Dlaczego laurowiśnia żółknie i brązowieje? Błędy w uprawie!

choroby i problemy - żółte i brązowe liście laurowiśni fot. SaraTM - Depositphotos

Laurowiśnia to wiecznie zielony krzew, który jest ozdobny przez cały rok. Wyróżnia się pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi i delikatnymi, białymi i ładnie pachnącymi kwiatami, które pojawiają się w maju. Te krzewy są świetnym wyborem na żywopłot, a karłowate odmiany laurowiśni są idealne jako rośliny okrywowe lub do uprawy w donicach. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do żółknięcia i brązowienia liści laurowiśni. Dlaczego tak się dzieje? Co robimy źle i jak to naprawić? Sprawdź!

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Jak dbać o laurowiśnie zimą? Jak dużo wody potrzebuje laurowiśnia? Jak nawozić laurowiśnię, żeby zdrowo rosła?

Dlaczego laurowiśnia słabo rośnie, żółknie i brązowieje? Przyczyny i rozwiązania

Przyczyn słabego wzrostu, żółknięcia brązowienia liści laurowiśni może być kilka, a to właśnie od powodu problemu zależy dalsze działanie. Trzeba jednak pamiętać, że często taką roślinę można bez problemu odratować, aby sprawdzić, czy jest to możliwe, wystarczy naciąć gałązkę – jeśli w środku nie jest brązowa i wyschnięta, to znaczy, że jest żywa i na wiosnę powinna zacząć wypuszczać nowe liście, uzupełniając tym samym powstałe braki.

Przemarznięcie!

Pomimo, że jest to bardzo odporna roślina, jedną z najczęstszych przyczyn brązowienia liści laurowiśni to przemarznięcie krzewu, które może wynikać z silnego mrozu lub ostrego wiatru.

Rozwiązanie problemu
Dlatego warto stosować zimowe osłony przed mrozem i silnym wiatrem. Nawet jeśli część liści zbrązowieje, to roślina przetrwa zimę – zbrązowiałe liście odpadną, a roślina wiosną wypuści nowe.

Zbyt mała ilość wody!

Na skutek suszy lub braku możliwości pobrania wody z zamarzniętego podłoża liście mogą wysychać, żółknąć i brązowieć. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem niedostatecznej ilości wody jest zwijanie się liści.

Rozwiązanie problemu
Chcąc uratować laurowiśnie, należy je obficie podlać w trakcie odwilży. Problem ten zazwyczaj występuje w trakcie bezśnieżnej, a jednocześnie mroźnej zimy, co utrudnia pobieranie wody z podłoża. Warto również pamiętać o podlewaniu laurowiśni podczas letniej suszy – czasem trzeba to robić nawet 2 razy dziennie. Ważne jest również ściółkowanie roślin (można wykorzystać do tego korę), co zmniejsza utratę wody.

Nieprawidłowe nawożenie!

Zbyt mała ilość potasu w podłożu również może upośledzić pobieranie wody, co będzie skutkowało brązowieniem i wysychaniem liści laurowiśni.

Rozwiązanie problemu
Dlatego należy zadbać o kompleksowe nawożenie. Można wykorzystać do tego wieloskładnikowe nawozy mineralne oraz nawozy długodziałające, które wystarczy zaaplikować raz w sezonie, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu system korzeniowy lepiej się rozrośnie, co ułatwi roślinie pobór składników pokarmowych oraz wody nawet w niesprzyjających okolicznościach. Dodatkowo rośliny dobrze odżywione są mocniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SaraTM / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Laurowiśnia wschodnia SOFIA Prunus laurocerasus

Laurowiśnia wschodnia 'Miniredia' Prunus laurocerasus 'Miniredia'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
08-07-2023 17:11
Komentarz dodany przez Krzysztof: Żółknięcie laurowiśni ma bardzo prostą i niewymienioną w artykule przyczynę : złe pH (kwaśne). Większość roślin w ogrodzie toleruje/ lubi niskie pH, ale nie laurowiśnia. Mocno się zdziwiłem kiedy użyłem pH metru na ziemi z masowo umierającej ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści