Tanie przegrody do ogrodów
Jeśli nie chcesz stawiać trwałego, kosztownego ogrodzenia, przesłonę między swoim ogrodem a działką sąsiada możesz stworzyć z gotowych paneli, osłonić matą wiklinową lub ogrodzeniową włókniną, albo samodzielnie wykonać gabiony (jeśli masz pod dostatkiem dużą ilość kamieni).
Coraz częściej przy ogrodzeniu w małych ogrodach miejskich buduje się podwyższone rabaty i grządki i obsadza je wysokimi bylinami lub kępami krzewów. Jednak najlepszą metodą, by odgrodzić się od sąsiada, przynoszącą korzyść także przyrodzie, jest posadzenie wzdłuż płotu roślin.
Możesz wybrać mało wymagające gatunki o sezonowych liściach, szybko rosnące pnącza, albo zimozielone rośliny. Na długim odcinku dzielącym ogród od sąsiada warto założyć żywopłot, wykorzystując sadzonki z tzw. gołym korzeniem – to jedno z najtańszych rozwiązań.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Odgrodzenie się od sąsiada roślinami daje korzyści przyrodzie, a przy tym jest formą, która najmniej zaburza krajobraz. Jednak zanim zdecydujesz, jaki gatunek rośliny wybrać, przyjrzyj się temu, co rośnie w okolicy w środowisku naturalnym oraz temu, co zostało posadzone w sąsiadujących ogrodach, aby stworzyć harmonijną przegrodę.
Tworzone wzdłuż granicy działki nasadzenia nie tylko muszą spełniać twoje oczekiwania, ale też nie mogą stwarzać kłopotów sąsiadowi. Spotkaj się z właścicielami działki za płotem, aby porozmawiać o swoich planach. Przyjrzyj się temu, co sąsiad ma w ogrodzie, aby nie posadzić zbyt wysoko rosnących roślin, które mogłyby zacienić np. znajdującą się u niego różankę czy warzywnik. Zadbaj też o to, aby w pobliżu miejsca, w którym bawią się dzieci nie sadzić gatunków trujących lub kłujących. Takie podejście może skutkować tym, że sąsiad też będzie uzgadniał w przyszłości z tobą nasadzenia, które mogłyby wpływać na warunki panujące w twoim ogrodzie.
Sposoby na odgrodzenie się od sąsiada
Najczęstszą formą stosowaną na granicy dwóch działek jest żywopłot. Do stworzenia żywopłotu wykorzystaj takie gatunki, które dobrze poradzą sobie na danym stanowisku (zarówno pod względem warunków glebowych, jak i nasłonecznienia), ale też będą współgrać z innymi nasadzeniami w ogrodzie, stylem całego założenia oraz będą pasować do charakteru budynku. Żywopłot może być formowany lub nieformowany i mieć charakter nieformalny i być założony z mieszanych gatunków.
Na mniejszej działce lepiej jednak posadzić krzewy, które osiągną nie więcej niż 2-3 m wysokości. Jeżeli masz bardzo wąską przestrzeń przy płocie do odgrodzenia się od sąsiada wykorzystaj pnącza osiągające kilka metrów długości (w zależności od upodobania, wieloletnie lub jednoroczne) albo byliny, które dorastają do 2 m wysokości i tworzą kępy.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Drzewa w formie przegrody
Wśród drzew, które sprawdzają się w roli żywopłotów spotyka się najczęściej graby, lipy, głogi i buki. Nieco rzadziej stosowanym, ale wartym uwagi gatunkiem jest mało wymagający klon polny, brzozy o pięknych białych pniach oraz ambrowiec balsamiczny o ładnym kształcie liści i efektownym jesiennym przebarwieniu. Zimozieloną ścianę można też stworzyć ze świerków.
Oryginalny żywopłot można również stworzyć z gatunków owocowych, takich jak jabłonie czy grusze – prowadząc te rośliny w formie wachlarzy, espalierów, kordonów lub sznurów. Staranne prowadzenie pomiędzy dwiema działkami lub przy murze daje wyjątkowy efekt i sprawia, że przegroda będzie nie tylko ozdobą, ale przyniesie korzyści w postaci smacznych owoców.
Do odgrodzenia się od sąsiada roślinami świetnie nadaje się także wierzba – coraz częściej spotyka się zielone przegrody z tej rośliny. Zaletą wierzby jest to, że szybko rośnie i wyginając jej odpowiednio przygotowane pędy pozwala tworzyć ciekawe formy.
Krzewy w formie przegrody
Na zimozielone nasadzenia najlepiej nadają się krzewy iglaste, takie jak cisy, żywotniki, jałowce, cyprysiki oraz niektóre sosny. Wśród gatunków liściastych prym wiodą bukszpany, laurowiśnie, ostrokrzewy, mahonie, ogniki szkarłatne oraz berberys Juliany.
Jeśli chcesz się odgrodzić od sąsiada roślinami i posadzić krzewy o sezonowym ulistnieniu, masz do wyboru mnóstwo gatunków. Naszymi faworytami na żywopłoty formowane są derenie białe o kolorowych pędach, tawuły japońskie, lilaki Meyera, pęcherznice kalinolistne, berberysy, ligustry, irgi oraz krzewuszki.
W nasadzeniach bardziej naturalistycznych sprawdzają się hortensje, róże, perukowce podolskie, czarne bzy, derenie pagodowe, klony palmowe oraz doskonale znoszące zacienienie różaneczniki.
Pnącza w formie przegrody
Jeśli szukasz bardzo szybkiego sposobu na odgrodzenie się od sąsiada roślinami, nie masz za dużo miejsca do posadzenia szerokiego żywopłotu lub po prostu lubisz bardziej oryginalne rozwiązania, posadź przy płocie pnącza. Uważaj jednak, aby dobrać gatunki, które nie zaczną przerastać poza granice twojej posesji.
Jeśli sąsiad wyrazi zgodę i nie będzie miał przeciwskazań, albo zadbasz o kontrolę nad gatunkiem szybko rosnącym, wybierz niezawodny winobluszcz pięciolistkowy. W cienistym miejscu (np. w pobliżu garażu lub pod koronami drzew) doskonałą zimozieloną przegrodą będzie bluszcz pospolity. Bardzo efektowną pnącą rośliną, która przyciąga uwagę wielkimi liśćmi jest kokornak wielkolistny.
Przy ogrodzeniu możesz też uprawiać dla kwiatów groszki pachnące oraz jednoroczne wilce, tunbergię oskrzydloną, rodochiton, kobeę, fasolnik i fasolę ozdobną.
Byliny i rośliny jednoroczne w formie przegrody
W małych ogrodach, w zabudowie szeregowej czy w miejscach, gdzie nie ma możliwości stworzenia żywopłotu z drzew, krzewów lub pnączy, też można stworzyć barierę z roślin, która będzie dawać poczucie prywatności i osłoni wnętrze ogrodu od sąsiada. Trzeba wówczas szukać wśród bylin.
Klasyczne byliny, które osiągają wysokie rozmiary i nie wymagają wykopywania na zimę to m.in. sadźce, floksy, astry, rudbekie, języczki, przegorzany, juki (w czasie kwitnienia) i ostróżki. W roli żywopłotu wystąpić mogą również wysokie trawy ozdobne, takie jak miskanty.
Ciekawym rozwiązaniem może być też posadzenie roślin niezimujących w gruncie lub jednorocznych, ale osiągających duże rozmiary (warte polecenia np. na działkach ROD czy na działkach, na których przebywamy jedynie w okresie letnim). Do tej grupy zaliczają się pacioreczniki, rączniki, efektownie kwitnące dalie oraz strzeliste mieczyki. Duże rozmiary osiągają także słoneczniki, malwy oraz niektóre lilie.
Zdjęcia tytułowe: atmospheric, Gina Sanders, mariesacha / AdobeStock