Typowy trawnik potrzebuje około 25 mm wody na tydzień, w zależności od temperatury powietrza. Inne rośliny, jak choćby sezonowe kwiaty, wymagają częstego podlewania, szczególnie w bardzo upalne dni. Jeśli wyjedziemy na dłuższe wakacje, i podczas naszej nieobecności nie spadnie ani jedna kropla deszczu, możemy spodziewać się lekkiego spustoszenia w ogrodzie. Szkoda wracać do ogrodu z przyschniętą trawą i zwiędniętymi roślinami… Dlatego warto zabezpieczyć ogród, wyposażając go w odpowiedni sprzęt do nawadniania, który możemy zaprogramować stosownie do naszych potrzeb.
Sterowniki podlewania w ogrodzie
Czyli jak oszczędzać czas i pieniądze z Fiskars
Mowa o sterownikach, które programuje się w łatwy sposób ustawiając początek, częstotliwość i czas trwania nawadniania. O tym jak często i jak długo mają być nawadniane rośliny decyduje właściciel ogrodu, wprowadzając odpowiednie informacje do sterownika.
W ofercie Fiskars znajdziemy sterownik nawadniania podwójny i pojedynczy. Urządzenie jest proste w konfiguracji i obsłudze, automatycznie włącza i wyłącza wodę zgodnie z naszym harmonogramem. Duży, czytelny wyświetlacz LCD sprawia, że programowanie jest łatwe i intuicyjne. Po prostu ustawiamy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, częstotliwość nawadniania (6 h, 12 h lub 1 do 7 dni) i czas trwania (1 do 360 min). Sterownik podwójny ma możliwość programowania nawadniania tak, aby uruchamiał dwa węże niezależnie lub jednocześnie. Warto zaznaczyć, że sterownik wymaga do pracy baterii 2xAA, które trzeba kupić osobno.
Sterownik wyposażony jest w:
- przycisk natychmiastowego nawadniania, który umożliwia odkręcenie kranu bez przerywania ustawień;
- zaprogramowane zabezpieczenie przed niskim stanem naładowania baterii;
- uniwersalne przyłącze, które pasuje do kranów o trzech najbardziej popularnych średnicach: 21 mm (G 1/2"), 26,5 mm (G 3/4") i 33,3 mm (G 1");
- ergonomiczne złącze obrotowe, które zapewnia wygodną instalację;
- zintegrowany filtr wody długotrwałą wydajność.
Nie zapominajmy o wodzie dla roślin w donicach
Zabezpiecz kwiaty doniczkowe przed uschnięciem!
Wyjeżdżając na wakacje nie zapominajmy również o kwiatach w donicach, które bardzo często zdobią nasze ogrody czy tarasy – one również mogą zwiędnąć lub uschnąć podczas dużych upałów. Dlatego warto przed wyjazdem wykonać kilka podstawowych czynności zabezpieczających rośliny:
- Przenieś donice z roślinami w zacienione miejsce
Uchroni to rośliny w pojemnikach przed działaniem ostrego słońca. - Zastosuj lejek z butelki.
Napełnij butelkę po napoju wodą i zakręć. W zakrętce zrób dziurki i wciśnij butelkę dziubkiem do ziemi. Woda powoli będzie wypływać, co zapewni delikatne nawilżenie podłoża. - Zastosuj donicę z tzw. wkładem
Innym pomysłem jest stosowanie donic z tzw. wkładem. Wtedy do większej donicy możemy nalać wodę, dzięki czemu utrzymamy odpowiedni stopień wilgotności w podłożu.
Tekst i zdjęcia: informacja prasowa Fiskars