Logo
Logo

Rozmnażanie laurowiśni | Jak pobrać i ukorzenić sadzonki?

Laurowiśnia to popularny krzew na żywopłoty. Jej ukorzenianie może wydawać się skomplikowane, ale dzięki kilku prostym krokom, możemy to zrobić samodzielnie w domu. Dowiedz się, jak przygotować idealne podłoże, jak korzystać z naturalnego ukorzeniacza i jak dbać o młode sadzonki.

Michał z kanału JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK podpowie Wam, jak się za to zabrać. Zobaczcie FILM!

JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK / YouTubeProsty sposób na ukorzenianie laurowiśni

Laurowiśnia to jeden z najbardziej pożądanych krzewów na żywopłoty. Jej ukorzenianie może wydawać się trudne, ale dzięki kilku prostym krokom, możemy to zrobić samodzielnie w domu.

Wybór odpowiednich gałązek

Pierwszym krokiem jest pozyskanie półzdrewniałych gałązek odchodzących od głównego pędu.

Przygotowanie naturalnego ukorzeniacza

Następnie przygotowujemy ukorzeniacz z węgla aktywnego. Wystarczy rozetrzeć spalone drewno na drobne kawałeczki, by uzyskać doskonały materiał do ukorzeniania. Ten naturalny ukorzeniacz chroni młode sadzonki przed bakteriami i chorobami grzybowymi.

Mieszanka ziemi idealna do ukorzeniania

Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża. Najlepsza będzie świeża ziemia kompostowa, przesiane przez sito, do której dodajemy piasek. Proporcje? Idealnie 50% piasku do 50% ziemi, ale można dostosować je według własnych potrzeb. Taka mieszanka zapewnia odpowiednią wilgotność i przepuszczalność.

Przygotowanie doniczki i sadzonek

Przygotowujemy doniczkę o głębokości około 15 cm. Ważne, by ziemia była luźna i nie była ugniatana. Doniczki powinny mieć otwory na dnie, by zapewnić odpływ nadmiaru wody.

Ostatnim krokiem jest przygotowanie gałązek do ukorzeniania. Ucinamy je pionowo, obrywamy dolne listki i skracamy pozostałe o połowę. Następnie moczymy je w wodzie i w ukorzeniaczu z węgla, po czym umieszczamy w przygotowanej ziemi.

Podlewanie i pielęgnacja

Po wszystkim, sadzonki podlewamy umiarkowanie, dbając by nie były ani przelane, ani wysuszone. Umieszczamy je w wilgotnym miejscu z odpowiednią ilością światła. Po około 6 miesiącach powinniśmy zobaczyć pierwsze efekty.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK, zdjęcie tytułowe: kolaż – Valerii Honcharuk / Adobe Stock

Autor
Rozmnażanie laurowiśni | Jak pobrać i ukorzenić sadzonki?
Rozmnażanie laurowiśni | Jak pobrać i ukorzenić sadzonki?
JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK

Michał to amator i miłośnik działkowania. Dla niego działka stanowi ucieczkę od codzienności i stresów związanych z pracą. Wykorzystuje każdą wolną chwilę, by spędzić ją na swoim kawałku ziemi, który nie tylko pobudza endorfiny, ale również stanowi źródło inspiracji przez cały rok. Uważa, że prace na działce są doskonałym treningiem dla ciała, eliminując potrzebę korzystania z klubów fitness czy siłowni. Jego działka jest miejscem eksperymentów; nie jest idealna, nie jest w pełni wyposażona ani nie przypomina tych z katalogów, co dodaje jej unikalnego charakteru.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl