiedni dla szerokiego spektrum roślin cytrusowych.
Choć zmiany klimatu sprawiły, że w Polsce zimy złagodniały, to jednak uprawa roślin śródziemnomorskich w ogrodach wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami:
– Największym zagrożeniem są nagłe zimowe spadki temperatury, na które wrażliwym gatunkom nie pomogą nawet najlepsze zabezpieczenia. Czy jednak takie kłopoty da się ominąć? Praktycznym rozwiązaniem wydaje się uprawa na zewnątrz oliwek, bugenwilli czy oleandrów tylko w sezonie wiosenno-letnim. Od marca/kwietnia do października/listopada rośliny mogą rosnąć na zewnątrz, a pozostałą część roku spędzają w chłodnym, ale słonecznym pomieszczeniu, gdzie temperatura na pewno nie spadnie poniżej zera. Takim miejscem może być np. przeszklona weranda, zimowy ogród lub szklarnia. Nie może to być jednak mieszkanie, bo panująca w nim temperatura, zwykle około 20 stopni, może być w czasie krótkich dni zabójcza dla roślin przechodzących rodzaj letargu. Sezonowe przeprowadzki nawet dużych oleandrów, oliwek czy bugenwilli będą odbywały się sprawnie, jeśli posadzimy je do odpowiednio dużych pojemników, które będą stałym miejscem zamieszkania śródziemnomorskich lokatorów. Ziemie w takich donicach trzeba wymieniać nie rzadziej, niż co 3 lata – komentuje Witold Czuksanow, dziennikarz i autor książek o tematyce ogrodniczej oraz wieloletni ekspert marki KRONEN.
Uprawa roślin śródziemnomorskich w naszym klimacie jest możliwa. Należy zapewnić im odpowiednie warunki w okresie wegetacji i zimowej pauzy, a co najważniejsze zaopatrzyć się w podłoże spełniające wymagania tych roślin. To wystarczy, by poczuć charakterystyczny klimat ogrodów śródziemnomorskich i odkryć, że uprawa egzotycznych gatunków, wcale nie jest taka trudna!
Artykuł powstał we współpracy z marką KRONEN – producentem najwyższej jakości podłoży ogrodniczych.
Więcej informacji o firmie i o produktach znajdziesz na: www.kronen.com.pl