Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
3
Do góry

„Owad w Obiektywie” – 3. edycja konkursu dla młodzieży

Ruszyła trzecia edycja konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”, mającego zachęcać młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. Prace nadsyłać można do 2 listopada, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na grudzień.

Entomolodzy przypominają, że owady to najliczniejsza grupa zwierząt żyjących na Ziemi. Ich liczbę szacuje się na ponad milion gatunków, a tylko w Polsce żyje około 30 tys. gatunków.

Owady odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie, m.in. zapylając rośliny kwiatowe, rozkładając martwą materię organiczną, czy stanowiąc pokarm dla wielu innych grup zwierząt, a nawet niektórych roślin. Niektóre owady to szkodniki gospodarcze czy wektory chorób (np.malarii), ale liczne gatunki to sprzymierzeńcy ludzi, np. w sadownictwie i ogrodnictwie.

Zdaniem entomologów, konieczność ochrony owadów staje się coraz pilniejsza, w tym także w Europie. Najnowsze badania wskazują bowiem, że w ciągu zaledwie kilku ostatnich dekad w wielu regionach naszego kontynentu liczba owadów spadła nawet o 30-70 proc.

Jeśli ta tendencja nie zostanie zatrzymana, grozi nam katastrofa ekologiczna, ponieważ większość ekosystemów lądowych jest ściśle zależna od owadów” – ocenił dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców UŁ i Fundacji „Biodiversitatis”.

fotografowanie owadów fot. Asinno - Pixabay
Fot. Asinno / Pixabay

O konkursie

Konkurs fotograficzny „Owad w Obiektywie” jest obecnie jedynym tego rodzaju konkursem w Polsce - mówi PAP jego pomysłodawczyni dr Agnieszka Soszyńska-Maj z Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

Głównym założeniem konkursu jest aspekt edukacyjny. Chcemy zachęcać młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. W ten sposób znacznie łatwiej zrozumieć ich kluczową rolę w przyrodzie, a przez to także skuteczniej je chronić” - podkreśla dr Soszyńska-Maj.

Konkurs cieszy się coraz większą popularnością. Na pierwszą edycję uczniowie i studenci nadesłali ponad 100 prac, a na drugą – już niemal 200. Zgłoszenia napłynęły z terenu całego regionu łódzkiego. ”Liczymy, że w tym roku nadesłanych prac będzie jeszcze więcej” – dodaje dr Soszyńska-Maj.

Wzorem poprzednich lat nagrodzone zdjęcia prezentowane będą na wystawach m.in. podczas Nocy Biologów czy łódzkiego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

Organizatorami konkursu są Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Fundacja „Biodiversitatis”. Tegorocznej edycji patronują: prezydent Łodzi, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Łódzkiego, dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Związek Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Łódzki oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.


Zasady

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich z województwa łódzkiego oraz studenci wszystkich łódzkich uczelni. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa zdjęcia w każdej z pięciu konkursowych kategorii: Z życia owada, Zdjęcie artystyczne, Owady chronione, Makro oraz Owad i roślina.

Zdjęcia na konkurs można nadsyłać na adres pte.lodz@gmail.com do 2 listopada 2019 r. Uroczyste rozstrzygnięcie zaplanowano na 11 grudnia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Pełen regulamin konkursu „Owad w Obiektywie 2019” znaleźć można na stronach Łódzkiego Oddziały Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (www.facebook.com/LodzPTE/) oraz Fundacji „Biodiversitatis” (www.facebook.com/Biodiversitatis/).

2019-04-24
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, zdjęcie tytułowe: zdjęcia motyla fot. StockSnap / Pixabay

 


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu