Logo
Logo

Ile litrów wody potrzeba na podlanie 1m² trawnika?

Przyjęło się, że trawa potrzebuje jednorazowo aż 5 litrów wody na m², by prawidłowo się rozwijać. Dlatego ważny jest wybór, zwłaszcza w przypadku dużego areału, dobrej jakości zraszaczy oraz właściwych technik podlewania. Aby murawa ogrodowa była niczym puszysty i gęsty "zielony dywan", trzeba ją systematycznie nawadniać, a to, wbrew pozorom, niełatwa sztuka. Nasz krótki poradnik sprawę na pewno ułatwi.

Ile wody potrzebuje trawnik, aby być zdrowym i pięknym?

Podlewanie trawnika to kluczowy element jego pielęgnacji, który ma decydujący wpływ na jego wygląd i zdrowie. Choć może się wydawać, że jest to prosta czynność, w rzeczywistości wymaga odpowiedniej wiedzy i techniki. Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci dbać o trawnik, aby zawsze prezentował się znakomicie.

Woda – eliksir życia dla Twojego trawnika

Trawa, jak każdy żywy organizm, potrzebuje wody do prawidłowego rozwoju. Ilość potrzebnej wody zależy od wielu czynników, takich jak nasłonecznienie, rodzaj gleby, a także pogoda i pora roku. Jednak istnieje zbliżona zasada, która mówi:

► w przypadku gleb przepuszczalnych zalecane jest dostarczenie około 5 litrów wody na m²;
► natomiast na glebach nieprzepuszczalnych, gliniastych, wystarczy około 3 litry wody na m².

Ważne jest, aby dostosować ilość wody do aktualnych warunków, co zapewni trawnikowi najlepsze warunki do wzrostu.

 

 

Sekrety mistrzowskiego podlewania – kiedy i jak?

Najlepszym momentem na podlewanie trawnika są wczesne godziny poranne. Podlewanie w tym czasie zapewnia, że woda zdąży wsiąknąć do gleby i dotrzeć do korzeni trawy, zanim zacznie intensywnie parować pod wpływem słońca. Unikaj podlewania w ciągu dnia, gdy słońce jest najmocniejsze, ponieważ woda szybko wyparuje, a krople na trawie mogą działać jak soczewki, powodując przypalenia. Podlewanie wieczorem jest również niewskazane, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych, z powodu wilgotności utrzymującej się przez noc.

Podlewanie trawnika powinno być również obfite, ale niezbyt częste, co zachęca trawę do rozwijania głębszego systemu korzeniowego, lepiej radzącego sobie w okresach suszy. W zależności od pogody, zazwyczaj wystarczające będzie podlewanie 2 razy w tygodniu, zwiększając częstotliwość podczas dłuższych okresów upałów.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Czy Twój trawnik ma wystarczająco wody? Sposoby na sprawdzenie!

Prostym sposobem, aby sprawdzić, czy trawnik jest odpowiednio nawodniony, jest test szpikulcem lub zwykłą śrubokrętem. Wbij narzędzie w ziemię; jeśli bez problemu zanurza się na głębokość 10-15 cm, trawnik jest prawidłowo nawodniony. Jeżeli narzędzie napotyka opór, może to oznaczać, że gleba jest zbyt sucha.

Prawidłowe nawadnianie trawnika to więcej niż tylko "podlanie wody". To zrozumienie potrzeb trawnika, odpowiednie techniki podlewania i regularne sprawdzanie stanu nawilżenia gleby. Dzięki tym poradom Twój trawnik może stać się zdrowym i pięknym "zielonym dywanem", który będzie ozdobą Twojego ogrodu przez cały sezon.


Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Autor
Ile litrów wody potrzeba na podlanie 1m² trawnika?
Ile litrów wody potrzeba na podlanie 1m² trawnika?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl