Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Dlaczego laurowiśnia żółknie i brązowieje? Błędy w uprawie!

Laurowiśnia to wiecznie zielony krzew, który jest ozdobny przez cały rok. Wyróżnia się pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi i delikatnymi, białymi i ładnie pachnącymi kwiatami, które pojawiają się w maju. Te krzewy są świetnym wyborem na żywopłot, a karłowate odmiany laurowiśni są idealne jako rośliny okrywowe lub do uprawy w donicach. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do żółknięcia i brązowienia liści laurowiśni. Dlaczego tak się dzieje? Co robimy źle i jak to naprawić? Sprawdź!

Spis treści
Jak dbać o laurowiśnie zimą? Jak dużo wody potrzebuje laurowiśnia? Jak nawozić laurowiśnię, żeby zdrowo rosła?

Dlaczego laurowiśnia słabo rośnie, żółknie i brązowieje? Przyczyny i rozwiązania

Przyczyn słabego wzrostu, żółknięcia brązowienia liści laurowiśni może być kilka, a to właśnie od powodu problemu zależy dalsze działanie. Trzeba jednak pamiętać, że często taką roślinę można bez problemu odratować, aby sprawdzić, czy jest to możliwe, wystarczy naciąć gałązkę – jeśli w środku nie jest brązowa i wyschnięta, to znaczy, że jest żywa i na wiosnę powinna zacząć wypuszczać nowe liście, uzupełniając tym samym powstałe braki.

Przemarznięcie!

Pomimo, że jest to bardzo odporna roślina, jedną z najczęstszych przyczyn brązowienia liści laurowiśni to przemarznięcie krzewu, które może wynikać z silnego mrozu lub ostrego wiatru.

Rozwiązanie problemu
Dlatego warto stosować zimowe osłony przed mrozem i silnym wiatrem. Nawet jeśli część liści zbrązowieje, to roślina przetrwa zimę – zbrązowiałe liście odpadną, a roślina wiosną wypuści nowe.

Zbyt mała ilość wody!

Na skutek suszy lub braku możliwości pobrania wody z zamarzniętego podłoża liście mogą wysychać, żółknąć i brązowieć. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem niedostatecznej ilości wody jest zwijanie się liści.

Rozwiązanie problemu
Chcąc uratować laurowiśnie, należy je obficie podlać w trakcie odwilży. Problem ten zazwyczaj występuje w trakcie bezśnieżnej, a jednocześnie mroźnej zimy, co utrudnia pobieranie wody z podłoża. Warto również pamiętać o podlewaniu laurowiśni podczas letniej suszy – czasem trzeba to robić nawet 2 razy dziennie. Ważne jest również ściółkowanie roślin (można wykorzystać do tego korę), co zmniejsza utratę wody.

Nieprawidłowe nawożenie!

Zbyt mała ilość potasu w podłożu również może upośledzić pobieranie wody, co będzie skutkowało brązowieniem i wysychaniem liści laurowiśni.

Rozwiązanie problemu
Dlatego należy zadbać o kompleksowe nawożenie. Można wykorzystać do tego wieloskładnikowe nawozy mineralne oraz nawozy długodziałające, które wystarczy zaaplikować raz w sezonie, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu system korzeniowy lepiej się rozrośnie, co ułatwi roślinie pobór składników pokarmowych oraz wody nawet w niesprzyjających okolicznościach. Dodatkowo rośliny dobrze odżywione są mocniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SaraTM / Depositphotos

Autor
Dlaczego laurowiśnia żółknie i brązowieje? Błędy w uprawie!
Dlaczego laurowiśnia żółknie i brązowieje? Błędy w uprawie!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

08-07-2023 15:11

Komentarz dodany przez Krzysztof: Żółknięcie laurowiśni ma bardzo prostą i niewymienioną w artykule przyczynę : złe pH (kwaśne). Większość roślin w ogrodzie toleruje/ lubi niskie pH, ale nie laurowiśnia. Mocno się zdziwiłem kiedy użyłem pH metru na ziemi z masowo umierającej ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl