Dlaczego laurowiśnia słabo rośnie, żółknie i brązowieje? Przyczyny i rozwiązania
Przyczyn słabego wzrostu, żółknięcia brązowienia liści laurowiśni może być kilka, a to właśnie od powodu problemu zależy dalsze działanie. Trzeba jednak pamiętać, że często taką roślinę można bez problemu odratować, aby sprawdzić, czy jest to możliwe, wystarczy naciąć gałązkę – jeśli w środku nie jest brązowa i wyschnięta, to znaczy, że jest żywa i na wiosnę powinna zacząć wypuszczać nowe liście, uzupełniając tym samym powstałe braki.
Przemarznięcie!
Pomimo, że jest to bardzo odporna roślina, jedną z najczęstszych przyczyn brązowienia liści laurowiśni to przemarznięcie krzewu, które może wynikać z silnego mrozu lub ostrego wiatru.
Rozwiązanie problemu
Dlatego warto stosować zimowe osłony przed mrozem i silnym wiatrem. Nawet jeśli część liści zbrązowieje, to roślina przetrwa zimę – zbrązowiałe liście odpadną, a roślina wiosną wypuści nowe.
Zbyt mała ilość wody!
Na skutek suszy lub braku możliwości pobrania wody z zamarzniętego podłoża liście mogą wysychać, żółknąć i brązowieć. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem niedostatecznej ilości wody jest zwijanie się liści.
Rozwiązanie problemu
Chcąc uratować laurowiśnie, należy je obficie podlać w trakcie odwilży. Problem ten zazwyczaj występuje w trakcie bezśnieżnej, a jednocześnie mroźnej zimy, co utrudnia pobieranie wody z podłoża. Warto również pamiętać o podlewaniu laurowiśni podczas letniej suszy – czasem trzeba to robić nawet 2 razy dziennie. Ważne jest również ściółkowanie roślin (można wykorzystać do tego korę), co zmniejsza utratę wody.
Nieprawidłowe nawożenie!
Zbyt mała ilość potasu w podłożu również może upośledzić pobieranie wody, co będzie skutkowało brązowieniem i wysychaniem liści laurowiśni.
Rozwiązanie problemu
Dlatego należy zadbać o kompleksowe nawożenie. Można wykorzystać do tego wieloskładnikowe nawozy mineralne oraz nawozy długodziałające, które wystarczy zaaplikować raz w sezonie, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu system korzeniowy lepiej się rozrośnie, co ułatwi roślinie pobór składników pokarmowych oraz wody nawet w niesprzyjających okolicznościach. Dodatkowo rośliny dobrze odżywione są mocniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SaraTM / Depositphotos