Logo
Logo

Jak pielęgnować róże? Co zrobić, aby długo i obficie kwitły?

Róże to bez wątpienia królowe kwiatów. Dzięki niesamowitej różnorodności kształtów, kolorów i zapachów, są niezbędne w każdym ogrodzie. Zachód słońca, przyjemne ciepło i cudowna kompozycja róż w letnie popołudnie to niesamowita przyjemność! Kto by tego nie chciał?

Kilka prostych wskazówek dotyczących całorocznej pielęgnacji róż sprawi, że twoje krzewy będą zdrowe i piękne. Sprawdź, nasz poradnik ABC pielęgnacji róż.

Spis treści
Co zrobić żeby róże kwitły jak najdłużej? Jak prawidłowo pielęgnować róże, aby były piękne i zdrowe?

Co zrobić aby róże obficie kwitły?

Istnieje bardzo wiele odmian róż i mogą być zupełnie inne niż te, które znamy jako kwiaty cięte. Dostępne są w wielu kolorach, zapachach i kształtach, a także stylach i sposobie wzrostu.

Krzewy różane, róże pnące, róże standardowe, róże szpalerowe i pokrywające ziemię, a każda z nich może być wykorzystana w wielu miejscach – w gruncie, w pojemnikach na balkonie lub patio czy przy ścianie lub ogrodzeniu.

róże w ogrodzie fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Róże w ogrodzie

róże w doniczce fot. Flower Council Holland.jpg
Fot. Flower Council Holland

Róże w doniczkach

Łatwa pielęgnacja róż krok po kroku

Kilka prostych wskazówek dotyczących całorocznej pielęgnacji róż sprawi, że twoje krzewy będą zdrowe, piękne i obficie kwitnące.

 • Stanowisko | Gdzie posadzić?
  Ważne, aby posadzić róże w miejscu, gdzie będzie miała pełne słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie.

 • Podlewanie | Co ile podlewać?
  Regularnie podlewaj roślinę, gdy na zewnątrz jest sucho.

 • Nawożenie | Czym dokarmiać?
  Wiosną podaj roślinom specjalny nawóz do róż, aby zapewnić im zdrowie i obfite kwitnienie przez długi czas.

 • Zimowanie | Jak chronić przed mrozem?
  Róże ogrodowe są zwykle bardzo odporne, gdy są posadzone w glebie. W doniczkach lepiej zapewnić im jako ochronę przed mrozem warstwę ochronną z juty lub folii bąbelkowej.

 • Cięcie | Jak ciąć dla pięknych kwiatów?
  Przycinanie jest bardzo ważne dla róż. Dzięki temu dobrze rosną, produkują wiele kwiatów oraz wyglądają młodo i zdrowo. Najlepszą porą na przycinanie jest koniec lutego lub początek marca. Można to zrobić również później, ale przez to róże później zakwitną. Wcześniejsze przycinanie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ młode pędy mogą zostać zniszczone przez nocne mrozy, a roślina będzie bardziej podatna na choroby spowodowane przez grzyby, np. czarną plamistość lub mączniaka.
  Przycinanie zależy od rodzaju rośliny. Krzewy i róże standardowe powinno się przycinać 10-15 cm nad ziemią lub pniem. W przypadku róż pnących zwróć uwagę na kształt i wysokość, jaką chcesz, by osiągnęły twoje rośliny. Nie bój się mocno przycinać róż; rośliny rozwiną nowe pędy i będą obficie kwitły wiosną i latem.

Target Zadbany Ogród / YouTubeTekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Jak pielęgnować róże? Co zrobić, aby długo i obficie kwitły?
Jak pielęgnować róże? Co zrobić, aby długo i obficie kwitły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (28)
Twoja strona ogrodu