Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) odmiana 'Miniredia' PBR to wszechstronny krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). 

Najmniejsza na rynku, karłowa odmiana laurowiśni, o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach uprawy osiąga nie więcej niż 1 m średnicy. Roślina tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy, ma zimozielone, błyszczące, skórzaste liście. Młode przyrosty są pomarańczowoczerwone, ładnie kontrastują z zielenią starszych liści, co przykuwa uwagę wiosną.

Wymagania i uprawa

Roślina nie odbiega swoimi wymaganiami uprawowymi od gatunku. Jest tolerancyjna względem podłoża, najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach półcienistych.

Zastosowanie

Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo oraz w grupach, w miejscach eksponowanych. Jest polecana do ogrodów przydomowych, skalnych, zieleni osiedlowej i parkowej, sadzenia na rabatach i obwódkach kwietników, tworzenia niskich żywopłotów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Ciekawostki

Laurowiśnia wschodnia 'Miniredia' wygrała złoty medal w Konkursie Roślin Nowości 2021. Roślina została wyhodowana przez Hortival Diffusion S.A.S. (Francja), a do konkursu została zgłoszona przez MINIER PEPINIERES – MINIER PROFESSIONAL SOLUTION, HORTIVAL DIFFUSION (Francja). Odmiana jest na rynku od 2020 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska