10 postanowień noworocznych dla ogrodnika i nie tylko
1 postanowienie
Uprawiaj rośliny warzywne
Rosnące przez światową inflację ceny żywności nie powinny być jedyną przyczyną, która sprawi, że jednym z postanowień noworocznych będzie wprowadzenie do ogrodu nowych roślin warzywnych. Własne plony z ogródka to przede wszystkim zdrowie w najczystszej postaci! Zaplanuj więc uprawę nowych warzyw – co najmniej 2 gatunków! (koniecznie tych, które lubisz jeść!)
2 postanowienie
Zadbaj o przyrodę w ogrodzie
Stwórz w ogrodzie, na tarasie albo na balkonie miejsce dla przyrody: skrawek z nie koszoną trawą, pozornie zapomniany, drewniany pieniek, kwiaty dla owadów, budka dla ptaków, domek dla nietoperzy, poidełko czy miseczka z wodą dla zabłąkanych jeży i żab. Każda, nawet najmniejsza rzecz, która pomaga w zachowaniu bioróżnorodności jest krokiem zbliżającym nas do zdrowego, pięknego świata.
3 postanowienie
Załóż kompostownik
Nie wyrzucaj, wykorzystaj! Nawet ze ścinków trawy, zgrabionych liści czy resztek z kuchni możesz zrobić żyzny nawóz i to całkowicie za darmo! Możesz go później wykorzystać do polepszania gleby, podsypywania wszystkich roślin, a nawet jako podłoże do wysiewania nasion i produkcji rozsady. Nie bez powodu kompost nazywany jest "czarnym złotem ogrodników". Założenie kompostownika może okazać się ogromną oszczędnością!
4 postanowienie
Nie używaj torfu!
Jeszcze do niedawna torf był tanim i bardzo wydajnym dodatkiem do podłoży pozwalającym na uzyskanie idealnej struktury ziemi dla roślin. Niestety przez jego wieloletnie, intensywne wydobycie z naturalnych stanowisk, ilość torfu w całej Europie jest już bardzo mała, a torfowiska – bardzo ważne obszary naturalne – nie nadążają się odnawiać! Na rynku są już powszechnie dostępne świetne odpowiedniki podłoży z torfem, dlatego wybierajmy podłoża beztorfowe!
5 postanowienie
Uratuj roślinę z supermarketu
Obecnie w każdym większym supermarkecie jest sporo ciekawych roślin doniczkowych, które zachęcają by je kupić. Często widzimy też kwiaty na sporych przecenach (nawet do 50%), ale tutaj musimy pamiętać, że obniżki nie biorą się znikąd. Mogą być wynikiem tego, że roślina osłabła w warunkach sklepowo-magazynowych, choruje, albo ma inne, ukryte wady. Wielką radość może sprawić jej uratowanie! Naprawdę warto poświęcić trochę czasu spróbować uratować słabą roślinę z supermarketu!
6 postanowienie
Zbieraj deszczówkę
W ostatnich latach oszczędność wody stała się kluczowym elementem ekonomicznego i ekologicznego prowadzenia domu. Światowe problemy dotyczące obiegu wody w przyrodzie nie są już nam obce i dotykają niemal wszystkich gospodarstw. Czas więc na postanowienie – na profesjonalne zbieranie deszczówki!
7 postanowienie
Chroń swoje zdrowie z roślinami
Ogólnoświatowy trend, który w poszukiwaniu zdrowia zwraca się do natury jest jednym z najlepszych w obecnych czasach. Dobrodziejstwa roślin – jadalnych, ziołowych, przyprawowych – są niezliczone, więc w nadchodzącym roku wybierz kilka roślin, które będziesz systematycznie stosować, by wspomagać swoje zdrowie (i urodę)!
8 postanowienie
Nie kupuj roślin pod wpływem chwili!
To postanowienie najwyższej trudności, ale gdy już w nim wytrwasz będziesz mogła/ł pochwalić się nim innym ogrodnikom, którym niesamowicie zaimponujesz!
Przy okazji przypominamy: zawsze czytaj etykiety na roślinach, sprawdzaj ich wymagania, docelową wysokość i szerokość, bo zbyt gęsto rosnące rośliny będą chorowały i walczyły o składniki pokarmowe.
9 postanowienie
Korzystaj w pełni z piękna roślin
Otaczanie się pięknem jako sposób na poprawę zdrowia wydaje się być bujdą, ale to nieprawda! Ludzie od wieków tratowali tę myśl bardzo poważne, a obecnie wiemy, że dbanie o zmysły jest bardzo ważne. Zdrowie umysłu nierozerwalnie łączy się ze zdrowiem całego ciała, więc w tym roku postanów sobie, że będziesz się otaczała/ł pięknymi roślinami! Raz na miesiąc lub częściej przyozdabiaj swoje otoczenie stroikami roślinnymi, bukietami i innymi "dobrami" z ogrodu.
10 postanowienie
Eko-nawyk zakupowy!
Naprawdę wystarczy jeden! Na przykład idąc do sklepu, nie zapominaj o torbie wielokrotnego użytku. Staraj się wybierać produkty, które mają łatwe w recyklingu opakowania. Unikaj folii – większość owoców i warzyw nie musi być pakowana w plastikowe torebki. Dania gotowe też lepiej kupować w małych sklepikach osiedlowych czy garmażerkach, w których bez problemu można poprosić w pakowanie jedzenia we własne, przyniesione z domu pojemniki.
I na koniec, ogranicz też używanie plastiku w ogrodzie (np. kupuj rośliny z gołym korzeniem, a nie w plastikowych doniczkach).
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Sibusky/Pixabay